17 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

17 јуни е 168-миот ден во годината според грегоријанскиот календар (169-ти во престапна година). Остануваат 197 дена до крајот на годината.

Настани:

1944  Основана е Република Исланд, со што завршила унијата меѓу таа островска земја и Данска.
1947  Прогласена е независноста на Република Бурма, дотогаш британска колонија.
1967  Владата на Народна Република Кина објави дека изврши прва експлозија на атомска бомба.
1971  САД и Јапонија потпишаа спогодба со која островот Окинава ѝ е вратен на Јапонија.
1990  Формирана е политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Родени:

1239  Едвард Iкрал на Англија.
1682  Карл XIIкрал на Шведска.
1703  Џон Весли — основач на Методистичката црква.
1818  Шарл Гуно — француски композитор, главен претставник на класичниот правец на француската музика во XIX век.
1882  Игор Стравински — руски композитор.
1897  Трајчо Костов — бугарски комунист.
1898  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
1907  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1915  Васил Григоров Василев — македонски борец.
1933  Усни Доко — македонски и југословенски кајакар.
1941  Илија Чавкаловски — македонски градежник.
1980  Наумче Мојсовски — македонски ракометар.
1990  Георг Прајдлер — австриски велосипедист.

Починале:

653  Мартин I — римски папа.
676  Адеодат II — римски папа.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември