Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 129.266 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Femme fatale tacoma17.jpg

Hold It Against Me“ — песна од американската пејачка Бритни Спирс. Издадена е како првиот сингл од нејзиниот седми студиски албум, Femme Fatale. „Hold It Against Me“ е напишана од Макс Мартин, Луказ Готвалд, Бони Мекки и Метју Џомф, а продуцкијата ја завршиле Готвалд, Мартин и Билборд. Песната прво требало да ѝ биде понудена на Кети Пери, но Готвалд и Мартин почувствувале дека не ѝ одговара. Готвалд објаснил дека сакал „Hold It Against Me“ да не звучи како никоја продукција која тој претходно ја направил. Откако демо верзија на песната изведена од Мекки протекла на интернет, завршената верзија премиерно била прикажана на 10 јануари, 2011. Синглот бил издаден следниот ден.

Музички, „Hold It Against Me“ меша елементи од индустријалната и транс музиката и грајм. Рефренот содржи синтисајзери кои ги креваат нејзините вокали и прават контраст на силните удари од другите инструменти. Песната исто така користи и дабстеп дел, во кој Спирс испраќа бакнежи и завршува со завршен рефрен со елементи од рејв музиката. Текстот прикажува како пејачката заведува некого на танцувачкиот под, додека рефренот зборува за поврзување. The Bellamy Brothers ја критикувале песната, велејќи дека е слична со нивниот хит од 1979, „If I Said You Had a Beautiful Body Would You Hold It Against Me“. Подоцна биле тужени од Мартин, Готвалд Мекки и Билборд за клевета и навреда. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Water reflection of stringy gray and white clouds in a pond on a sand beach of Don Khon at sunrise in Laos.jpg
Пругести облаци на изгрев одразени во езерце. Си Пан Дом, Лаос.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Песочни образби во Деште Лут кај Керман
На денешен ден…

Денес е 5 јули 2022 г.

Настани:

1687  Исак Њутн ја објавува книгата „Математички начела на природната филозофија“.
1811  Венецуела објавува независност од Шпанија.
1830  Франција го окупира Алжир.
1884  Германија го освојува Камерун.
1946  Во Париз, Франција, за првпат е промовиран новиот женски костум за капење - бикинито.
1954  Елвис Присли ја има својата прва снимачка сесија. Ги пее That's All Right (Mama) како и Blue Moon of Kentucky. За многумина овој ден го означува раѓањето на рокенролот.
1962  Алжир добива независност од Франција.
1975  Зелено'ртските Острови добија независност од Португалија.
1977  Со воен удар во Пакистан е соборен Зулфиќар Али Буто, првиот слободно избран пакистански премиер.
1989  Се емитува првата епизода од комичната серија Зајнфелд, прогласена за најдобро телевизиско шоу според влијателното списание TV Guide.
2000  Излегува првиот број на дневниот весник „Вест
2006  Парламентарни избори во Македонија: Победа на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ. водачот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски стана премиер на Република Македонија.

Родени:

1321  Јованакралица на Шкотска.
1855  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1857  Клара Цеткин — германски политички активист, борец за женски права.
1889  Жан Коктофранцуски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891  Тин Уевиќхрватски поет.
1891  Џон Хауард Нортропамерикански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1911  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1928  Стеван Раичковиќ — српски поет.
1936  Џејмс Мирлис — шкотски економист, добитник на Нобеловата награда во 1996 година.
1943  Роби Робертсон — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“ (The Band).
1950  Хју Луис — американски рок-пејач и глумец.
1961  Златко Сарачевиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1966  Џанфранко Ѕола — италијански фудбалер.
1969  РЗА — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1973  Рошин Марфи — ирска пејачка.
1973  Камила Андерсен — данска ракометарка.
1975  Хернан Креспо — аргентински фудбалер.
1979  Милош Симовиќ — српски криминалец.
1982  Филип Жилбер — белгиски велосипедист.
1986  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
1987  Александер Кристоф — норвешки велосипедист.
1989  Алексеј Цатевич — руски велосипедист.
1989  Дејан Ловрен — хрватски фудбалер.
1993  Лука Циндриќ — хрватски ракометар.
1996  Овцата Доли — првиот клониран цицач.

Починале:

1833  Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Чернируски поет.
1939  Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965  Порфирио Рубиросадоминикански дипломат, Формула 1 возач и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиусгермански архитект.
1988  Драга Чаловска - Секуловска — македонска новинарка.
2021  Ричард Донер — американски режисер.

Празници:

 * Венецуела — Ден на независноста.
 * Алжир — Ден на независноста.
 * Зелено’ртски Острови — Ден на независноста.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич