1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1992 г.  во други календари
Грегоријански календар 1992
MCMXCII
Ab urbe condita 2745
Асирски календар 6742
Бахајски календар 148–149
Бенгалски календар 1399
Берберски календар 2942
Будистички календар 2536
Бурмански календар 1354
Византиски календар 7500–7501
Еврејски календар 5752–5753
Ерменски календар 1441
ԹՎ ՌՆԽԱ
Етиопски календар 1984-1985
Игбоански календар 992–993
Ирански календар 1370–1371
Исламски календар 1412–1413
Јапонски календар Хеисеи 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛未年月日
(4628/4688)
— до —
壬申年月日
(4629/4689)
Коптски календар 1708–1709
Корејски календар 4325
Календар Мингуо Република Кина 81
民國81年
Селевкидски календар 2303–2304
Тајландски сончев календар 2535
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2048–2049
 - Шака самват 1914–1915
 - Кали југа 5093–5094
Француски револуционерен календар CCCCI
200–201
Холоценски календар 11992
Џуче-календар 81

1992 (MCMXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1992. година од новата ера, 992. од вториот милениум, 92. од 20 век и трета од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7500 и 7501 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6742 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5752 и 5753 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2745.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1992. година се протега во 4628 и 4629, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4688 и 4689 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2535. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1412 и 1413 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: