Прејди на содржината

Википедија:На денешен ден/Архива/Мај

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Денес е среда, 12 јуни 2024 г. Времето е 16:39 ч. (UTC)

Предлошка:Мај 2024 Извор

Настани

1707  Англија и Шкотска се обединуваат и го формираат Кралството Велика Британија
1834  Британските колонии го укинуваат ропството.
1886  Во Чикаго, САД, избувна штрајк на околу 40.000 работници кои истапија со барањето за осумчасовен работен ден. На Првиот конгрес на Втората интернационала, што се одржа во Париз, во 1889 година беше решено секоја година на 1 мај, во знак на сеќавање на чикашките работници, да се одржуваат масовни демонстрации. Од 1890 година 1 мај се слави не само во знак на борбата за осумчасовен работен ден, туку како манифестација на класната солидарност на работничката класа во целиот свет.
2001  Како реакција на Масакрот кај Вејце, во насилни демонстрации во Битола се запалени повеќе од 40 албански куќи, дуќани и фирми.
2004  Естонија, Кипар, Латвија, Литванија, Малта, Полска, Словачка, Словенија, Унгарија и Чешка станаа членки на Европската Унија.
2019  Нарухито седнал на престолот на Јапонија, отстапен од неговиот татко, Акихито. Со ова е означен почеток на раздобјето Рејва во јапонската историја.


Родени

1909  Јанис Рицос — грчки поет, добитник на Златниот венец на СВП.
1916  Глен Форд — канадско-американски глумец.
1924  Иван Антонов — доајен на македонското радио и телевизиско спикерство.
1927  Бернард Вукас — хрватски и југословенски фудбалер.
1929  Ралф Дарендорф — германски социолог.
1929  Станислав Микулски — полски глумец († 2014).
1934  Ширли Хорн — американска џез-музичарка и пејачка.
1947  Данило Попивода — словенечки и југословенски фудбалер.
1949  Пол Тејтул Сениор — основач на Оринџ Каунти Чоперс.
1955  СтефанАрхиепископ Охридски и Македонски.
1969  Вес Андерсон — американски режисер.
1971  Ненад Перуничиќ — српски и југословенски ракометар и тренер.
1982  Дарио Срна — хрватски фудбалер.
1985  Филип Ивановски — македонски фудбалер.
1987  Сашко Пандев — македонски фудбалер.
1987  Леонардо Бонучи — италијански фудбалер.


Починале

408  Аркадијримски цар.
1118  Матилда — сопруга на кралот Хенри I.
1277  Стефан Урош I — крал на Србија.
1555  Марцел IIримски папа.
1572  Пиј V — римски папа.
1873  Дејвид Ливингстон — шкотски мисионер и истражувач.
1904  Антонин Дворжак — чешки композитор.
1945  Јозеф Гебелс — нацистички функционер како Министер за народна просвета и пропаганда.
1978  Арам Хачатурјан — ерменски композитор (р. 1903.)
1994  Ајртон Сена — бразилски возач во „Формула 1“.
2011  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда.
2021  Олимпија Дукакис — американска глумица.
2022  Ивица Осим — босански и југословенски фудбалер и тренер.
2024  Тери Медвин — велшки фудбалер.
2024  Ричард Тенди — англиски музичар, член на групата Electric Light Orchestra.


Настани

1903  Во селото Смилево, Демирхисарско, почнал Смилевскиот конгрес на Битолскиот револуционерен округ на ТМРО. За претседател на Конгресот бил избран Даме Груев. Мнозинството на Конгресот се изјаснило за кревање востание.
1945  СССР го објавил освојувањето на Берлин во Втората светска војна. Војниците на Црвената армија го развиориле црвеното знаме над Рајхстагот.
1949  Во Струмица е формиран Народниот театар „Антон Панов“. Во театарот била изведена првата претстава, „Бегалка“ од македонскиот писател Васил Иљоски.
1952  Првиот патнички авион на млазен погон „Де Хавиленд Комет-1“ го направил првиот лет на линијата Лондон-Јоханесбург.
1982  Една британска подморница го потопила аргентинскиот брод „General Belgrano“, при што загинале над 350 луѓе.
1994  Африканскиот национален конгрес на Нелсон Мандела победил на првите слободни парламентарни избори во Јужна Африка.
1999  Во текот на бомбардирањето на СР Југославија, авијацијата на НАТО употребила „графитни бомби“, предизвикувајќи распад на електроенергетскиот систем на земјата.
2007  Еден од учесниците на релито „Гамбол 3000“, Николас Морли, возејќи со недозволена брзина во близина на Струга, удрил во друго возило при што загинале двете лица во другото возило, брачниот пар Чепујновски од Струга. Релито било прекинато, а Морли осуден.
2008  Циклонот „Наргис“ го зафатил Мјанмар и предизвикал катастрофално уништување и поплави, при што загинале над 100.000 луѓе.
2012  Јанош Адер е избран за претседател на Унгарија.


Родени

1551  Вилијам Кемден — англиски историчар.
1660  Алесандро Скарлати — италијански композитор († 1725.).
1729  Катерина II — руска царица († 1796.).
1810  Лав XIIIримски папа.
1860  Теодор Херцл — еврејски писател, основач и теоретичар на модерниот ционизам.
1863  Тома Давидов — учесник во македонското револуционерно движење.
1892  Манфред фон Рихтхофен — истакнат германски пилот, наречен „Црвениот барон“ († 1918).
1896  Елена — кралица на Романија.
1924  Мери Бошкова — македонска театарска, телевизиска и филмска глумица.
1937  Миро Унгар — хрватски пејач на забавна музика.
1943  Мустафа Надаревиќ — босански и југословенски глумец. († 2020)
1945  Боб Роквел — американски џез-музичар.
1948  Панде Манојлов — македонски писател.
1948  Јосип Каталински — босански и југословенски фудбалер.
1951  Смиле Наумовски — македонски писател.
1955  Донатела Версаче — италијански моден творец.
1960  Ѓорге ИвановПретседател на Република Македонија.
1963  Горан Рафајловски — македонски политичар.
1975  Дејвид Бекам — англиски фудбалер.
1975  Шарлота Велшка — принцеза, ќерка на британскиот престолонаследник Вилијам.
1982  Емилија Златкова Анастасова — македонска писателка.
1986  Амандин Лејно — француска ракометарка.
1987  Филип Филиповиќ — српски ватерполист.
1990  Пол Џорџ — американски кошаркар.


Починале

373  Атанасиј АлександрискиПатријарх на Александрија.
902  Борис I — бугарски цар.
1519  Леонардо да Винчи — италијански уметник и пронаоѓач (р. 1452.).
1567  Марин Држиќ — хрватски писател.
1957  Џозеф Мекарти — американски сенатор (р. 1908.).
1980  Кирил Петрушев — министер за внатрешни работи на Македонија.
2002  Изет Сарајлиќ — босански и југословенски поет.
2013  Џеф Ханеман — американски хеви-метал гитарист.
2015  Маја Плисецкаја — руска и советска балерина.
2022  Ѓуро Седер — хрватски сликар.


Настани

1500  Португалскиот мореполовец Педро Алварес Кабрал го открил Бразил и го прогласил за имот на Португалија.
1791  Донесен е т.н. Устав од 3 мај, а подоцна истиот ден бил усвоен од Сејмот на Полско-литванската Државна Заедница. Овој устав бил втор во Европа и трет во светот (прв устав претставува уставот на Сан Марино, а втор е американскиот устав од 1787 година).
1814  Францускиот крал Луј XVIII се вратил во Париз по поразот на Наполеон во Битката кај Ватерло.
1841  Нов Зеланд бил прогласен за британска колонија по потпишувањето на Договорот од Ваитанги помеѓу британската круна и маорските племиња претходната година.
1922  Во Париз е основан Меѓународниот железнички сојуз.
1945  Народната влада на Демократска Федеративна Македонија, по предлог на Комисијата за јазик и правопис при Министерството за просвета донела решение за утврдување на македонската азбука. Азбуката првпат била отпечатена во весникот „Нова Македонија“ број 104, на 4 мај 1945 година.
1946  Во Токио започнало заседанието на Меѓународниот суд за Далечниот Исток на којшто им се судело на јапонските воени злосторници во текот на Втората светска војна.
1979  Со убедлива победа на конзервативците на британските парламентарни избори, Маргарет Тачер станала прва жена премиер во британската историја.


Родени

612  Константин III Ираклијвизантиски цар.
1367  Хенри IV — крал на Англија.
1415  Сесилја Невил — мајка на Едвард IV.
1469  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, поет и комедиограф.
1860  Вито Волтера — италијански математичар и физичар.
1892  Џејкоб Вајнер — канадски економист.
1917  Киро Глигоров — македонски и југословенски политичар, прв претседател на Република Македонија.
1920  Киро Билбиловски — македонски филмски снимател.
1925  Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
1933  Стивен Вајнберг — американски физичар.
1933  Џејмс Браун — американски музичар, познат како „Кум на соулот“.
1937  Миле Маневски — македонски писател.
1941  Нона Гаприндашвили — грузиска шахистка, светска шампионка од 1962 до 1978 година.
1948  Авни Абдулах — македонски писател.
1961  Миро Гавран — хрватски писател.
1963  Џеф Хорнасек — американски кошаркар и тренер.
1972  Рената Дескоска — македонска универзитетска професорка и политичарка.
1973  Михаел Рајцигер — холандски фудбалер.
1974  Захар Пашутин — руски кошаркар.
1984  Ѓорѓи Ицоски — македонски биатлонец и крос-кантри скијач.
1985  Езекил Лавеци — аргентински фудбалер.
1989  Катинка Хосу — унгарска пливачка.
1996  Алекс Ивоби — нигериски фудбалер.
2004  Александар Павловиќ — германски фудбалер.


Починале

1481  Мехмед II Освојувачот — отомански султан (р. 1432).
1758  Бенедикт XIVримски папа.
1926  Кнут Виксел — шведски економист.
1942  Елпида Караманди — македонски народен херој.
1991  Јежи Кошињски — американски писател.
2004  Томо Томоски — македонски историчар и археолог, еден од водечките медиевисти во земјата.
2014  Гари Бекер — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
2016  Јадранка Стојаковиќ — југословенска пејачка.


Настани

1494  Кристофер Колумбо пристига на Јамајка
1814  Наполеон Бонапарт пристига на островот Елба, каде што е протеран по својот пораз
1886  Во Чикаго се случуваат Хејмаркетските немири поврзани со штрајкот од Први мај
1904  САД ја започнале изградбата на Панамскиот Канал.
1953  Ернест Хемингвеј е награден со Пулицеровата награда за „Старецот и морето“.
1979  Маргарет Тачер станува првата жена премиер на Британија
1993  Управата за ПТТ на Република Македонија е примена во членството на Меѓународниот сојуз за телекомуникации - организација на ООН во областа на телекомуникациите со седиште во Женева.


Родени

1008  Анри Iкрал на Франција.
1881  Александар Керенски — руски политичар.
1900  Антун Аугустинчиќ — југословенски и хрватски вајар.
1909  Методи Поповски — македонски партизански командант.
1913  Катерина — грчка принцеза.
1921  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
1928  Хосни Мубарак — претседател на Египет.
1929  Одри Хепберн — британска глумица со белгиско потекло.
1930  Миљан Миљаниќ — српски и југословенски фудбалски тренер и функционер.
1937  Рон Картер — американски џез-музичар.
1953  Нина Гопова — руска кану-спринтерка.
1953  Пија Задора — американска поп-пејачка и глумица.
1958  Кит Харинг — американски сликар.
1959  Валдемарас Хомичиус — литвански и советски кошаркар и тренер.
1969  Давид А. Бадер — американски информатичар.
1981  Александар Колобнев — руски велосипедист.
1981  Давид де ла Фуенте — шпански велосипедист.
1985  Бо Мекејлеб — македонски кошаркар од американско потекло.
1985  Фернандињо — бразилски фудбалер.
1987  Францеск Фабрегас — шпански фудбалер.
1988  Раџа Наинголан — белгиски фудбалер.
1989  Даниел Ѓурта — унгарски пливач.


Починале

1453  Едвард — англиски принц.
1481  Караманли Мехмед-паша — османлиски државник.
1811  Николај Каменски — руски генерал.
1903  Гоце Делчев — еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на XIX и почетокот на XX век.
1903  Димитар Гуштанов — македонски револуционер.
1909  Тома Никлев — македонски револуционер.
1912  Пере Тошев — македонски револуционер.
1949  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1979  Бранко Зарески — македонски поет, критичар и публицист..
1980  Јосип Броз Тито — претседател на СФРЈ.
1993  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
2001  Васка Илиева — македонска изведувачка на народна музика.
2020  Драган Вучиќ — македонски композитор, пејач, филантропист и телевизиски водител.


Настани

553  Јустинијан I го свикал Петтиот вселенски собор во Цариград.
1494  Кристофер Колумбо го открил островот Јамајка.
1891  Петар Илич Чајковски диригирал на отворањето на концертната сала „Карнеги Хол“ во Њујорк.
1936  Војската на фашистичка Италија под команда на генералот Пјетро Бадољо го окупирале главниот град на Етиопија, Адис Абеба.
1961  Во Флорида, САД од лансирната рампа на Кејп Канаверал, Алан Шепард со вселенски брод е лансиран како прв американски космонаут во вселената.
1993  Република Турција и Република Македонија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.


Родени

1813  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1818  Карл Маркс — германски политички филозоф и економист.
1846  Хенрик Шенкевич — полски писател.
1883  Петар Коњовиќ — српски композитор.
1909  Миклош Радноти — унгарски поет.
1920  Боро Андов — македонски поет за деца.
1924  Незир Незири — македонски учител.
1925  Жељко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер.
1927  Крум Монев — македонски борец.
1943  Игнасио Рамоне — шпански новинар и писател.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1938  Јежи Сколимовски — полски режисер и глумец.
1945  Јижи Свобода — чешки режисер и политичар.
1947  Војкан Борисављевиќ — српски композитор.
1959  Рок Копитар — словенечки и југословенски атлетичар.
1963  Џејмс ЛаБривокалист на Dream Theater.
1966  Сергеј Станишевпремиер на Бугарија.
1968  Бобан Бабунски — македонски фудбалер.
1980  Јоси Бенајун— израелски фудбалер.
1985  Емануеле Џакерини— италијански фудбалер.
1988  Адел— британска поп-пејачка.
1992  Горан Чаушиќ— српски фудбалер.
1998  Арина Сабаленка — белоруска тенисерка.
2003  Карлос Алкарас — шпански тенисер.


Починале

1821  Наполеон Бонапарт — француски цар и војсководец.
1860  Рене Лалик — француски дизајнер.
1995  Михаил Ботвиник — руски шахист.
2024  Сезар Луис Меноти — аргентински фудбалер и тренер.
2024  Бернард Хил — англиски глумец.


Настани

1682  Луј XIV го преселил својот двор од Лувр во новиот замок Версај.
1889  Во Париз официјално е отворена Ајфеловата кула во рамките на Универзалната изложба од 1889. Конструктор на кулата е инженерот Густав Ајфел. Кулата е поставена во парискиот парк Шан де Марс и е висока 320 метри.
1937  Цепелинот „Хинденбургсе запалил и изгорел при слетувањето во близина на Њујорк при што загинале 36 луѓе. Оваа несреќа го означила крајот на цепелинот како редовно воздушно превозно средство.
1991  Во Сплит е убиен Сашко Гешовски, прва македонска жртва во конфликтот во поранешна СФРЈ. Тој ден Гешовски бил на должност стражар во командата на воено-поморската област во Сплит каде на протести излегле околу 30.000 демонстранти.
1994  Во Мексико на Генералното собрание на Светската организација за нумерирање на артиклите (ЕАН), како редовен член е примена и македонската организација ЕАН-МАК.
1994  Кралицата Елизабета II и претседателот Франсоа Митеран свечено го отвориле тунелот под Ламнанш, железничка врска помеѓу Обединетото Кралство и Франција.
2007  Претседателски избори во Франција: Николас Саркози е избран за претседател на Франција.


Родени

1501  Марцел IIримски папа.
1848  Васил Апостолов Икономов — македонски учител, фолклорист, етнограф, печатар, преведувач и калиграф.
1856  Сигмунд Фројд — австриски научник, основач на психоанализата.
1868  Гастон Леру — француски новинар и писател.
1868  Николај IIруски цар (убиен 1918).
1869  Апостол Петков — македонски револуционер.
1895  Рудолф Валентино — американски глумец.
1915  Орсон Велс — американски глумец и режисер.
1935  Вук Крњевиќ — српски поет.
1941  Ивица Осим — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1951  Шабан Шаулиќ — српски фолк-пејач.
1953  Тони Блер — британски политичар.
1954  Дора Бакојани — грчка политичарка.
1961  Џорџ Клуни — американски глумец и режисер.
1963  Алесандра Фери — италијанска балерина.
1973  Дејан Томашевиќ — српски кошаркар.
1976  Иван де ла Пења — шпански фудбалер.
1980  Димитрис Дијамантидис — грчки кошаркар.
1982  Франсиско Вентосо — шпански велосипедист.
1983  Дани Алвеш — бразилски фудбалер.
1985  Крис Пол — американски кошаркар.
1986  Горан Драгиќ — словенечки кошаркар.
1986  Роман Кројцигер — чешки велосипедист.
1987  Дрис Мертенс — белгиски фудбалер.
1992  Јонас Валанчиунас — литвански кошаркар.
1993  Урош Ковачевиќ — српски одбојкар.
1994  Матео Ковачиќ — хрватски фудбалер.
1995  Марко Пјаца — хрватски фудбалер.


Починале

1910  Едвард VIIбритански крал.
1945  Џемаил Хасани — водач на „Бали Комбетар“ за Западна Македонија.
1949  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1959  Рагнар Нурске — естонски економист.
1991  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти во СФР Југославија.
1992  Марлен Дитрих — американска филмска глумица од германско потекло.
1993  Велко Силјаноски — редовен професор на Филолошкиот факултет во Скопје, основоположник на дисциплината фонетика на англиски јазик.
2004  Барни Кесел — американски џез-музича
2007  Стеван Раичковиќ — српски поет.
2015  Ерол Браун — американски соул и фанк пејач, член на групата „Хот чоколит“ (Hot Chocolate).


Настани

1755  На иницијатива на големиот руски научник Михаил Василевич Ломоносов е отворен Московскиот универзитет (грб на сликата), кој првобитно имал само филозофски, правен и медицински факултет. Универзитетот набргу станал центар на руската наука.
1838  Луј Дагер, француски сликар го откри методот на механичко сликање, односно го пронајде овој вид на фотографија.
1929  За првпат е доделена наградата „Оскар“, што секоја година ја доделува Академијата за филмска уметност и наука во Холивуд, САД, за најдобар американски филм, за најдобра машка и женска улога, за режија, сценарио и друго.
1939  Втора светска војна: Германија и Италија склучија пакт, познат како „Оска Берлин-Рим“.
1993  Со одлука на Владата на Република Македонија од 20 април 1993 година, 7 мај е востановен како Ден на македонската полиција, а по повод истиот ден во 1903 година, кога на Смилевскиот конгрес на ТМОРО е извршена реорганизација на власта и безбедноста.
1999  Бомбардирана кинеската амбасада во Белград, во текот на воздушната поход на НАТО против СР Југославија. Во инцидентот загинаа тројца кинески дипломати, а настанот предизвика гнев кај раководството на НР Кина. Официјалниот став на НАТО алијансата беше дека се работи за грешка.
2012  Владимир Путин по вторпат станува претседател на Русија.


Родени

1711  Дејвид Хјум — шкотски филозоф и економист.
1833  Јоханес Брамс — германски композитор - романтичар.
1840  Петар Илич Чајковски — руски композитор, еден од најголемите симфоничари на XIX век.
1841  Гистав Ле Бон — истакнат француски социопсихолог и социолог, основач на дисциплината психологија на толпата и инспирација за Хитлеровото дело „Мојата борба“.
1861  Рабиндранат Тагоре — индиски поет и мислител.
1892  Јосип Броз - Титојугословенски револуционер и доживотен претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија.
1901  Гари Купер — американски глумец.
1919  Ева Перон — сопруга на претседателот на Аргентина, Хуан Перон.
1940  Артур Блајт — американски џез-музичар.
1951  Карлос Аломар — порторикански гитарист.
1986  Евгениј Воронов — руски кошаркар.
1993  Ајла Томљановиќ — австралиска тенисерка.
1995  Џек Хендри — шкотски фудбалер.
1997  Јури Тилеманс — белгиски фудбалер.
1999  Коги Гакпо — холандски фудбалер.


Починале

1840  Каспар Давид Фридрих — најистакнат сликар на германскиот романтизам.
1906  Андонис Влахакис — андартски капетан.
1924  Димитар Благоев — бугарски политичар.
1925  Тодор Паница — бугарски револуционер, деец на ВМОРО.
2024  Стив Албини — американски рок-музичар и продуцент.


Настани

1886  Фармацевтот Џон Стит Пембертон го изумил газираниот пијалак подоцна наречен „Кока-Кола“.
1898  Одиграни се првите натпревари од Италијанската фудбалска лига, започната од англиски доселеници
1902  На Мартиник избувнал вулканот Монт Пеле и го уништил градот Сен Пјер, убивајќи над 30.000 луѓе. Само неколку жители преживеале.
1921  Во Шведска е укината смртната казна.
1945  Втора светска војна: Нацистичка Германија капитулира.
1992  Република Филипини ја призна Република Македонија.
1995  Република Македонија и Република Сингапур воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1828  Жан Анри Динан — швајцарски филантроп, основоположник на Црвениот крст и на Женевските конвенции.
1858  Руџеро Леонкавало — италијански композитор.
1884  Хари Труман — 33. претседател на САД.
1899  Фридрих фон Хајек — австриско-британски економист, добитник на Нобеловата награда.
1903  Фернандел — француски глумец.
1906  Роберто Роселини — италијански режисер.
1911  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1914  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1916  Жоао Авеланж — претседател на ФИФА од 1974 до 1998 година.
1926  Дејвид Атенборо — британски природонаучник и документарист.
1933  Џемаил Максут — македонски театарски и филмски глумец.
1935  Џек Чарлтон — англиски фудбалер.
1937  Томас Пинчон — американски писател.
1945  Кит Џерет — американски џез-музичар.
1951  Мајк Д'Антони — италијанско-американски кошаркарски тренер.
1951  Крис Франц — американски рок-музичар, член на групата Токинг хедс (Talking Heads).
1954  Џон Мајкл Телбот — американски пејач.
1957  Масимо Урбани — италијански џез-музичар.
1960  Реџеп Акдаг — министер за здравство на Турција.
1960  Франко Барези — италијански фудбалер.
1960  Владимир Пиштало — српски писател.
1970  Луис Енрике — шпански фудбалер и тренер.
1975  Енрике Иглесијас — шпански пејач.
1977  Тедорос Папалукас — грчки кошаркар.
1978  Лусио — бразилски фудбалер.
1981  Андреа Барѕаљи — италијански фудбалер.
1985  Александар Каун — руски кошаркар.
1986  Дарко Соколов — македонски кошаркар.
1989  Беноа Пер — француски тенисер.
1990  Кемба Вокер — американски кошаркар.
1999  Џанан Муса — босански кошаркар.
2000  Сандро Тонали — италијански фудбалер.


Починале

615  Бонифациј IV — римски папа.
685  Бенедикт IIримски папа.
1794  Антоан Лавоазје — француски хемичар.
1873  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист
1880  Гистав Флобер — француски писател.
1891  Мадам Блаватска — основач на теозофијата и Друштвото на теозофи.
1903  Пол Гоген — француски сликар.
1905  Јосип Јурај Штросмајер — хрватски римокатолички епископ, добродетел и политичар.
1907  Захариас Пападас — деец на грчката вооружена пропаганда.
1925  Тодор Паница — бугарски револуционер.
1945  Насте Сотироскипартизан од Македонија.
1977  Тодор Павлов — бугарски комунист.
1982  Жил Вилнев — канадски автомобилист.
1983  Џон Фанте — американски писател.
1999  Дирк Богард — англиски глумец.
2012  Морис Сендак — американски писател за деца и илустратор.
2022  Фред Ворд — американски глумец.
2024  Денис Томпсон — американски рок-музичар, член на групата MC5.


Настани

1926  Американците Ричард Брет и Флојд Бенет први го прелетаа со авион Северниот Пол, што беше голем подвиг на младата недоволно сигурна авијација.
1945  Во Берлин, нацистичка Германија го ратификува актот за безусловна капитулација, потпишан во Ремс, Франција, на 7.05.1945 година. Победата на антихитлеровската коалиција се одбележува на 9 мај како Ден на победата над фашизмот.
1947  Во Скопје, во Македонскиот народен театар е прикажана првата оперска претстава на македонски јазик — „Кавалерија рустикана“ (или „Селска чест“ како што било запишано на првиот плакат) од италијанскиот композитор Пјетро Маскањи.
1978  Во Рим, во автомобил, е пронајдено телото на поранешниот италијански премиер Алдо Моро.


Родени

1825  Џејмс Колинсон — англиски сликар.
1874  Хауард Картер — англиски египтолог.
1910  Љупчо Арсов — македонски револуционер.
1924  Булат Окуџава — советски поет, писател и музичар.
1945  Јуп Хејнкес — германски фудбалер и тренер.
1946  Кендис Берген — американска глумица и фото-модел.
1949  Били Џоел — американски поп-пејач.
1963  Сања Долежал — хрватска поп-пејачка, членка на групата „Нови фосили“.
1965  Сергеј Гаиков — руски кану-спринтер.
1968  Мари-Жозе Перек — француска атлетичарка.
1977  Марек Јанкуловски — чешки фудбалер.
1987  Кевин Гамеиро — француски фудбалер.
1988  Немања Бјелица — српски кошаркар.
1994  Давид Банаи — унгарски фудбалер.


Починале

1805  Фридрих Шилер — еден од најпознатите германски поети и драмски писатели.
1903  Пол Гоген — француски сликар.
1957  Вилијам Брадфорд — англиски предводник на основачите на колонијата Плимут во Масачусетс.
1977  Хари Џонсон — канадски економист.
2010  Кирил Бујуклиев — македонски поет.
1924  Иван Ивањи — српски писател.


Настани

1497  Италијанскиот морепловец Америго Веспучи тргна на првото патување во Новиот Свет. Во текот на патувањето, вплови до бреговите на Хондурас и на Бразил и откри нов континент меѓу Европа и Азија, наречен по него Америка.
1503  Морепловецот Кристофер Колумбо прв ги забележува Кајманските Острови
1877  Романија прогласува независност од Отоманското Царство
1989  Алпинистите Димитар Илиевски (35) од Битола, Виктор Грошељ (36) од Љубљана и Стипе Божиќ (37) од Сплит го освоија највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Притоа загина Димитар Илиевски.


Родени

1731  Виктор Луј — француски архитект, добитник на Римската награда.
1748  Луј Жан Пјер Вјејо — француски орнитолог.
1876  Иван Цанкар — словенечки писател, поет, раскажувач, драматург и публицист.
1878  Густав Штрасеман — германски канцелар.
1879  Симон Петљура — украински политички деец.
1899  Фред Астер — американски глумец и танчер.
1924  Јулија Друнина — советска и руска поетеса.
1931  Еторе Скола — италијански режисер.
1937  Тамара Прес — советска атлетичарка.
1938  Мануел Сантана — шпански тенисер.
1949  Мјуча Прада — италијански моден творец.
1952  Слај Данбар — јамајски реге-музичар.
1957  Фил Мер — американски скијач.
1957  Стив Мер — американски скијач.
1957  Џавит Асани — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1958  Влада Дивљан — српски и југословенски рок музичар.
1960  Боно — ирски пејач, член на рок-групата „У2“ (U2).
1960  Мерлин Оти — јамајско-словенечка атлетичарка.
1966  Џонатан Едвардс — англиски атлетичар.
1969  Денис Беркамп — холандски фудбалер.
1980  Кирил Лазаров — македонски ракометар.
1988  Адам Лалана — англиски фудбалер.
1991  Џанмарко Ѕигони — италијански фудбалер.
1991  Тим Веленс — белгиски велосипедист.
1991  Кевин Менса — дански фудбалер.
1995  Миси Френклин — американска пливачка.
1997  Енес Унал — турски фудбалер.


Починале

1509  Катерина Сфроца — грофица од Форли.
1774  Луј XVкрал на Франција.
1889  Михаил Салтиков-Шчедрин — руски писател и новинар.
1964  Михаил Ларионов — руски сликар.
1969  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1975  Атанас Великов Атанасов — македонски борец.
1977  Џоана Крафорд — американска артистка.
1979  Антун Аугустинчиќ — југословенски и хрватски вајар.
1979  Ита Рина — словенечка глумица.
1980  Калман Конрад — унгарски фудбалер.
1989  Димитар Илиевски - Мурато — македонски алпинист.
1989  Доминик Татарка — словачки писател.
1994  Клинт Брукс — американски литературен критичар.
2006  Александар Зиновјев — руски филозоф, социолог, есеист и книжевен сатиричар.
2006  Џон Хикс — американски џез-музичар.
2008  Лејла Генчер — турска оперска пејачка.
2021  Лојд Прајс — американски рокенрол музичар.


Настани

1867  Со Лондонскиот договор потврдена е независноста и неутралноста на Луксембург.
1946  Во Милано со концертот на кој диригираше Артуро Тосканини, повторно е отворена миланската Скала. Изградена е во 1778 г. од Џузепе Пермарини и собира 3.000 гледачи. Во неа настапуваа славните италијански уметници: Енрико Карузо, Тито Руфо, Амелита Гали - Курчи и други. Името го добила според црквата Санта Марија Скала, која се наоѓаше на местото каде што е изградена оваа оперска зграда, која повеќепати е обновувана.
1973  Долниот дом на Парламентот на Сојузна Република Германија ја потврди спогодбата за воспоставување на односи меѓу двете Германии. Со тоа е заклучен долгогодишниот период на отворено непријателство и непризнавање на Демократска Република Германија како суверена држава.
2010  Дејвид Камерон станува Премиер на Обединетото Кралство со победата на Конзервативците на парламентарните избори.


Родени

483  Јустинијан Iвизантиски цар од Македонија (†565)
1904  Салвадор Дали — шпански сликар - надреалист.
1929  Гане Тодоровски — македонски поет.
1941  Ерик Бардон — англиски рок-музичар, член на групата „Енималс“.
1942  Ирена — грчка принцеза.
1946  Зоран Симјановиќ — српски композитор.
1947  Буч Траксамерикански блуз-музичар.
1949  Воја Брајовиќ — српски глумец.
1953  Ѓорѓе Балашевиќсрпски музичар и писател.
1964  Сибила Петлевски — хрватска писателка.
1978  Летиција Кастафранцуски модел и глумица.
1981  Адам Хансенавстралиски велосипедист.
1984  Андрес Инјесташпански фудбалер.
1986  Абу Диабифранцуски фудбалер.
1988  Марсел Кител — германски велосипедист.
1990  Немања Илиќ — српски ракометар.
1992  Тибо Куртоа — белгиски фудбалски голман.
1992  Пабло Сарабија — шпански фудбалер.
2003  Фермин Лопес — шпански фудбалер.


Починале

1708  Жил Ардуен Мансар — француски архитект
1916  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог.
1949  Коци Ѕоѕе — македонски комунист.
1976  Алвар Алто — фински архитект.
1981  Боб Марли — јамајски реге-музичар.
1991  Јусуф Хатуниќ — босански и југословенски фудбалер.
1996  Адемир — бразилски фудбалер.
2001  Даглас Адамс — англиски писател.
2003  Кирил Ќортошев — македонски филмски, тетарски и телевизиски глумец и режисер.
2006  Флојд Патерсон — американски боксер.
2019  Пеги Липтонамериканска глумица.
2021  Норман Лојд — американски глумец.


Настани

1993  Република Македонија воспостави дипломатски односи со Република Босна и Херцеговина.
1993  Швајцарија ја призна Република Македонија.
1994  Со руско посредство, склучено е примирје со што е прекината ерменско - азербејџанската Војна во Нагорно-Карабах.
2004  Бранко Црвенковски ја презема должноста Претседател на Република Македонија.
2008  Катастрофален земјотрес од 7,9 степени по Рихтер во централна Кина однесе над 22.000 животи.
2014  Ѓорге Иванов стапува во вториот мандат како Претседател на Република Македонија.


Родени

1820  Флоренс Најтингел — англиска медицинска сестра.
1869  Карл Шуман — германски спортист.
1707  Карл фон Лине — шведски ботаничар.
1907  Кетрин Хепберн — американска артистка.
1908  Николас Калдор — британски економист.
1914  Никола Вражалски — македонски правник.
1923  Атанас Петровски — македонски филмски режисер и продуцент.
1923  Живко Стефановски — македонски функционер.
1932  Валтер Вандерли — бразилски оргулар и пијанист.
1932  Дарко Дамески — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.
1935  Гери Пикок — американски џез-музичар.
1936  Френк Стела — американски сликар.
1942  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
1948  Стив Винвуд — англиски поп-рок музичар.
1950  Ренате Штехер — германска атлетичарка.
1961  Били Дафи — британски рок-музичар, член на групата „Калт“.
1962  Емилио Естевез — американски глумец.
1963  Панајотис Фасулас — грчки кошаркар.
1979  Хоаким Родригес — шпански велосипедист.
1988  Марсело — бразилски фудбалер.
1991  Џо Домбровски — американски велосипедист.
1997  Френки де Јонг — холандски фудбалер.


Починале

1003  Силвестер IIримски папа.
1012  Сергиј IV — римски папа.
1860  Чарлс Бери — англиски архитект.
1884  Беджих Сметана — чешки композитор и диригент.
1904  Вангел Георгиев — андартски капетан.
1905  Атанас Шабанов-Тешовалијата — македонски ајдутин и револуционер.
1907  Жорис-Карл Уисманс — француски писател.
1995  Круме Наумовски — македонски првоборец.
1995  Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
2001  Диди — бразилски фудбалер.
2008  Роберт Раушенберг — американски сликар.


Настани

1871  Во Италија е донесен закон со кој на Светата Столица ѝ се дозволува да има седиште во Ватикан.
1901  Македонскиот драматург Војдан Чернодрински ја основа првата македонска театарска група „Скрб и утеха“.
1961  Преку ТВ Белград е емитувана првата телевизиска емисија од Студио Скопје, наречена „Балкански концерт“ која ја изведоа првенците на Балетот при македонскиот народен театар, Елпида Пакоска и Јован Пашти.
1981  Атентат врз папата Јован Павле II во Рим. Папата го преживеа атентатот.
1990  Крвава пресметка меѓу навивачите на загребски Динамо и белградска Црвена Звезда на стадионот Максимир во Загреб.
2001  Формирана е Владата на широката коалиција, во која учествуваат најзначајните политички субјекти ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП со премиер Љубчо Георгиевски.


Родени

1655  Инокентиј XIIIримски папа.
1792  Пиј IX — римски папа.
1795  Павел Јозеф Шафарик — словачки и чешки филолог и етнограф.
1840  Алфонс Доде — француски писател.
1842  Артур Саливен — британски композитор и диригент.
1851  Лаза Лазаревиќ — српски писател.
1862  Јанко Веселиновиќ — српски писател.
1881  Лима Барето — бразилски писател.
1882  Жорж Брак — француски сликар.
1883  Јоргос Папаниколау — грчки цитопатолог, творец на т.н. ПАП-тест.
1912  Гил Еванс — канадски џез-пијанист и аранжер.
1914  Џо Луис — американски боксер, светски првак во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1934  Алексо Лозановски — македонски поет и раскажувач.
1939  Харви Кајтел — американски глумец.
1941  Ричи Валенс — американски пејач.
1950  Стиви Вондер — американски музичар.
1954  Александар Трифуновиќ — српски и југословенски фудбалер.
1961  Денис Родман — американски кошаркар.
1965  Предраг Спасиќ — српски и југословенски фудбалер.
1973  Мери Николова — македонски поет.
1973  Гордана Вренцоска — македонски графички и моден дизајнер.
1981  Давид Лопес — шпански велосипедист.
1982  Огучи Ониеву — американски фудбалер.
1983  Јаја Туре — фудбалер од Брегот на слоновата коска.
1983  Џони Хогерланд — холандски велосипедист.
1986  Александар Рибак — норвешки пејач.
1986  Зимон Гешке — германски велосипедист.
1991  Франсис Коклан — француски фудбалер.
1993  Ромелу Лукаку — белгиски фудбалер.
1993  Штефан Крафт — австриски скокач со скии. Евгенија Образцоваруска балерина.
1999  Оскар Мингуеза — шпански фудбалер.


Починале

1878  Џозеф Хенри — американски физичар.
1956  Александар Фадеев — руски и советски писател.
1988  Чет Бејкер — американски џез-трубач.
1961  Гари Купер — американски глумец.
2004  Паскал Паскалевски — македонски поет и драмски писател.
2009  Рафаел Ескалона — колумбиски композитор.
2011  Тихомир Јовановски — македонски економист и универзитетски професор.
2013  Иво Лауренчиќ — македонски маркетиншки експерт и стопанственик.
2019  Дорис Деј — американска глумица и пејачка.


Настани

1643  Четиригодишниот Луј XIV станува крал на Франција по смртта на татко му, Луј XIII. Мајка му Ана Австриска станува регент до неговото полнолетство.
1948  Прогласена е независната држава Израел. Арапските соседи веднаш ја напаѓаат, со што започнува Војната за независност.
1955  Седум комунистички земји и СССР потпишуваат договор за меѓусебна одбрана познат како Варшавски договор.
1999  Во текот на бомбардирањето на СР Југославија, авиони на НАТО погодија колона со бегалци на Косово. Загинаа 87 лица.
2017  Емануел Макрон станува претседател на Франција, победувајќи ја Марин Ле Пен на изборите една недела пред тоа.


Родени

1727  Томас Гејнсборо — англиски сликар.
1771  Роберт Овен — англиски социјалист, еден од најпознатите претставници на утопискиот социјализам.
1919  Аврам Садикарио — македонски поет.
1924  Јосип Ваништа — хрватски сликар.
1935  Руди Шелиго — словенечки писател и политичар.
1943  Џек Брус — шкотски рок-музичар, член на групата Крим (The Cream).
1946  Клодија Голдин — американска економистка, добитничка на Нобеловата награда во 2023 година.
1952  Дејвид Брн — американски рок-музичар, член на групата Токинг хедс (Talking Heads).
1964  Росен Плевнелиев — бугарски стопанственик и политичар.
1969  Кејт Бланчет — австралиска филмска глумица.
1974  Матео Тосато — италијански велосипедист.
1980  Здењек Григера — чешки фудбалер.
1981  Димитар Мираковски — македонски кошаркар.
1984  Марк Закерберг — основач на Facebook.
1984  Ларс Петер Нордхауг — норвешки велосипедист.
1985  Михаил Николаевич Кузнецов — руски слалом-кајакар.
1994  Маркињос— бразилски фудбалер.
1994  Денис Прат — белгиски фудбалер.
1997  Рубен Дијаш — португалски фудбалер.
1998  Арон Ремсдејл — англиски фудбалски голман.


Починале

649  Теодор I — римски папа.
964  Јован XII — римски папа.
1493  Нанина де Медичи — ќерка на Пјеро ди Козимо де Медичи.
1610  Анри IVкрал на Франција.
1643  Луј XIIIкрал на Франција.
1912  Аугуст Стриндберг — шведски драмски писател (р. 1849)
1940  Ема Голдман — анархистка.
1991  Аладар Геревич — унгарски мечувалец.
1987  Рита Хејворт — американска глумица (р. 1918).
1998  Френк Синатра — американски пејач и глумец (р. 1915)
2015  Би Би Кинг — американски блуз-гитарист.
2018  Том Вулф — американски писател.
2001  Марио Болоњини — италијански режисер.


Настани

1848  Во Париз, работниците го распуштиле уставотворното собрание и формирале револуционерна влада.
1926  Во Загреб проработи првата среднобранова радиостаница на Балканот.
1943  Во Москва, по иницијатива на Сталин, била распуштена Комунистичката интернационала (Коминтерната).
1945  Во Југославија завршиле вооружените дејства во Втората светска војна.
1957  Велика Британија ја изврши првата термојадрена проба во централниот Тихи Океан.
1988  По осум години војна, Советската армија го започна своето повлекување од Авганистан.
1992  Во Перт, Австралија, отворен е првиот Македонски информативен центар надвор од границите на Република Македонија.
1992  Бил нападнат воен конвој на ЈНА во Тузла, Босна и Херцеговина при што биле убиени 49 војници.
1995  Кај селото Богомила, велешко, е предадена во употреба првата електроцентрала на реката Бабуна.
2012  Франсоа Оланд станува претседател на Франција.
2013  Челси ја освои Лига Европа


Родени

1567  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1848  Виктор Васнецов — истакнат руски сликар од фолклористичкиот и националромантичарски правец.
1859  Пјер Кири — француски физичар и хемичар.
1862  Артур Шницлер — австриски писател и доктор.
1864  Ватрослав Облак — словенечки и австриски лингвист, славист и македонист.
1864  Димитар Матов — македонски фолклорист и етнограф.
1864  Захарија Шумљанска — македонски револуционер.
1891  Михаил Булгаков — руски писател.
1901  Луис Монти — италијанско-аргентински фудбалер.
1909  Џејмс Мејсон — англиски филмски и театарски глумец.
1914  Тензинг Норгај — непалски планинар, кој прв се искачил на Монт Еверест.
1915  Виктор Аќимовиќ — југословенски и македонски публицист.
1920  Мелих Џевдет Андај — турски поет, романописец, есеист, драмски автор.
1930  Џаспер Џонс — американски сликар.
1937  Меделин Олбрајт Корбел — државен секретар на САД.
1942  Ристо Јачев — македонски писател.
1947  Љупко Петровиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Мурат Јашари — поранешен член на ОНА.
1959  Ратомир Грозданоски — македонски теолог.
1959  Ендрју Елдрич — англиски рок-музичар, член на групата „Систерс оф мерси“ (Sisters of Mercy).
1960  Римас Куртинаитис — литвански и советски кошаркар.
1964  Маја Иванова — сопруга на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.
1965  Џезаир Шаќири — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1965  Сенко Велинов — македонски глумец.
1966  Јиржи Немец — чешки фудбалер.
1970  Роналд де Бур — холандски фудбалер.
1970  Франк де Бур — холандски фудбалер и тренер.
1978  Егои Мартинес — шпански велосипедист.
1981  Патрис Евра — француски фудбалер.
1987  Енди Мареј — британски тенисер.
1997  Усман Дембеле — француски фудбалер.


Починале

1634  Хендрик Аверкамппределен сликар од златното време на холандското сликарство
1886  Емили Дикинсон — американска поетеса.
1914  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1935  Казимир Малевич — руски и советски сликар.
1967  Едвард Хопер — американски сликар.
1987  Рита Хејворт — американска глумица.
1994  Олга Спиридоновиќ — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
2019  Михаило Јанкетиќ — српски глумец.
2021  Ѓорѓе Марјановиќ — српски и југословенски пејач на забавна музика.
2023  Роберт Лукас — американски економист, добитник на Нобеловата награда.


Настани

1795  Филип Пинел, француски природонаучник и лекар за душевни болести, во париската болница „Салпетриер“, отвори прво одделение за душевни болести.
1943  Германските нацисти го задушија востанието, кое на 19 април 1943 година почна во Варшавското гето, едно од најголемите што за Евреите го изгради хитлеровата власт по окупацијата на Полска. Од 70.000 жители во гетото загинаа 13.000. Се спасија само околу 80-тина жители.
1974  Собранието на СФРЈ го прогласи Јосип Броз Тито за доживотен претседател на државата.
2007  Николас Саркози ја презеде претседателската функција во Франција.


Родени

1611  Инокентиј XIримски папа.
1817  Николај Костомаров — руски историчар.
1821  Пафнутиј Чебишов — руски математичар.
1883  Џелал Бајарпретседател на Турција.
1890  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1898  Десанка Максимовиќ — српска поетеса († 1993)
1898  Растко Петровиќ — српски поет, патописец и дипломат.
1905  Хенри Фонда — американски филмски глумец.
1923  Мертон Милер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1924  Дауд Џавара — гамбиски државник.
1925  Нилтон Сантос — бразилски фудбалер.
1927  Павлина Апостолова — македонска оперска пејачка.
1928  Петар Костов — македонски писател.
1931  Вујадин Бошков — српски и југословенски фудбалски тренер.
1946  Роберт Фрип — англиски гитарист.
1953  Пирс Броснан — ирски глумец.
1954  Зоран Анчевски — македонски поет, есеист и преведувач.
1955  Перица Мартиновиќ — хрватска глумица.
1955  Клаудио Гарела — италијански фудбалски голман.
1960  Петар Георгиевски — македонски фудбалер.
1964  Решат Ахмети — македонски академски сликар.
1965  Крис Новоселич — американски рок-музичар, член на групата Нирвана.
1966  Џенет Џексон — американска пејачка.
1970  Габриела Сабатини — аргентинска тенисерка.
1973  Тори Спелинг — американска глумица.
1974  Лаура Паузини — италијанска поп-пејачка.
1980  Сајмон Геранс — австралиски велосипедист.
1986  Меган Фокс — американска глумица и фото-модел.
1989  Фелипе — бразилски фудбалер.
1991  Георги Димитров — бугарски тенисер.


Починале

1830  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1926  Мехмед VI — последниот отомански султан.
1943  Илија Антевски - Смок — припадник на напредното студентско и комунистичко движење на Македонија.
1953  Џанго Рајнхард — француски гитарист.
1985  Жан Дифибе — француски вајар и архитект.
1917  Владислав Петковиќ - Дис — српски поет.


Настани

1973  Специјалниот сенаторски комитет во САД, ја започна истрагата за аферата „Вотергејт“, во која беше вмешан и тогашниот американски претседател, Ричард Никсон.
1994  Во Малави се одржуваат првите повеќепартиски избори.
1994  Во Скопје е отворен првиот Меѓународен саем на книги и либрографика.


Родени

1749  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1836  Вилхелм Штајниц — австриски шахист.
1866  Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1873  Анри Барбис — француски писател.
1886  Алфонсо XIIIшпански крал.
1904  Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1906  Зинка Миланов — американска оперска пејачка.
1924  Митко Илиевски — професор на Филозофски факултет во Скопје.
1929  Бранко Зебец — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1931  Георги Христов — македонски писател од Бугарија.
1934  Дејан Мијач — српски режисер.
1939  Александар Смилевски — македонски архитект.
1940  Рејнато Пуно — врховен судија на Филипините.
1947  Никола Донев — југословенски и македонски одбојкар.
1939  Данчо Чеврески — македонски глумец и универзитетски професор.
1951  Иван Каталиниќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Бранко Скроче — југословенски и хрватски кошаркар.
1962  Неждет Мустафа — македонски политичар.
1965  Трент Резнор — американски музичар, член на групата „Најн Инч Неилс“ (Nine Inch Nails).
1969  Кристина Николовска — македонски поет.
1974  Тамара Рохо — шпанска балерина.
1980  Фредрик Кесијакоф — шведски велосипедист.
1982  Тони Паркер — француски кошаркар.
1984  Игор Денисов — руски фудбалер.
1985  Грег ван Авермат — белгиски велосипедист.
1987  Едвалд Боасон Хаген — норвешки велосипедист.
1990  Сони Колбрели — италијански велосипедист.
1990  Дарио Бенедето — аргентински фудбалер.


Починале

1727  Катерина Iцарица на Русија.
1395  Крале Марко — македонски феудален владетел, крал и легендарен јунак од усното народно творештво.
1886  Џон Дир — американскиот инженер.
1905  Ламбринос Вранас — андартски капетан.
1984  Ирвин Шо — американски раскажувач и драмски писател.
1985  Нешо Марковски — македонски новинар.
1987  Гунар Мирдал — шведски економист, добитник на Нобеловата награда во 1974 година.
2002  Ладислав Кубала — унгарски фудбалер
2017  Тодор Веселиновиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2022  Вангелис — грчки музичар.


Настани

1925  Извршен е масакр во пиринското село Дабница врз месното население од страна на месните чети на ВМРО на Ванчо Михајлов.
1954  Стапи во сила Европската конвенција за човекови права.
1974  Индија изврши прва јадрена проба во пустината во Раџастан, со што стана шеста држава која изврши јадрен тест.
1977  Во Москва за време на Дванаесеттото генерално собрание на ИКОМ, 18 мај е прогласен за Меѓународен ден на музеите.
1980  Стотици илјади луѓе ја презедоа контролата над јужнокорејскиот град Квангџу, по немирите во кои единиците на воената хунта убија најмалку двесте продемократски демонстранти.


Родени

1711  Руѓер Бошковиќфизичар, математичар, астроном, филозоф и дипломат.
1814  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1872  Бертранд Расел — англиски филозоф.
1872  Јане Сандански — македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО.
1897  Френк Капра — американски филмски режисер.
1899  Душан Недељковиќ — српски филозоф и етнолог.
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.
1909  Фред Пери — англиски тенисер.
1911  Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.
1914  Борис Христов — бугарски оперски пејач.
1919  Маргот Фонтејн — англиска балерина.
1920  Јован Павле IIримски папа.
1934  Петар Ширилов — македонски писател.
1935  Иван Доровски — македонски и чешки поет.
1938  Силвана Арменулиќ — југословенска фолк-пејачка.
1960  Јаник Ноа — француски тенисер.
1962  Сандра Крету — германска пејачка.
1971  Бред Фридел — американски фудбалер.
1978  Рикардо Карваљо — португалски фудбалер.
1978  Тор Хушовд — норвешки велосипедист.
1979  Благој Нацоски — македонски оперски пејач.
1980  Ана Угриновска — македонска кајакарка.
1984  Ники Терпстра — холандски велосипедист.
1986  Алексеј Жуканенко — руски кошаркар.
1986  Наталија Осиповаруска балерина.
1986  Кевин Андерсон — јужноафрикански тенисер.
1988  Кевин Реза — француски велосипедист.
1994  Клинт Капела — швајцарски кошаркар.


Починале

526  Јован Iримски папа.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1800  Александар Суворовруски кнез и генералисимус.
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.
1980  Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата Џој дивижн (Joy Division).
2000  Домингос да Гуја — бразилски фудбалер.
2004  Елвин Џонс — американски џез-музичар.
2014  Добрица Ќосиќ — српски писател, академик и политичар.
2017  Крис Корнел — американски рок-музичар, член на групата Саундгарден (Soundgarden).
2020  Марко Елснер — словенечки и југословенски фудбалер.
2023  Хелмут Бергер — австриски глумец.


Настани

1906  Официјално е отворен тунелот „Симплон“ под Алпите меѓу Италија и Швајцарија, долг 19,77 километри.
1990  Во Велес е формирано Движењето на екологистите на Македонија (ДЕМ) кое во 1993 година е примено во најпознатите европски и светски асоцијации.


Родени

1762  Јохан Готлиб Фихте — германски идеалистички филозоф.
1870  Алберт Фиш — американски сериски убиец.
1890  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1890  Нгујен Тат Тан — познат како Хо Ши Мин, претседател на ДР Виетнам од 1945 до 1969 година.
1930  Никица Калоѓера — хрватски композитор.
1940  Јован Тофоски — македонски гинеколог, универзитетски професор и министер за здравство.
1948  Грејс Џонс — јамајска поп-пејачка и фото-модел.
1949  Дасти Хил — американски рок-музичар, член на групата „ЗЗ Топ“ (ZZ Top).
1957  Бил Лејмбир — американски кошаркар.
1969  Томас Винтерберг — дански филмски режисер.
1975  Лазар Поповски — македонски кајакар.
1976  Кевин Гарнет — американски кошаркар.
1979  Диего Форлан — уругвајски Фудбалер.
1977  Мануел Алмунија — шпански фудбалски голман.
1977  Свен Тафт — канадски велосипедист.
1979  Андреја Пирло — италијански фудбалер.
1980  Жарко Кујунџиски — македонски писател и драмски автор.
1984  Ндерим Неџипи — македонски фудбалер.
1986  Марио Чалмерс — американски кошаркар.
1986  Алесандро Де Марки — италијански велосипедист.
1995  Давор Талески — македонски фудбалер.


Починале

1296  Целестин Vримски папа.
1536  Ана Болејнкралица на Англија.
1825  Клод Анри Сен Симон — француски социјалист, утопист и филозоф.
1864  Натаниел Хоторн — американски писател.
1898  Вилијам Гледстон — британски премиер.
1912  Болеслав Прус — полски писател.
1965  Марија Домбровска — полска писателка.
1969  Колмен Хокинс — американски блуз и џез-музичар.
1986  Џими Лајонс — американски џез-музичар.
1994  Жаклина Кенеди Оназис — сопруга на претседателот на САД, Џон Кенеди.
2008  Рима Казакова — советска и руска поетеса.


Настани

1836  Основани првите професионални противпожарни служби во Македонија. Овој ден се празнува како Ден на пожарникарството во Македонија.
1875  Во Париз се одржала дипломатска конференција за метарот, на која е основано Меѓународното биро за тегови и мерки. Со тоа започнало средувањето на безредието во областа на мерните единици на одделни физички големини.
1876  Во селото Разловци во Источна Македонија избувна Разловечкото востание на македонскиот народ против османлиската војска. И покрај неуспехот на востанието, тоа имаше големо значење за будењето на националната свест и за народноослободителната борба на македонскиот народ.
1926  Со мирот во Џеда потпишан со кралот Ибн Сауд, Велика Британија ја призна независноста на Саудиска Арабија.
1990  Во Романија на првите слободни избори по 45 години победи партијата Фронт за национален спас.
2023  Јаков Милатовиќ стапува на функцијата претседател на Црна Гора.


Родени

1799  Оноре де Балзак — француски писател.
1806  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист.
1875  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1901  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1908  Џејмс Стјуарт — американски глумец.
1946  Шер — американска пејачка.
1952  Роже Мила — камерунски фудбалер.
1955  Маноло Каденас — шпански ракометен тренер.
1962  Александар Дедјушко — руски театарски и филмски глумец.
1964  Миодраг Белодедич — романски фудбалер.
1965  Били Донован — американски кошаркар и тренер.
1967  Павлe — грчки принц.
1973  Самуеле Папи — италијански одбојкар.
1981  Икер Касиљас — шпански фудбалер.
1982  Петр Чех — чешки фудбалер.
1985  Николај Липкин — руски кануист-спринтер.
1985  Крис Фрум — британски велосипедист.
1992  Енес Кантер — турски кошаркар.
1992  Вацлав Кадлец — чешки фудбалер.
1995  Вјачеслав Караваев — руски фудбалер.


Починале

1277  Јован XXIримски папа.
1506  Кристофер Колумбо — шпански истражувач и откривач на Новиот Свет.
1622  Осман II — отомански султан.
1859  Јосип Јелачиќ — хрватски бан.
1896  Клара Шуман — германска пијанистка и композиторка, сопруга на Роберт Шуман.
1940  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1981  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј — прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква.
1989  Џон Хикс — британски економист.
2002  Стивен Џеј Гулд — американски палеонтолог, еволуционист и историчар на науката.
2013  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата „Дорс“.
2019  Ники Лауда — австриски автомобилист, поранешен првак во „Формула 1“.


Настани

996  Шеснаесетгодишниот Отон III е прогласен за Свет римски цар.
1871  Француската војска ги нападнала бунтовниците на Париската комуна и ги совладала по еднонеделни улични борби во Париз. Околу 30.000 комунари биле убиени.
1881  Основан е Американскиот Црвен крст од страна на Клара Бартон.
1904  Во Париз, основана е меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА.
1927  Американскиот пилот Чарлс Линдберг летна со авион преку Атлантикот на пат долг 5.850 километри. По 33 часа и 29 минути, Линдберг слета во Париз и стана херој, за кого со голема возбуда зборуваше целиот свет.
1932  Прво прелетување на Атлантикот од страна на жена. (Амелија Ерхарт, која поради лошо време слетала во Ирска)
1945  Венчавка на американските глумци Хемфри Богарт и Лорен Бекол.
1956  Американците ја пуштиле нивната прва водородна бомба во Тихиот Океан.
1992  Владата на Република Македонија донесе одлука за формирање на Македонско прес-биро.
2003  Катастрофален земјотрес го погодува северен Алжир, убивајќи повеќе од 2,000 лица.
2006  На референдум во Црна Гора граѓаните се изјаснуваат за независност од сојузната држава Србија и Црна Гора.Родени

1471  Албрехт Дирер — германски сликар.
1527  Филип IIкрал на Шпанија.
1688  Александар Поуп — англиски поет.
1792  Гаспар Гистав Кориолис — француски математичар.
1921  Андреј Сахаров — советски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1923  Васко Караџа — македонски писател.
1933  Морис Андре — француски трубач.
1946  Боба Стефановиќ — српски и југословенски пејач и композитор на забавна музика.
1959  Ник Касаветес — американски глумец.
1960  Владимир Саљников — советски пливач.
1968  Јован Манасиевски — македонски политичар, претседател на Либерално-демократската партија.
1986  Кристијан Траш — германски фудбалер.
1986  Марио Манџукиќ — хрватски фудбалер.
1986  Даниел Прањиќ — хрватски фудбалер.
1988  Марио Манџукиќ — хрватски фудбалер.
1986  Адел — англиска пејачка.
1989  Жорди Алба — шпански фудбалер.
1992  Порту — шпански фудбалер.


Починале

1471  Хенри VIкрал на Англија.
1639  Томазо Кампанела — италијански филозоф, теолог и поет.
1903  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1949  Клаус Ман — германски писател.
1991  Раџив Гандипремиер на Индија
1998  Манол Пандевски — македонски историчар.
2002  Слободан Мицковиќ — македонски есеист, критичар, романописец и преведувач.


Настани

1819  Парниот брод „Савана“, изграден во Џорџија, САД, пристигна во Ливерпул, во Велика Британија. Ова е првиот пароброд кој за само 25 дена го препловил Атлантикот.
1918  Германските воени авиони го бомбардираа Париз. Во историјата, тоа беше прво авионско бомбардирање на еден град.
1947  Хари Труман потпишал акт со кој на Грција и се дава воена и економска помош за борбата против комунизмот. Оваа помош овозможила пресврт во Граѓанската војна во Грција, и како резултат на тоа — Егзодусот на Македонците.
1967  Повеќе од 320 луѓе загинале во стоковната куќа „Иновасион“ во Брисел.
1972  Претседателот на САД, Ричард Никсон го посетил Советскиот Сојуз. Тоа било првата посета на американски претседател на СССР.
1972  Цејлон го доби називот Шри Ланка. Овој ден се прославува како национален празник на Шри Ланка.
2004  Во Мадрид, шпанскиот престолонаследник, принцот од Астурија, Фелипе Бурбонски, се венчал со поранешната телевизиска водителка Летисија Ортис. Тоа било првото кралско венчавање на територијата на Шпанија по пауза од 98 години.
2012  Отворена за јавноста радиодифузната кула „Токиско небесно дрво“, втората највисока градба во светот.


Родени

1813  Рихард Вагнер — германски композитор, реформатор на операта.
1907  Лоренс Оливие — англиски театарски и филмски глумец, режисер и продуцент.
1913  Рафаел Хил — шпански режисер.
1937  Виктор Понеделник — руски и советски фудбалер.
1946  Владимир Ангеловски — македонски глумец.
1946  Петар Божовиќ — српски глумец.
1946  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
1953  Пол Маринер — англиски фудбалер.
1959  Мориси — англиски пејач, член на групата „Смитс“ (The Smiths).
1965  Фанис Христодулу — грчки кошаркар.
1977  Жан Кристоф Перо — француски велосипедист.
1987  Артуро Видал — чилеански фудбалер.
1987  Новак Ѓоковиќ — српски тенисер.
1991  Кентан Мае — француски ракометар.
1992  Николај Пенчев — бугарски одбојкар.


Починале

1564  Жан Калвин — верски реформатор, основач на калвинистичката протестантска црква.
1885  Виктор Иго — француски писател, основач на францускиот романтизам во XIX век.
1939  Јиржи Махен — чешки писател.
1942  Раде Кончар — хрватски комунист и партизан, Народен херој на Југославија.
1972  Бернабе Ферејра — аргентински фудбалер.
2010  Гане Тодоровски — македонски поет и книжевен критичар.


Настани

1514  Во Унгарија почна селанската буна под водство на благородникот Ѓерѓ Дож. Унгарските селани кои бараа враќање на „старите права“, по четиримесечни борби зазедоа поголем дел од територијата. Војската на Дож беше разбиена кај Темишвар, а загинаа околу 70.000 востаници. Ѓерѓ Дож беше свирепо убиен.
1805  Наполеон Бонапарт крунусан за цар на Италија во Миланската катедрала
1877  Романија прогласува независност од Османлиското Царство
1905  Со ираде - указ на турскиот султан Абдул Хамид II, Власите се признати како посебен народ во Отоманското Царство. Организациите на Власите на Балканот го слават овој ден како Национален ден на Власите.
1945  Главниот заповедник на Шуцштафел, Хајнрих Химлер се самоубива
1949  Создадена е Западна Германија
1962  Властите во Израел соопштија дека е уапсен поранешниот нацист, Адолф Ајхман, на кој ќе му се суди како на воен злосторник.
1988  Мишел Платини се повлекува од фудбалот
1992 
1994  Во Струга, во организација на Сојузот на студентите на Република Македонија, почна Првата македонска универзијада.
1995  Република Македонија и Украина воспоставиле дипломатски односи.
1995  Сан Мајкросистемс (Sun Microsystems) го претстави програмскиот јазик Јава.


Родени

1883  Даглас Фербанкс — американски глумец.
1896  Калман Конрад — унгарски фудбалер.
1910  Арти Шо — американски џез-музичар.
1944  Џон Њуком — австралиски тенисер.
1951  Анатолиј Карпов — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1954  Марвин Хаглер — американски боксер.
1956  Андони Гоикочеа — шпански фудбалер.
1961  Даниеле Масаро — италијански фудбалер.
1972  Рубенс Барикело — бразилски возач на „Формула 1“.
1982  Стевица Ристиќ — македонски фудбалер.
1997  Џо Гомес — англиски фудбалер.
1998  Салва Еид Насер — бахреинска атлетичарка.


Починале

1857  Огистен-Луј Коши — фрацуски математичар.
1883  Ципријан Норвид — полски поет, драматург, сликар и вајар.
1906  Хенрик Ибзен — норвешки писател и драматург.
1994  Џо Пас — американски џез-гитарист
2015  Џон Неш — американски математичар.


Настани

1218  Магнус III станува крал на Шведска.
1832  Грција станува кралство.
1833  Во Њујорк официјално е пуштен во употреба Бруклинскиот мост.
1881  Османлиското Царство ѝ ги предоставува Тесалија и Арта на Грција .
1915  Прва светска војна: Италија ѝ објавува војна на Австроунгарија.
1928  Александар Флеминг го пронашол пеницилинот — прв антибиотик делотворен против многу болести.
1940  Јосиф Бродски, руски поет, добитник на Нобеловата награда за литература.
1954  Во Скопје, на сцената на скопската опера е изведена првата македонска национална опера „Гоце“ од композиторот Кирил Македонски.
1961  Кипар станува член на Советот на Европа.
1994  Во стампедо на муслиманските аџии во Мека, во Саудиска Арабија загинаа 270 лица.
1996  Во Штип е поставен камен-темелникот на црквата „Свети Кирил и Методиј“.
2000  Израел ја прекинува 29-годишната окупација на јужен Либан.
2002  Русија и САД го потпишуваат Московскиот договор познат како СОРТ.
2016  Бинали Јилдирим назначен за Премиер на Турција.


Родени

1734  Жан Пол Марафранцуски револуционер, еден од водачите на француската буржоаска револуција.
1803  Шарл Лисјен Бонапартфранцуски кнез и орнитолог.
1899  Анри Мишо — белгиско-француски писател и сликар.
1901  Хосе Назаѕи — уругвајски фудбалер.
1905  Михаил Шолоховруски писател, добитник на Нобеловата награда.
1931  Џани Басо — италијански џез-музичар.
1933  Александар Христовски — македонски писател.
1937  Арчи Шеп — американски џез-музичар.
1938  Михаило Јанкетиќ — српски глумец.
1940  Јосиф Бродски — руски, советски и американски поет и есеист.
1941  Владимир Цветковиќ — српски и југословенски кошаркар.
1946  Ирена Шевињска — полска атлетичарка.
1953  Алфред Молина — англиско-американски глумец.
1956  Лилјана Поповска — македонска политичарка.
1966  Ерик Кантона — француски фудбалер.
1973  Владимир Шмицер — чешки фудбалер.
1981  Виктор Рубанукраински стрелец.
1982  Дамаркус Бисли — американски фудбалер.
1988  Тони Галопен — француски велосипедист.
1990  Дани Гарсија — шпански фудбалер.
1994  Родриго Де Пол — аргентински фудбалер.
1995  Александер Сливка — полски одбојкар.
2001  Страхиња Павловиќ — српски фудбалер.


Починале

1543  Никола Коперник — полски астроном, застапник на хелиоцентричниот систем.
1919  Амадо Нерво — мексикански поет, новинар и амбасадор.
1963  Елмор Џејмс - американски блуз-музичар.
1974  Дјук Елингтон — американски џез-музичар.
1991  Џин Кларк — американски рок-музичар, член на групата Byrds.
1994  Цветко Узуновски — македонски комунист, учесник во НОВ и политичар.
2015  Маркус Белгрејв — американски џез-музичар.
2019  Душица Жегарац — српска и југословенска глумица.
2023  Тина Тарнер — американска пејачка.


Настани

1810  Во Рио де ла Плата (сегашна Аргентина) започна бунт против шпанскиот колонијален режим и власта ја презеде привремена влада. Овој ден се прославува како Ден на независноста на Аргентина, иако таа формално е прогласена во јули 1816 година.
1850  Во лондонската зоолошка градина пристигна Обајш, првиот нилски коњ донесен во Европа.
1895  Британскиот писател Оскар Вајлд е осуден на две години затвор поради хомосексуалност.
1911  Претседателот на Мексико, Порфирио Дејас поднесе оставка на функцијата по победата на револуционерните сили над владините трупи во граѓанската војна во државата.
1946  Парламентот на Трансјорданија го прогласува емирот Абдула I за крал.
1958  Во Гостивар почна со редовно производство фабриката за производство на огноотпорни материјали „Силика“.
1963  Во Адис Абеба заврши Самитот на африканските држави, на кој учесниците потпишаа Договор за создавање Организација на африканско единство.
1967  Селтик“ го освоил Купот на европските шампиони во фудбал, победувајќи го во финалето „Интер“ од Милано.
1977  Ливерпул“ го освоил Купот на европските шампиони во фудбал.
1979  Се случи најтешката несреќа во историјата на американското воздухопловство. Веднаш при летнувањето од чикашкиот аеродром се урна авионот „ДЦ-10“ на „Американ ерлајн“, при што загинаа 272 патници и членови на екипажот.
1985  Во Бангладеш, од тропски циклон загинуваат околу 100.000 жители
1985  Српската академија на науките и уметностите одлучува да создаде меморандум за политичката, економската, и културната положба на српскиот народ во СФРЈ.
1988  ПСВ Ајндховен“ го освоил Купот на европските шампиони во фудбал.
1997  Кинотеката на Македонија е примена за рамноправен член на Меѓународната асоцијација на филмските архиви.
2002  Авионаска несреќа на кинески авион во Тајван. Загинуваат 225 патници.
2002  Никола Груевски станува претседател на ВМРО-ДПМНЕ.
2005  Ливерпул“ победил во Лигата на шампионите во фудбал, победувајќи го во финалето тимот на „Милан“.
2013  Тимот на Баерн Минхен ја освоил Лигата на шампионите.


Родени

1802  Јохан Фридрих фон Брант — германски зоолог.
1803  Ралф Валдо Емерсон — американски предавач, есеист и поет.
1848  Хелмут фон Молтке — германски армиски началник.
1875  Петар Дрвинговполковник во бугарската армија и историчар.
1887  Свети Пио — капуцински католички свештеник од Италија.
1902  Стале Попов — македонски писател.
1948  Булент Аринч — турски политичар.
1952  Петар Стојанов — претседател на Бугарија.
1953  Даниел Пасарела — аргентински фудбалер и тренер.
1953  Гаетано Ширеја — италијански фудбалер.
1957  Едер — бразилски фудбалер.
1958  Пол Велер — англиски рок-музичар, член на групата Џем (The Jam).
1961  Тите — бразилски фудбалер и тренер.
1963  Рисима Рисимкин — македонска балерина и кореограф.
1964  Тахир Синани — поранешен член на ОНА.
1967  Фехим Хусковиќ — македонски академски сликар.
1976  Сандра Насиќ — германска пејачка, вокалистка на групата Гуано Ејпс (Guano Apes).
1979  Карлос Боканегра — американски фудбалер.
1987  Камил Штох — полски скокач со скии.
1987  Павел Атман — руски ракометар.
1987  Ијан Станард — британски велосипедист.
1999  Ибраима Конате — француски фудбалер.


Починале

1085  Грегориј VII — римски папа.
1261  Александар IVримски папа.
1924  Љубов Попова — руска сликарка.
1926  Симон Петљура — украински политички деец.
1944  Манчу Матак — македонски комунистички деец и народен херој.
1965  Сони Бој Вилијамсон II — американски блуз-музичар.
1994  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1995  Крешимир Ќосиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
2001  Алберто Кордакубански фотограф, познат по неговата фотографија Guerrillero Heroico („Херојскиот герилец“) на марксистичкиот револуционер Че Гевара.
2010  Александар Белостењи — украински и советски кошаркар.
2010  Ерих Кош — српски и југословенски писател.


Настани

1882  Германскиот бактериолог Роберт Кох (1843-1910) на собирот на берлинските лекари соопшти дека го открил бацилот што ја предизвикува туберкулозата и оти пронашол лек за оваа болест — тубекулинот. Кох го откри и причинителот на колерата од која во минатите столетија умираа десетици илјади луѓе во светот. За овој труд во 1905 година ја доби Нобеловата награда за медицина.
1972  Во Москва е потпишан договор меѓу САД и Советскиот Сојуз за ограничување на стратегиското јадрено вооружување.
1994  Весникот на албански јазикФлака е влазеримит“ почна да излегува како дневен весник.


Родени

1478  Папа Климент VIIримски папа.
1566  Мехмед III — отомански султан.
1799  Александар Пушкин — руски поет и писател († 1837.).
1904  Владо Перлемутер — литванско-француски пијанист († 2002.).
1907  Џон Вејн — американски глумец.
1923  Хари Џонсон — канадски економист.
1926  Мајлс Дејвис — американски џез-музичар.
1926  Рафаел Ескалона — колумбиски композитор.
1938  Јаки Либецајт — германски рок-тапанар, член на групата „Кен“ (Can).
1939  Витали Галков — руски кану-спринтер.
1946  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
1948  Стиви Никс — американска пејачка, членка на групата „Флитвуд мек“.
1962  Лени Кравиц — американски рок-музичар.
1967  Кевин Мур — клавијатурист на групата „Dream Theater“.
1971  Мет Стоун — американски продуцент.
1977  Лука Тони — италијански фудбалер.
1984  Микел Ниеве — шпански велосипедист.
1988  Хуан Квадрадо — колумбиски фудбалер.


Починале

735  Беда Многупочитуван — англиски светец и историчар, наречен „Татко на англиската историја“.
1421  Мехмед I — отомански султан.
1512  Бајазит II — отомански султан (р. 1447.).
1917  Борис Дрангов — бугарски офицер.
2022  Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
2022  Реј Љота — американски глумец.


Настани

1703  Рускиот цар Петар Велики, на утоката на реката Нева, во Балтикот, основа град, кој според него е наречен Санкт Петербург (до 1914 г.), Петроград (до 1924 г.), Ленинград (до 1992 г.), а потоа повторно Санкт Петербург. Од 1712 до 1918 г. градот бил престолнина на Царска Русија.
1957  Пуштен е во погон првиот агрегат на ХЕЦ „Вруток“.
1996  Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасадори.


Родени

1868  Алекса Шантиќ — српски поет.
1877  Изадора Данкан — американска балерина.
1894  Луј Фердинан Селин — француски писател.
1907  Рејчел Карсон — американски зоолог и биолог.
1912  Кирил Миљовски — македонски револуционер, академик, општественик и прв ректор на Универзитетот во Скопје.
1923  Хенри Кисинџер — американски политичар и дипломат.
1936  Иво Брешан — хрватски писател.
1947  Душан Николовски — македонски рударски инженер.
1947  Бранко Облак — словенечки и југословенски фудбалер и тренер.
1967  Пол Гаскоњ — англиски фудбалер.
1973  Никола Маџиров — македонски поет, есеист и преведувач.
1974  Емруш Сума — поранешен член на ОНА.
1975  Андре 3000 — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1982  Кевин де Верт — белгиски велосипедист
1985  Роберто Солдадо — шпански фудбал]]ер.
1987  Жервињо — фудбал]]ер од Брегот на Слоновата Коска.
1992  Арон Браун — канадски атлетичар.
1994  Емерик Лапорт — француски фудбалер.
1994  Жоао Кансело — португалски фудбалер.
2002  Жереми Доку — белгиски фудбалер.


Починале

1508  Лудовико Сфорца — војвода на Милано.
1840  Николо Паганинииталијански композитор и виолинист.
1964  Џавахарлал Нехру — индиски државник.
2000  Ијан Дјури — англиски панк-рок музичар и глуемц.
2009  Клајв Гренџер — британски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.
2017  Грег Алманамерикански рок-музичар, член на групата „Алман брадерс бенд“ (The Allman Brothers Band).
2021  Роберт Хоган — американски глумец.


Настани

1882  Германскиот бактериолог Роберт Кох (1843-1910) на собирот на берлинските лекари соопшти дека го открил бацилот што ја предизвикува туберкулозата и оти пронашол лек за оваа болест — тубекулинот. Кох го откри и причинителот на колерата од која во минатите столетија умираа десетици илјади луѓе во светот. За овој труд во 1905 година ја доби Нобеловата награда за медицина.
1972  Во Москва е потпишан договор меѓу САД и Советскиот Сојуз за ограничување на стратегиското јадрено вооружување.
1994  Весникот на албански јазикФлака е влазеримит“ почна да излегува како дневен весник.


Родени

1524  Селим IIотомански султан.
1822  Дедо Иљо Малешевски — македонски ајдутски војвода.
1853  Карл Ларсон — истакнат шведски битово-историски сликар.
1888  Џим Торп — американски спортист.
1889  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1893  Мина Виткојц — германски поет.
1903  Маргарит Моно — француски текстописец и композитор.
1910  Т-Боун Вокерамерикански блуз-музичар.
1912  Патрик Вајт — австралиски писател, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
1923  Ѓерѓ Лигети — унгарско-австриски композитор.
1938  Џери Вест — американски кошаркар и тренер.
1945  Џон Фогерти — американски рок-музичар.
1949  Венди О. Вилијамс — американска рок-пејачка.
1925  Булент Еџевит — премиер на Турција.
1955  Здравко Зовко — хрватски и југословенски ракометар.
1968  Кајли Миног — австралиска поп-пејачка.
1972  Филип Петровски — македонски политичар.
1976  Алексеј Немов — руски гимнастичар.
1986  Бенжамен Павар — француски фудбалер.
1990  Роан Денис — австралиски велосипедист.
1991  Александар Лаказет — француски фудбалер.
1994  Џон Стоунс — англиски фудбалер.
2000  Фил Фоден — англиски фудбалер.


Починале

1598  Валаамохридски архиепископ.
1787  Леополд Моцарт — австриски класицистички композитор.
1805  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1937  Алфред Адлер — австриски лекар и психолог.
1990  Џорџо Манганели — италијански писател.
1990  Вилхелм Вагенфелд — германски индустриски дизајнер.
1995  Исак Сион — учесник во НОБ.
2018  Стеван Хорват — српски и југословенски борач во грчко-римски стил.


Настани

1453  Турскиот султан Мехмед II успева по скоро двомесечна опсада да го освои Цариград, по што градот претрпел уште едно пљачкосување и разурнување.
1953  Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
1996  Република Македонија во Хелсинки и формално пристапи кон Завршниот документ на Конференцијата за европска безбедност и соработка.
1996  Во Будимпешта, Република Македонија е примена за рамноправна членка на Европската конференција за транспорт (ЦЕМТ).


Родени

1439  Пиј IIIримски папа.
1489  Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1917  Џон Кенедипретседател на САД.
1923  Олга Спиридоновиќ — југословенска театарска и филмска глумици.
1928  Фреди Ред — американски џез-музичар.
1929  Питер Хигс — британски теоретски физичар, познат по фундаменталната честичка Хигсов бозон, наречена и „божја честичка“.
1927  Димитрие Османли — македонски филмски и театарски режисер.
1934  Есад Бајрам — македонски поет.
1935  Боро Драшковиќ — српски режисер, сценарист и универзитетски професор.
1937  Ирмин Шмит — германски рок-музичар.
1940  Таихо Коки — јапонски сумо-борач.
1958  Марина Перазиќ — југословенска и хрватска поп-пејачка.
1965  Саша Митрев — македонски универзитетски професор.
1967  Ноел Галагер — англиски рок-музичар, член на групата „Оејзис“.
1970  Роберто ди Матео — италијански фудбалер и тренер.
1971  Зоран Витанов — македонски политичар и економист.
1971  Габриела Конеска Трајковска — вицепремиер на Македонија.
1976  Џенифер Капријати — американска тенисерка.
1977  Масимо Амброзини — италијански фудбалер.
1980  Антон Рјаков — узбекистански кану-спринтер.
1981  Андреј Аршавин — руски фудбалер.
1984  Кармело Ентони — американски кошаркар.
1990  Тибо Пино — француски велосипедист.
1991  Аријан Адеми — хрватско-македонски фудбалер со албанско потекло.
1995  Никола Пепефудбалер од Брегот на слоновата коска.
1998  Остин Ривс — американски кошаркар.


Починале

1453  Константин XI Палеолог — последниот римски (византиски) цар.
1979  Мери Пикфорд — канадско-американска филмска глумица.
1982  Роми Шнајдер — австриска филмска глумица.
1997  Џеф Бакли — американски рок-музичар.
2014  Миљенко Прохаска — хрватски композитор, музички продуцент и диригент.


Настани

1498  Кристофер Колумбо, шпански морепловец со Италијанско потекло, со шест бродови испловил од шпанското пристаниште Санлукар на третото патување во Новиот Свет, при што ги открил Тринидад и брегот на Јужна Америка.
1969  Гибралтар добил статус на британски доминион со внатрешна самоуправа.
1973  Западна Германија и Чехословачка потпишале Договор за нормализација на односите, ставајќи крај на 32-годишните несогласувања меѓу двете земји.
1981  Во Бангладеш, во обидот за државен удар, бил убиен претседателот Ајаур Рахман.
1998  Во земјотресот, што ја зафатил северната авганистанска покраина Тахар, загинале најмалку три илјади лица.


Родени

1220  Александар Невски — голем кнез на Новгород и Владимир и руски светец.
1845  Амадеј Iкрал на Шпанија.
1875  Џовани Џентиле — италијански неохегелијански идеалистички филозоф и политичар.
1876  Владимир Назор — хрватски писател.
1896  Хауард Хокс — американски филмски режисер.
1909  Бени Гудман — американски џез-музичар.
1922  Александар Матковски — македонски историчар, прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар ориенталист.
1928  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент, истакнат деец во областа на автентичната музичка изведба
1932  Хосе Мело — филипински правник.
1934  Алексеј Леонов — советски космонаут.
1936  Димитар Димитров — македонски поет.
1937  Љубиша Георгиевски — македонски политичар и филмски и театарски режисер.
1946  Драган Џаиќ — српски и југословенски фудбалер.
1949  Симјон Симев — македонски поет.
1950  Саво Костадиновски — македонски поет.
1950  Бертранд Делано — градоначалник на Париз.
1951  Здравко Чолиќ — босанско-српски поп-пејач.
1955  Топер Хедон — англиски рок-музичар, член на групата „Клеш“ (The Clash).
1958  Мари Фредриксон — шведска поп-пејачка, членка на групата „Роксет“ (Roxette).
1959  Блаж Слишковиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1964  Венко Андоновски — македонски писател.
1964  Том Морело — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1966  Томас Хеслер — германски фудбалер.
1973  Лариса Косорукова — израелска кану-спринтерка.
1974  Николина Кујача — македонска глумица.
1980  Стивен Џерард — англиски фудбалер и тренер.
1981  Девендра Банхарт — фолк-рок-музичар.
1986  Марко Симоновиќ — српски кошаркар.
1993  Зак Ледеј — американски кошаркар.
1996  Александар Головин — руски фудбалер


Починале

1431  Јованка Орлеанка — француска национална хероина од Стогодишната војна (1337 - 1453.).
1574  Шарл IXкрал на Франција.
1594  Балинт Балаши — ренесансен лирски поет, основач на современата унгарска лирика.
1640  Петар Паул Рубенс — фламански сликар.
1744  Александар Поуп — англиски поет.
1778  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1905  Бранивое Јовановиќ-Брана — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1918  Георгиј Валентинович Плеханов — руски филозоф, политичар, историчар, критичар, естетичар и социолог.
1951  Херман Брох — австриски писател.
1960  Борис Пастернак — руски и советски писател.
1963  Рибејро Коуто — бразилски писател и дипломат.
1986  Хенк Мобли — американски џез-музичар.
1989  Зинка Миланов — американска оперска пејачка.
1994  Павле Савиќ — српски физичар и хемичар.


Настани

1942  Чехословачките патриоти го убија водачот на Гестапо, Рајнхард Хајдрих, еден од најсуровите нацистички злосторници, организатор на најмасовните масакри врз Полјаците, Евреите и Русите. Во знак на одмазда, нацистите го уништија селото Лидице и ги убија нивните жители.
1961  Јужна Африка се прогласи за република, за претседател на ЈАР е избран Чарлс Робертс Сварт, а државата го напушти Британскиот комонвелт.
1962  Во Израел е извршена смртна казна со бесење врз нацистичкиот злосторник Адолф Ајхман, еден од главните извршители на Хитлеровото „конечно решение“ на еврејското прашање во Европа. Во судскиот процес е утврдено дека Ајхман е виновен за смртта на шест милиони луѓе.
1991  Во Лисабон е потпишан мировен Договор за Ангола, според кој, по околу 16 години заврши граѓанската војна во таа африканска земја.


Родени

1656  Марен Марефранцуски композитор за виола да гамба.
1819  Волт Витман — американски поет.
1892  Константин Паустовски — руски и советски писател.
1899  Леонид Леонов — руски и советски писател.
1908  Дон Амичи — американски глумец.
1911  Морис Але — француски економист, добитник на Нобеловата награда.
1930  Клинт Иствуд — американски филмски глумец и режисер.
1934  Рада Ѓуричин — српска и југословенска глумица.
1941  Вилијам Нордхаус — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2018 година.
1945  Рајнер Вернер Фасбиндер — германски режисер.
1948  Џон Бонам — англиски рок-музичар, член на групата Лед цепелин.
1965  Брук Шилдс — американска глумица.
1969  Тони Цетински — хрватски пејач.
1970  Паоло Сорентино — италијански режисер.
1973  Родриго Кортес — шпански филмски режисер.
1986  Роберт Гесинк — холандски велосипедист.
1989  Марко Ројс — германски фудбалер.
2001  Ига Свјатек — полска тенисерка.


Починале

1594  Јакопо Робусти Тинторетоиталијански сликар.
1809  Франц Јозеф Хајдн — австриски класицистички композитор.
1854  Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1953  Владимир Татлин — руски и советски сликар и архитект.
1962  Адолф Ајхман — нацистички функционер.
1978  Јожеф Божик — унгарски фудбалер.
1983  Џек Демпси — американски боксер.
2019  Ѓело Јусиќ — хрватски композитор, аранжер, диригент и гитарист.

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Денес е среда, 12 јуни 2024; часот е 16:39 (UTC)

Предлошка:Април 2024 Извор

Настани

Споменик на Јустинијан I на плоштадот „Македонија“ во Скопје.
Споменик на Јустинијан I на плоштадот „Македонија“ во Скопје.
Мануел Валс во 2012 г.
Мануел Валс во 2012 г.
527  Византискиот цар Јустин I го именувал својот внук Јустинијан I за совладетел и наследник на престолот.
1826  Семјуел Мори го патентирал моторот со внатрешно согорување.
1951  Формиран е Архивот на Македонија — Ден на архивистите на Македонија.
1976  Стив Џобс и Стив Возњак ја го основаат претпријатието „Епл“ (Apple).
2001  Холандија станала првата земја во светот што го озаконила истополови бракови.
2001  Поранешниот претседател на Сојузна Република Југославија Слободан Милошевиќ се предал на специјалната полиција за да одговара за обвиненијата за воени злосторства пред меѓународниот трибунал во Хаг.
2002  Холандија станала првата земја што ја легализирала евтаназијата.
2014  Мануел Валс е назначен за премиер на Франција.


Родени

Милан Кундера во 1980 г.
Милан Кундера во 1980 г.
Брија-Саварен
Брија-Саварен
Ајмар Зубелдија на Тур де Франс 2013
Ајмар Зубелдија на Тур де Франс 2013
1578  Вилијам Харви — англиски доктор, познат по опишување на крвотокот.
1755  Жан Антелм Брија-Саваренфранцуски гастроном и писател.
1776  Мари-Софи Жерменфранцуска математичарка.
1815  Ото фон Бизмарк — прв канцелар на обединета Германија во 1871 година.
1868  Едмонд Ростан — француски неороматичарски поет и драмски писател.
1873  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1900  Тоне Селишкар — словенечки писател.
1908  Абрахам Маслов — американски психолог.
1920  Тоширо Мифуне — јапонски глумец.
1924  Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски глумец и комичар.
1927  Ференц Пушкаш — унгарски фудбалер.
1928  Валентин Берестов — советски и руски поет, преведувач и историчар.
1929  Милан Кундера — чешки писател.
1932  Деби Рејнолдс — американска глумица.
1939  Али Мекгро — американска глумица.
1940  Вангари Матајеколог.
1941  Семјуел Дилејни — американски писател на научна фантастика.
1946  Ариго Саки — италијански фудбалски тренер.
1948  Џими Клиф — јамајски реге-музичар.
1953  Бери Соненфелд — американски режисер.
1959  Хелмут Дукадам — романски фудбалски голман.
1959  Маргита Стефановиќ — српска и југословенска рок-музичарка, членка на групата „Екатарина Велика“.
1965  Марк Џексон — американски кошаркар и тренер.
1976  Кларенс Зедорф — холандски фудбалер.
1977  Ајмар Зубелдија — шпански велосипедист.
1979  Ивано Балиќ — хрватски ракометар.
1981  Антонис Фоцис — грчки кошаркар.
1988  Брук Лопес — американски кошаркар.


Починале

1917  Скот Џоплин — истакнат американски композитор, наречен „Крал на регтајмот
1976  Макс Ернст — германски сликар.
1984  Марвин Геј — американски музичар.
2015  Синтија Ленон — првата сопруга на Џон Ленон.


Настани

1453  Во понеделник (втор ден на Велигден) на 2 мај Мехмед II Освојувачот ја започнува Опсадата на Цариград. Градот ќе падне во рацете на Османлиите на 29 мај истата година.
1792  Озаконет доларот како парична единица во САД.
1975  Завршена е кулата „Си-ен“ во Торонто, Канада која во тоа време била највисоката градба на светот со 533,33 метри.
1982  Аргентина извршила инвазија на Фолкландските Острови што го означил почетокот на Фолкландската војна помеѓу Обединетото Кралство и Аргентина. Војната завршила по два и пол месеци, на 14 јуни истата година со пораз на Аргентина и повлекување од островите.


Родени

Карло Велики од Албрехт Дирер (1512)
Карло Велики од Албрехт Дирер (1512)
Ѓорѓи Здравев
Ѓорѓи Здравев
742  Карло Велики — франкиски крал и цар.
1527  Абрахам Ортелиј — фламански картограф, татко на современиот атлас.
1725  Џакомо Казанова — италијански авантурист, писател и најпознат заводник во историјата.
1805  Ханс Кристијан Андерсен — дански баснописец.
1827  Вилијам Холман Хант — англиски сликар.
1840  Емил Зола — француски писател.
1841  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1882  Јани Воденичаров — македонски револуционер.
1891  Макс Ернст — германски сликар.
1939  Марвин Геј — американски музичар.
1941  Ѓорѓи Здравев — македонски етнолог и костимограф.
1960  Линфорд Кристи — британски атлетичар.
1964  Горан Каран — хрватски поп-пејач.
1967  Принс Пол — американски хип-хоп музичар.
1966  Теди Шерингам — англиски фудбалер и тренер.
1976  Игор Ѓузелов — македонски фудбалер.
1977  Мајкл Фасбендер — германско-ирски глумец.
1982  Марко Амелија — италијански фудбалски голман.
1982  Давид Ферер — шпански тенисер.
1983  Сергеј Ковалев — руски боксер.
1986  Ибрахим Афелај — холандски фудбалер.
1990  Миралем Пјаниќ — босански фудбалер.
1994  Паскал Сијакам — камерунски кошаркар.
1996  Андре Онана — камерунски фудбалски голман.
2000  Јосип Станишиќ — хрватско-германски фудбалер.


Починале

Мише Развигоров во 1918 г.
Мише Развигоров во 1918 г.
1791  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1872  Семјуел Морзе — северноамерикански сликар и пронаоѓач.
1905  Цено Куртев — бугарски подофицер.
1907  Мише Развигоров — учител, револуционер и војвода на ТМОРО
1974  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1987  Бади Рич — американски џез-музичар.
1992  Хуанито — шпански фудбалер.
2005  Јован Павле IIримски папа.
2008  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски поет.
2016  Ласло Шароши — унгарски фудбалер.
2024  Џон Барт — американски писател.


Настани

1043  Едвард Исповедникот е крунисан за крал на Англија.
1789  Прославениот војсководец Џорџ Вашингтон положи заклетва и така стана прв претседател на САД, новата држава на северноамериканскиот континент.
1917  Владимир Илич Ленин се вратил во Русија од прогонство и застанал на чело на Руската револуција од 1917. Пред болшевичките водачи го претставил својот реферат „За задачите на пролетаријатот во сегашната револуција“ познат и како „Априлски тези“.
1945  Во Скопје, со изведувањето на претставата „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, во режија на Димитар Ќостаров, а во превод на Блаже Конески, почна континуирано да работи Македонскиот народен театар.
1948  Претседателот на САД Хари Труман го потпишал Маршаловиот план со кој ја овластил помошта на САД од 5 милијарди долари за обновата на 16 европски земји по Втората светска војна.
1973  Во Њујорк, САД е воспоставен првиот телефонски повик од мобилен телефон.
1986  IBM го претставил новиот производ PC Convertible, првиот преносен сметач со димензии слични на денешните.
2008  И покрај решеноста на останатите 25 членки, Грција го спречи приклучувањето на Македонија кон НАТО, оправдувајќи го овој потег со потребата за подобрување на соседските односи со решавање на спорот со името на Македонија.


Родени

1461  Ана де Божу — француска принцеза, ќерка на Луј XI.
1783  Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат († 1859).
1922  Дорис Деј — американска филмска глумица и пејачка.
1924  Марлон Брандо — американски филмски глумец († 2004).
1930  Хелмут Колканцелар на Германија.
1932  Јован Ивањин — македонски поет и романописец.
1942  Адемир да Гуја — бразилски фудбалер.
1943  Зоран Ковачевски — македонски писател.
1958  Алек Болдвин — американски глумец.
1961  Еди Марфи — американски глумец и комичар.
1978  Томи Хас — германски тенисер.
1984  Макси Лопес — аргентински фудбалер.
1985  Леона Луис — британска поп-пејачка.
1990  Ловре Калиниќ — хрватски фудбалер.
1995  Адријан Рабио — француски фудбалер.


Починале

Портрет на Џејмс Кларк Рос од 1834 г.
Портрет на Џејмс Кларк Рос од 1834 г.
Јоханес Брамс
Јоханес Брамс
1171  Филип од Наблус — седмиот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1287  Хонориј IVримски папа.
1862  Џејмс Кларк Рос — британски поморски истражувач.
1882  Џеси Џејмс — американски разбојник (р. 1847).
1897  Јоханес Брамс — германски композитор, пијанист и диригент.
1990  Сара Вон — американска џез пејачка (р. 1924).
1950  Курт Веил — германско-американски композитор.
1897  Греам Грин — англиски писател (р. 1904).
1915  Надежда Петровиќ — српска сликарка.
2015  Боб Барнс — американски рок-музичар, член на групата Линард скинард (Lynard Skynard).
2016  Чезаре Малдини — италијански фудбалер и тренер.
2024  Вељко Булајиќ — југословенски режисер.


Настани

1905  Во Индија земјотрес во близина на Кангра однел најмалку 20.000 животи.
1945  Втората светска војна заврши на територијата на Унгарија, од каде што Црвената армија ги протера германските војски.
1945  Во Скопје излезе првиот број на весникот „Флака е влазеримит“ („Пламен на братството“), прво гласило на албански јазик во Македонија.
1949  Во Вашингтон, министрите за надворешни работи на САД и на 11 западноевропски држави го потпишаа Северноатлантскиот пакт (НАТО), со кој е создадена силна воено-политичка формација на западните сојузници.
1968  Борецот за правата на американците со африканско потекло, Мартин Лутер Кинг е убиен во Мемфис, САД.
1969  Во Хјустон, САД е извршена првата операција за вградување на вештачко срце во човековиот организам. Пациентот умрел по четири дена.
1973  Во Њујорк, САД официјално e отворен Светскиот трговски центар, целосно разурнат во терористичките напади на Ал-Каеда од 11 септември 2001 г.
1975  Основан „Мајкрософт“ (Microsoft) од Бил Гејтс и Пол Ален.
1994  Марк Андерсен и Џим Кларк го основале „Netscape“.


Родени

186  Каракаларимски цар (п. 217).
1640  Гаспар Санз — шпански композитор.
1846  Лотреамон — француски поет.
1884  Исороку Јамамото — воен адмирал, јапонски поморски командант (п. 1943).
1913  Мади Вотерс — американски блуз-музичар.
1914  Маргарит Дирас — француска писателка, сценаристка и режисерка.
1927  Томе Момировски — македонски писател.
1932  Антони Перкинс — американски глумец († 1992).
1932  Андреј Тарковски — руски режисер и сценарист (п. 1986).
1937  Лајош Портиш — унгарски шахист.
1941  Петар Краљ — српски и југословенски глумец.
1943  Мирсад Фазлагиќ — босански и југословенски фудбалер.
1947  Салваторе Шарино — италијански композитор.
1948  Бери Оуклиамерикански блуз-музичар.
1952  Гари Мур — северноирски рок-гитарист.
1963  Бени Грин — американски џез-музичар.
1964  Бранко — бразилски фудбалер.
1964  Аким Селмани — поранешен член на ОНА.
1972  Марко Живиќ — српски глумец.
1976  Емерсон Фереира — бразилски фудбалер.
1979  Хит Леџер — австралиски глумец (п. 2008).
1985  Руди Фернандес — шпански кошаркар.
1987  Сами Кедира — германски фудбалер.
1988  Барбара Лазовиќ — словенечка ракометарка.
1993  Френк Камински — американски кошаркар.
2003  Харви Елиот — англиски фудбалер.


Починале

Мартин Лутер Кинг со претседателот Линдон Џонсон во 1966 г.
Мартин Лутер Кинг со претседателот Линдон Џонсон во 1966 г.
1617  Џон Непер — шкотски математичар (р. 1550).
1929  Карл Бенц — германски автоконструктор, пронаоѓач и инженер (р. 1844).
1931  Андре Мишлен — француски индустријалец, производител на автомобилски гуми (р. 1853).
1968  Мартин Лутер Кинг — американски борец за граѓански права и мир (р. 1929).
1983  Бернард Вукас — хрватски и југословенски фудбалер.
1988  Славјанка Влахчева — прва современа медицинска сестра во Македонија.


Настани

1942  Во екот на Втората светска војна Јапонија ја нападнала Шри Ланка.
1654  Со Вестминстерскиот мир завршила Првата англо-холандска војна. Со победата врз Холандија, Англија ја скршила холандската надмоќност на море.
1955  Британскиот премиер Винстон Черчил поднесе оставка на функцијата. Неговото премиерско место го наследи шефот на братанската дипломатија Ентони Идн.
1989  Виетнам соопшти дека до 30 септември 1989 година ќе ги повлече сите војници од Камбоџа што означи крај на меѓусебниот десетгодишен конфликт.
1992  Српските сили воспоставиле опсада на Сараево. Градот останал под опсада до 29 февруари 1996, што е најдолгата опсада во современата воена историја.
1998  Најдолгиот висечки мост на светот, Акаши-Кајкјо во Јапонија, е отворен за сообраќај.
1999  Властите во Либија ги предадоа двајцата Либијци осомничени дека во декември 1988 година ја предизвикале експлозијата на американскиот патнички авион „Боинг 747“ над местото Локерби во Шкотска, при што загинаа 270 лица.


Родени

1472  Бјанка Марија Сфорцасвета римска царица.
1568  Урбан VIIIримски папа.
1588  Томас Хобс — англиски филозоф (п. 1679).
1899  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина капуера.
1900  Спенсер Трејси — американски филмски глумец.
1908  Херберт фон Карајан — австриски диригент (п. 1989).
1908  Бет Дејвис — американска глумица.
1916  Грегори Пек — американски филмски глумец.
1922  Том Фини — англиски фудбалер.
1932  Бора Ќосиќ — српски писател.
1942  Питер Гринавеј — британски режисер.
1944  Еван Паркер — британски џез-музичар.
1947  Благој Истатов — македонски фудбалер.
1947  Ѓурѓица Бједов — хрватска и југословенска пливачка.
1947  Глорија Макапагал-Аројо — претседателка на Филипините.
1950  Мики Манојловиќ — југословенски и српски глумец.
1958  Глигор Бишев — македонски банкар и економист.
1962  Кирсан Иљумжинов — претседател на ФИДЕ и претседател на руската Република Калмикија.
1964  Мариус Лакатуш — романски фудбалер.
1973  Фарел Вилијамс — американски рапер, пејач и музички продуцент.
1980  Мет Бонер — американски кошаркар.
1981  Питер Венинг — холандски велосипедист.
1985  Кристоф Вандевале — белгиски велосипедист.
1994  Матеуш Бјењек — полски одбојкар.
1996  Угурџан Чакир — турски фудбалски голман.


Починале

Жорж Дантон во 1792 г.
Жорж Дантон во 1792 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.

Настани

1794  Жорж Дантон — француски револуционер, противник на монархијата во Француската буржоаска револуција.
1900  Жозеф Бертран — француски математичар.
1958  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1987  Калипсо Налча — прва жена професионална артистка во Македонија.
1994  Курт Кобејн — американски музичар, член на групата „Нирвана“ .
1997  Ален Гинсберг — американски поет, лауреат на Струшките вечери на поезијата.
2002  Лејн Стејли — американски пејач и текстописец.
2005  Сол Белоу — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1976 година.
2007  Марк Џон — американски рок-гитарист, член на групите Кис (Kiss) и Вајт тајгер (White Tiger).
2008  Чарлтон Хестон — американски глумец.
2022  Дејан Мијач — српски режисер.
2023  Душко Гојковиќ — српски џез-музичар и композитор.
885  Во Велиград, Велика Моравија (денешна Чешка), умрел и бил погребан Свети Методиј.
1814  Наполеон абдицирал и подоцна бил протеран на островот Елба, близу Италија.
1896  Во Атина почнале првите современи Олимписки игри кои биле организирани од страна на Французинот Пјер де Кубертен, претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1896 до 1925 година. На игрите кои завршиле на 14 април, учествувале 484 натпреварувачи.
1909  Американскиот поларен истражувач Роберт Пири (1856 - 1920) прв стигнал на Северниот Пол. Пири го испитал и најсеверниот дел на Гренланд (Пириева Земја) и напишал неколку дела за своите патувања, како што се „Најблиску до полот“, „Северниот Пол“ и „Тајните на поларните патувања“.
1917  САД во Првата светска војна, по вонредното заседание на Конгресот, ѝ објавиле војна на Германија.
1941  Нацистичка Германија без објава ги нападнала Југославија и Грција. Нападот започнал со бомбардирање на Белград, кој е речиси целосно разорен, а 12.000 луѓе го загубиле животот.
1991  Во Прилеп почнал Првиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ.
1994  Започнал геноцидот во Руанда кој однел над 500.000 животи, откако е соборен авионот кој ги превезувал претседателите на Руанда Џувенал Хабјаримана и на Бурунди Циприен Нтаријамира.


Родени

1483  Рафаело Сантииталијански ренесансен сликар († 1520)
1773  Џејмс Мил — англиски филозоф, економист и политички теоретичар.
1826  Гистав Моро — француски симболистички сликар († 1898)
1849  Џон Вилијам Вотерхаус — англиски сликар-предрафаелит.
1890  Антони Фокер — холандски авиоконструктор († 1939).
1927  Гери Мулиган — американски џез-музичар († 1996)
1946  Иван Бекјарев — српски глумец († 2020).
1959  Пјетро Вјерховод — италијански фудбалер.
1965  Стефан Петерхансел — француски мотоциклист и автомобилист.
1972  Андерс Томас Јенсен — дански режисер.
1984  Мадс Кристенсен — дански велосипедист.
1988  Гаетан Биле — белгиски велосипедист.


Починале

885  Свети Методиј — заедно со брат му Кирил, основоположник на сесловенската писменост (р. ~815)
1199  Ричард Лавовско Срцекрал на Англија и крстоносец (р. 1157)
1520  Рафаело Сантииталијански ренесансен сликар (р. 1483)
1528  Албрехт Дирер — германски сликар и гравер (р. 1471)
1732  Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ (р. 1664)
1887  Иван Крамскојруски сликар.
1971  Игор Стравински — руски композитор (р. 1882).
1986  Рајмундо Орси — италијанско-аргентински фудбалер.
1992  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло (р. 1920)
1998  Венди О. Вилијамс — американска рок-пејачка.
2000  Хабиб Бургиба — основачот на современ Тунис (р. 1903).
2005  Рение IIIкнез на Монако (р. 1923).
2007  Лујџи Коменчини — италијански режисер (р. 1916).
2014  Мики Руни — американски глумец (р. 1920).
2019  Билјана Беличанец-Алексиќ — македонска глумица и политичарка.
2020  Радомир Антиќ — српски фудбалер и тренер.
2021  Предраг Живковиќ Тозовац — српски пејач на фолк-музика.


Настани

529  Во Цариград бил издаден првиот нацрт на Јустинијановиот законик (Corpus iustis civilis) — кодификација на царските закони од II век до тогаш.
1348  Во Прага е основан Карловиот универзитет, прв во Средна Европа.
1795  Франција го усвоила метарот како основна мерка за должина.
1906  Вулканот Везув го уништил градот Неапол во Италија.
1939  Војската на Фашистичка Италија започнала инвазија врз Албанија.
1945  Втора светска војна: Американските авиони го потопија најголемиот јапонски воен брод „Јамато“.
1948  Во рамки на Обединетите Нации, основана е Светската здравствена организација.
1953  Даг Хамаршелд, шведски дипломат, е избран за генерален секретар на Обединетите нации.
1963  Усвоен е новиот устав на Југославија, со кој таа се преименувала во Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ), а Јосип Броз Тито е прогласен за доживотен претседател.
2005  Пакистан и Индија ја утврдиле граничната линија во областа Кашмир.
2012  Џојс Банда станала првата жена-претседател на Малави.Родени

1770  Вилијам Вордсворт — англиски поет.
1772  Шарл Фурје — француски економист и социолог.
1804  Саломон Милер — германски природонаучник.
1893  Алмада Негреирош — португалски сликар.
1915  Били Холидеј — американска џез-пејачка.
1920  Рави Шанкариндиски класичен музичар.
1931  Тед Кочеф — американски филмски режисер.
1938  Фреди Хабард — американски џез-музичар.
1939  Френсис Форд Копола — американски режисер.
1944  Герхард Шредер — германски канцелар.
1948  Пјетро Анастази — италијански фудбалер.
1954  Џеки Чен — хонгконшки глумец.
1964  Расел Кроу — новозеландско-австралиски глумец.
1967  Бодо Илгнер — германски фудбалски голман.
1983  Франк Рибери — француски фудбалер.
1985  Џек Бауер — новозеландски велосипедист.
1987  Патрик Греч — германски велосипедист.
1987  Мартин Касерес — уругвајски фудбалер.
1990  Џорџ Бенет — новозеландски велосипедист.
1991  Лука Миливоевиќ — српски фудбалер.


Починале

1498  Шарл VIIIФранцуски крал од династијата Валоа.
1614  Ел Греко — шпански сликар со грчко потекло.
1761  Томас Баес — англиски свештеник, филозоф и статистичар.
1789  Абдул Хамид Iсултан на Отоманското Царство.
1943  Јован Дучиќ — српски поет и дипломат.
1947  Хенри Форд — американски претприемач, основач на претпријатиетоФорд“.
1975  Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.
1985  Карл Шмитгермански политички теоретичар.
1953  Димитар Влахов — македонски револуционер, политичар и публицист.
1968  Џими Кларк — шкотски автомобилист.
2017  Релја Башиќ — хрватски глумец.


Настани

1513  Шпанскиот истражувач Хуан Понсе де Леон ја открил Флорида и ја прогласил за шпански посед. Во 1819. Шпанија ја продала Флорида на САД за 5 милиони УСД и ветување дека ќе се откажат од претензии кон Тексас.
1820  Милоска Венера е откриена на островот Милос во Грција и станала првостепена атракција кога била изложена во Лувр во Франција, иако некои не ја делеле воодушевеноста, на пример Пјер Огист Реноар рекол дека „потсетува на голем џандар“.
1904  Франција и Обединетото Кралство потпишале „Срдечен сојуз“, предвесник на Антантата која била воен сојуз во текот на Првата светска војна и Втората светска војна, и крај на долговековните војни помеѓу двете земји.
1942  Во Битола бугарската полиција го смртно е повреден членот на месниот комитет на КПЈ Јордан Чопела. Следниот ден умира.
1971  Во Лондон почна Првиот конгрес на Ромите кој траеше до 11 април. По тој повод Организацијата на обединетите нации го прогласи 8 април за Светски ден на Ромите.
1993  Со акламација во Генералното собрание на ОН, Република Македонија е примена како 181 рамноправна членка на Организацијата на обединетите нации под името „Поранешна Југословенска Република Македонија“.
1995  Република Македонија и Сојузна Република Југославија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1784  Дионисио Агуадо — шпански класичен гитарист и композитор од времето на романтизмот († 1849).
1859  Едмунд Хусерл — германски филозоф.
1870  Анастас Лозанчев — македонски револуционер († 1945).
1892  Мери Пикфорд — канадско-американска глумица.
1904  Џон Хикс — британски економист.
1909  Џон Фанте — американски писател.
1909  Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика († 1988).
1911  Емил Чоран — романски филозоф и есеист († 1995).
1933  Тереза Ижевска — полска глумица († 1982).
1937  Момо Капор — српски писател и сликар.
1938  Кофи Анан — седми генерален секретар на ООН, добитник на Нобеловата награда за мир во 2001 година.
1940  Џон Хавличек — американски кошаркар.
1950  Гжегож Лато — полски фудбалер.
1958  Том Петраноф — американски атлетичар.
1961  Срѓан Гојковиќ — српски рок-музичар, член на групата „Електрични оргазам“.
1982  Генадиј Головкин —казахстански боксер.
1986  Игор Акинфеев — руски фудбалски голман.
1988  Рикардо Цојдл — австриски велосипедист.
1994  Дарио Шариќ — хрватски кошаркар.
1998  Милан Ристовски — македонски фудбалер.


Починале

1848  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор од времето на романтизмот.
1914  Јакуб Арбес — чешки писател, критичар и новинар.
1950  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1973  Пабло Пикасо — шпанско-француски сликар.
2013  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
2013  Маргарет Тачер — првата жена-премиер на Велика Британија, наречена „Железната леди“.
2019  Златко Славенски — македонски драматург, режисер и универзитетски професор.
2024  Питер Хигс — британски теоретски физичар, познат по фундаменталната честичка Хигсов бозон, наречена и „божја честичка“.


Настани

1387  Османлискиот султан Мурат I го освоил Солун.
1682  Роберт Кавалие де Ла Сал го открил устието на реката Мисисипи, го прогласил за француска територија, и го нарекол по својот крал — Луизијана.
1865  Воениот водач на Конфедерацијата генерал Роберт Ли се предал заедно со своите војски на силите на Унијата (САД) со што завршила Граѓанската војна во САД.
1867  Сенатот на САД со еден глас мнозинство го ратификувал договорот за купување на Алјаска од Царска Русија за 7.200.000 УСД, или околу 4,75 центи за хектар.
1873  Од Солун во Велес пристигна првиот воз. Поради тоа, 9 април е прогласен за Ден на македонските железничари.
1909  Турски офицери на импровизираното игралиште на полјанката зад некогашната Учителска школа во населбата Ислахане (Идадија) во Скопје го одиграа првиот натпревар меѓу себе. Овој датум е прогласен за Ден на македонскиот фудбал.
1928  Како дел од реформите кои ги започнал Ататурк, исламот престанал да биде државна религија во Турција.
1967  Првиот лет на Боинг 737.
2003  Багдад и Ирак биле освоени од коалиционите сили предводени од САД.


