1990

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1990 г.  во други календари
Грегоријански календар 1990
MCMXC
Ab urbe condita 2743
Асирски календар 6740
Бахајски календар 146–147
Бенгалски календар 1397
Берберски календар 2940
Будистички календар 2534
Бурмански календар 1352
Византиски календар 7498–7499
Еврејски календар 5750–5751
Ерменски календар 1439
ԹՎ ՌՆԼԹ
Етиопски календар 1982-1983
Игбоански календар 990–991
Ирански календар 1368–1369
Исламски календар 1410–1411
Јапонски календар Хеисеи 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己巳年月日
(4626/4686)
— до —
庚午年月日
(4627/4687)
Коптски календар 1706–1707
Корејски календар 4323
Календар Мингуо Република Кина 79
民國79年
Селевкидски календар 2301–2302
Тајландски сончев календар 2533
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2046–2047
 - Шака самват 1912–1913
 - Кали југа 5091–5092
Француски револуционерен календар CXCVIIICXCIX
198–199
Холоценски календар 11990
Џуче-календар 79

1990 (MCMXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1990. година од новата ера, 990. од вториот милениум, 90. од 20 век и прва од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7498 и 7499 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6740 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5750 и 5751 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2743.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1990. година се протега во 4626 и 4627, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4686 и 4687 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2533. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1410 и 1411 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]Видете исто: