Април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Април, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век

Април или тревен — четвртиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од четирите кои имаат 30 дена.

Април како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Понекогаш паѓа снег во април“ (Sometimes It Snows In April) - песна на американскиот поп-музичар Принс (Prince) од 1986 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]