Родени

1336  Тамерлан — монголски владетел, еден од најголемите освојувачи во историјата на човештвото.
1821  Шарл Бодлер — француски поет.
1865  Ерих Лудендорф — германски офицер.
1906  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
1932  Карл Перкинс — американски пејач.
1933  Тихо Најдовски — македонски поет.
1933  Џан Марија Волонте — италијански глумец.
1933  Жан Пол Белмондо — француски глумец.
1933  Радојка Шверко — хрватска пејачка.
1954  Виолета Ачкоска — македонска историчарка.
1959  Љупчо Димовски — министер за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија.
1959  Киро Стојанов — римокатолички бискуп на Скопската бискупија.
1962  Мирсад Јонуз — македонски фудбалски голман и тренер.
1971  Жак Вилнев — канадски автомобилист, првак во трките на „Формула 1“.
1972  Жељко Ребрача — српски кошаркар.
1975  Роби Фаулер — англиски Фудбалер.
1979  Бујар Османи — министер за здравство на Република Македонија.
1985  Антонио Ночерино — италијански фудбалер.
1986  Николас Мес — белгиски велосипедист.
1986  Ивана Младеновска — македонска сликарка.
1987  Блез Матуиди — француски фудбалер.
1990  Кристен Стјуарт — американска глумица.
1994  Вуко Борозан — црногорски ракометар.


Починале

915  Константинримски папа.
1024  Бенедикт VIII — римски папа.
1483  Едвард IVкрал на Англија.
1492  Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1588  Паоло Веронезе — италијански сликар.
1626  Франсис Бекон — англиски филозоф и државник.
1942  Орде Чопела — македонски народен херој.
1951  Вилхелм Бјеркнес — норвешки метеоролог.
1959  Френк Лојд Рајт — американски архитект.
1962  Харолд Ламб, американски историчар.
1983  Александар Доброхотов — руски педагог и кореограф на Балетот при Македонскиот народен театар во Скопје.
1997  Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник.
2014  Светлана Велмар Јанковиќ — српска писателка.


Настани

1915  Патувајќи од Мелник за Неврокоп, во близина на Роженскиот манастир, Јане Сандански бил убиен од врховистички наемници.
1948  Започна изградбата на ХС „Маврово“.
1953  Шведскиот дипломат Даг Хамаршелд, е избран за втор по ред генерален секретар на Организација на обединетите нации. Роден е во 1905 година, а загинал во авионска несреќа во Катанга, во 1961 година.


Родени

1778  Вилијам Хезлит — англиски писател и критичар.
1847  Џозеф Пулицер — американски новинар.
1886  Џони Хајес — американски атлетичар.
1869  Георги Баласчев — бугарски историчар.
1877  Алфред Кубин — австриски цртач, илустратор и писател.
1910  Хеленио Херера — аргентински фудбалер и тренер.
1916  Борис Лозановски — македонски поет и романописец.
1922  Весна Парун — хрватска поетеса.
1928  Анатоли Дамјановски — македонски педагог и професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1929  Макс фон Сидоу — шведски глумец.
1934  Михо Атанасовски — македонски поет.
1937  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
1946  Шефкет Муслиу — поранешен член на ОНА.
1948  Јован Јосифовски — македонски правник.
1952  Стивен Сигал — американски глумец, продуцент и музичар.
1955  Цвијетин Благојевиќ — босански фудбалер.
1959  Брајан Сецер — американски рок-музичар, член на групата „Стреј кетс
1960  Силјан Аврамовскиминистер за внатрешни работи на Македонија.
1962  Лилјана Мугоша — југословенска ракометарка.
1973  Роберто Карлос де Силва, бразилски фудбалер.
1974  Гоце Седловски — македонски фудбалер.
1983  Боби Диксон — американско-турски кошаркар.
1984  Менди Мур — американска пејачка и глумица.
1986  Венсан Компани — белгиски фудбалер.
1986  Фернандо Гаго — аргентински фудбалер.
1992  Садио Мане — сенегалски фудбалер.
1996  Андреас Кристенсен — дански фудбалер.


Починале

1585  Григориј XIIIримски папа.
1813  Жозеф Луј Лагранж — италијански математичар.
1867  Александар Дмитриевич Петров — руски шахист и теоретичар на шахот.
1904  Изабела II — кралица на Шпанија.
1915  Јане Сандански — македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО.
1919  Емилијано Запата — мексикански револуционер.
1931  Халил Џибран — либански поет.
1964  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1979  Нино Рота — италијански композитор.
2010  Лех Качињскипретседател на Полска.


Настани

1713  Потпишан е Утрешкиот мировен договор како финале на тринаесетгодишната Војна за шпанското наследство помеѓу речиси сите поголеми Европски сили од XVIII век.
1919  На Мировната конференција во Париз е формирана Меѓународната организација на трудот.
1921  Првиот спортски радиопренос. Се пренесувал боксерски меч помеѓу Џони Реј и Џони Данди во САД.
1945  Втора светска војна: Американските војници го ослободија нацистичкиот концентрационен логор Бухенвалд.
1964  Фриц Фрелинг и Дејвид Депати ја лансирале серијата цртани филмови со Пинк Пантер и истата година освоиле Оскар за кус анимиран филм.
1991  Советот за безбедност на ОН го објави формалниот крај на Заливската војна, прифаќајќи го ветувањето од страна на властите во Ирак дека ќе платат за штетите од војната и ќе го уништат оружјето за масовно уништување.
1992  Регистриран е Македонскиот олимписки комитет (МОК), формиран на 20 март истата година. За прв претседател е избран д-р Васил Тупурковски.
1995  Во Скопје е формирано Здружението за примена на македонскиот литературен јазик во службената и јавната комуникација.


Родени

147  Септимиј Северримски цар.
1755  Џејмс Паркинсон — англиски лекар, ја открил болеста на нервниот систем наречена по него († 1824).
1905  Атила Јожеф — унгарски поет.
1911  Кирил Николов — македонски новинар.
1933  Ѓоре Напески — македонски писател.
1942  Иванчо Митревски - Мајсторот — македонски писател за деца.
1953  Џони Штулиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групата „Азра“.
1958  Стјуарт Адамсон — шкотски рок-музичар, член на групите „Скидс“ и „Биг кантри“.
1960  Саиф ал Адел — член на Ал-Каеда.
1960  Марко Елснер — словенечки фудбалер.
1968  Љубинко Друловиќ — српски фудбалер и тренер.
1974  Алекс Кореча — шпански тенисер.
1980  Пшемислав Њемјец — полски велосипедист.
1981  Алесандра Амбросио — бразилски модел.
1982  Ангел Дарк — словачка порно ѕвезда.
1984  Себастјен Тиржо — француски велосипедист.
1984  Никола Карабатиќ — француски ракометар.
1985  Вил Кларк — австралиски велосипедист.
1987  Џос Стоун — англиска пејачка.
1991  Тијаго Алкантара — шпански фудбалер.
1996  Деле Али — англиски фудбалер.


Починале

678  Донримски папа.
1514  Донато Брамантеиталијанскиот архитект.
1854  Карл фон Базедов — познат германски лекар и научник.
1943  Лазо Трповски — македонски комунист и партизан.
1962  Флоријан Реј — шпански режисер и глумец.
1977  Жак Превер — француски поет.
1985  Енвер Хоџа — албански комунистички државник.
1987  Ерскин Колдвел — американски писател.
2002  Бранко Бауер — хрватски режисер.
2007  Курт Вонегат — американски писател (р. 1922).
2021  Зоран Симјановиќ — српски композитор.
2024  Акебоно Таро — американско-јапонски сумо борач.


Настани

467  Антемиј станал римски цар.
1204  Крстоносците го освоиле и опустошиле Цариград.
1557  Бил основан градот Куенка во денешен Еквадор.
1606  Создадено официјално знамето на Обединетото Кралство.
1633  Започнува процесот на инквизиција против Галилео Галилеј.
1861  Започнала Американската граѓанска војна со нападот на силите на Конфедерацијата на Форт Сумтер во Јужна Каролина.
1877  Обединетото Кралство ја припоило Јужна Африка.
1917  Прва светска војна: Канада победила во Битката кај Вими против Германија.
1945  Дотогашниот потпретседател Хари Труман станал претседател на САД, откако претседателот Франклин Рузвелт починал додека бил на функција.
1961  СССР го лансирале во орбита околу Земјата вселенскиот брод „Восток 1“ во кој се наоѓал првиот човек во вселената: 27-годишниот космонаут Јуриј Алексеевич Гагарин.
1966  Американските авиони првпат ја бомбардираа територијата на ДР Виетнам, со што почна ескалацијата на војната во Индокина.
1981  Првиот лет на првото повеќекратно употребливо и пилотирано вселенско летало „Колумбија“ на НАСА.
1992  Отворен е забавниот парк „Дизниленд Париз“ — прв во Европа.


Родени

570  Мухамедпророк и верски водач, основач на исламот.
1484  Антонио да Сангало Помладиот — италијански архитект од времето на ренесансата.
1577  Кристијан IV — дански крал.
1748  Антоан Лоран де Жисје — француски ботаничар, класификатор на цветните растенија.
1823  Александар Островски — руски драматург.
1839  Николај Пржевалски — руски истражувач.
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1852  Фердинанд фон Линдеман — германски математичар.
1866  Викторија Прускапруска принцеза.
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1871  Јоанис Метаксас — грчки фашист и диктатор.
1885  Робер Делоне — француски сликар.
1903  Јан Тинберген — холандски економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1921  Сократ Маркилов — македонски борец.
1931  Леонид Дербењов — советски и руски поет.
1940  Херби Хенкок — американски џез-музичар.
1941  Боби Мур — англиски фудбалер.
1944  Хектор Чумпитаз — перуански фудбалер.
1948  Марчело Липи — италијански фудбалер и тренер.
1956  Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
1958  Гинка Загорчева — бугарска атлетичарка.
1961  Лиза Џерард — австралиска пејачка.
1971  Шенон Доерти — американска глумица.
1973  Кристијан Панучи — италијански фудбалер и тренер.
1974  Силвињо — бразилски фудбалер.
1979  Матеја Кежман — српски фудбалер.
1983  Јелена Докиќ — југословенска и австралиска тенисерка.
1986  Блерим Џемаили — швајцарски фудбалер со македонско потекло.
1987  Луиз Адријано — бразилски фудбалер.
1988  Рики Алварес — аргентински фудбалер.
1996  Матео Беретини — италијански тенисер.


Починале

1555  Јована I Кастиљскакралица на Кастиља и Леон.
1817  Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1938  Фјодор Шаљапин — руски оперски пејач.
1945  Франклин Делано Рузвелт — претседател на САД.
1963  Херби Николс — американски џез-музичар.
1977  Михо Чакеља — македонски архитект.
1981  Џо Луис — американски боксер, светски првак во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1997  Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.


Настани

1898  Француската академија на науките објави дека Марија Склодовска - Кири, хемичар и физичар од полско потекло откри нов елемент кој го доби името радиум.
1913  Општинскиот театар во Битола ја одржал првата кинопретстава. Прикажана е премиерата на филмот „Градинарот Лаврициус“.
1943  Германците објавиле дека во окупираниот дел на Русија, во Катинската шума нашле масовни гробници со повеќе од 4.000 поранешни полски воени заробеници кои силите на СССР претходно ги заробиле по нападот на Полска во 1939-40 г. Откритието ги нарушило односите меѓу СССР и другите сојузници во Втората светска војна. Русија го признала масакрот дури во 1990 г.
1970  Експлодирал еден од двата резервоари со кислород во вселенското летало „Аполо 13“ и екипажот бил во смртна опасност сѐ до враќањето на Земјата четири дена подоцна.


Родени

1519  Катерина де Медичирегент на Франција и сопруга на францускиот крал Анри II († 1589).
1743  Томас Џеферсон — претседател на САД.
1883  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1885  Ѓерѓ Лукач — унгарски марксистички филозоф, естетичар и политичар († 1971.).
1901  Жак Лакан — француски психоаналитичар и психијатар († 1981).
1906  Антон Панов — македонски драмски писател († 1968).
1906  Семјуел Бекет — ирски писател и нобеловец († 1989).
1939  Шејмус Хини — ирски поет, нобеловец и добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата († 2013).
1942  Киро Поповски — македонски правник и политичар.
1946  Ал Грин — американски пејач.
1946  Јосиф Татиќ — српски глумец.
1948  Драго Јанчар - словенечки писател и политичар.
1949  Кристофер Хиченс — англиски новинар и општественик.
1955  Сафет Сушиќ — југословенски и босански фудбалер и тренер.
1963  Гари Каспаров — руски шахист-велемајстор, светски првак (1985. - 2000).
1967  Валентина Божиновска — македонска глумица и политичарка.
1977  Анхел Висиосо — шпански велосипедист.
1976  Дарија Лоренци Флац — хрватска глумица.
1978  Силви ван дер Варт — холандска водителка и модел.
1978  Карлес Пујол — шпански фудбалер.
1983  Клаудио Браво — чилеански фудбалер.
1986  Николај Учиков — бугарски одбојкар.
1991  Игор Кобзар — руски одбојкар.
1991  Бранкица Михајловиќ — српска одбојкарка.
1996  Марко Грујиќ — српски фудбалер.
1999  Алесандро Бастони — италијански фудбалер.
2001  Неко Вилијамс — велшки фудбалер.


Починале

1695  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1992  Благоја Попов — македонски политичар и државник.
2012  Ташко Георгиевски — македонски писател и филмски сценарист.
2015  Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.


Настани

1865  Во театарот „Форд“ во Вашингтон, Џон Вилкс Бут го застрелал претседателот на САД Абрахам Линколн.
1894  Во Њујорк е претставен кинетоскопот на Едисон, апарат за гледање на подвижни слики — претходник на филмот.
1912  Британскиот патнички пароброд „Титаник“ на своето прво патување преку Атлантикот кон Њујорк, удрил во санта мраз во Северниот Атлантик и потонал следното утро при што загинале 1503 луѓе.
1915  Турција извршила инвазија на Ерменија. Политичките обвинувања за тоа дека Турција извршила геноцид врз десетици илјади лица во Ерменија постојат и денес.
1941  Усташите се задолжени за управувањето со Независната Држава Хрватска од Силите на оската по инвазијата врз Југославија од 6 април истата година.
1992  Во гарнизонот во Охрид пристигнал првиот регрут на Армијата на Република Македонија.
1994  Цариниците во Република Македонија за првпат го одбележаа својот празник — Ден на Царинската служба на Република Македонија.
1995  Република Македонија и Големата Социјалистичка Либиска Народна Џамахирија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1862  Воислав Илиќ — српски поет.
1883  Сима Пандуровиќ — српски поет.
1906  Семјуел Бекет — ирски писател, драматург и поет.
1907  Франсоа Дувалие — хаитски диктатор.
1924  Душко Малевски — македонски новинар.
1940  Џули Кристи — англиска глумица.
1945  Ричи Блекмор — англиски рок-гитарист, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
1954  Брус Стерлинг — американски писател на научна фантастика.
1957  Михаил Плетњовруски пијанист, диригент и композитор.
1958  Бранислав Саркањац — македонски социо-политички филозоф и аналитичар.
1959  Роберто Брунамонти — италијански кошаркар.