Јас сум од Титов Велес (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Јас сум од Титов Велес“
РежисерТеона Митевска
СценаристТеона Митевска
Главни улогиЛабина Митевска
Јовица Михајловски
Ана Костовска
Николина Кујача
Џевдет Јашари
Петар Мусевски
Митко Апостоловски
Младен Крстевски
Александар Ѓорѓиев
Јордан Витанов
Кирил Коруновски
МузикаОливие Самуилан
ДистрибутерEntre Chien et Loup
Silkroad Production
Sister and Brother Mitevski
Премиера2008
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Буџет1,300,000 евра

Јас сум од Титов Велес“ e македонски игран филм по сценарио и режија на Теона Митевска. Премиерата била одржана на 11 септември 2008 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот ги прикажува животите на три сестри кои живеат заедно во куќа во Титов Велес: најстарата нарко зависничката Славица (Ана Костовска), средната во потрага по нов живот Сафо (Николина Кујача) и најмладта Афродита (Лабина Митевска).[1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Според изјави на Теона Митевска, како идеја за филмот послужиле „нејзините сништа“, а голем дел од елементите вклучени во него се имагинарни. Како првична инспирација за „Јас сум од Титов Велес“ послужил извештај кој режисерката го прочитала во црна хроника, во кој имало детали за смртта на две сестри во една опожарена куќа. Самата Митевска живеела во Титов Велес.[1]

Официјалната премиера на филмот под категоријата Панорама била одржана на 13 февруари 2008 година на Берлиналето. Според репортерката Силвера Падори од весникот Дојче Веле, приемот на филмот на наведениот фестивал предизвикал тажна реакција меѓу гледачите поради неговата содржина.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Специјална награда на жирито од 13. Сараевски филмски фестивал
  • Награда за најдобра женска улога на Лабина Митевска од Филмскиот фестивал во Приштина
  • Специјална златна плакета за најдобар филм од Филмскиот фестивал во Приштина
  • Специјалната награда на жирито за режисерката Теона Стругар-Митевска од 9 филмски фестивал Лече, Италија
  • Награда за најдобар глумец на Лабина Митевска од 9. филмски фесивал Лече, Италија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Падори, Силвера (13 февруари 2008). "Јас сум од Титов Велес" синоќа на Берлиналето“. Дојче Веле. Посетено на 10 август 2014.