Николина Кујача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николина Кујача
Роден 30 мај 1974
Струга, Македонија Македонија
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Големата вода
Прашина
Јас сум од Титов Велес
Занимање глумица

Николина Кујача (Струга, 30 мај 1974) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Дипломирала на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1999). На театарските сцени низ Македонија настапувала како слободен уметник.

Селективна театрографија[уреди | уреди извор]

  • Џени (Опера за три гроша, 1996),
  • Дуњаша (Вишновата градина, 1997);
  • Сестрата (Маме му ебам кој прв почна, 1997);
  • Марија (Диво месо, 2000),
  • Марија Лукјанова (Животот е прекрасен, 2016) [1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

ТВ-филмови


ТВ-серии

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда Трајко Чоревски за најдобар млад глумец на Македонскиот театарски фестивал Војдан Чернодрински за улогата на Сестрата во претставата Маме му ебам кој прв почна (Прилеп, 1997)[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://republika.mk/579170[мртва врска]
  2. „Николина Кујача“. Посетено на 2012-09-14. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]