Март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Март, од молитвеникот на војводата од бери, 15 век

Март или цутар — третиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден. Според црковното сметање на циклусите март е шести месец по ред.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Во Стариот Рим март бил нарекуван Martius, по името на римскиот бог на војната Марс. Всушност, овој месец се сметал за особено благопријатен за воени дејствија. Во Стара Грција, март бил познат како Anthesterion.

Вечерта меѓу 20-от и 21-от ден од март започнува пролетта и овој ден се обележува како пролетна рамноденица[1], бидејќи на тој ден ноќта и денот се еднакви, односно се со иста должина.

Празници во март[уреди | уреди извор]

8 март - Меѓународен ден на жената

Март како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Месецот март, како симбол на почетокот, се јавува во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Астрономија, Координатни системи“. Архивирано од изворникот на 2006-06-30. Посетено на 2010-04-02.
  2. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 243-244.
  3. Italo Kalvino, Pre nego što kažeš „halo“. Beograd: Rad, 2001, стр. 54-57.
  4. Димитар Солев, Кратката пролет на Моно Самоников. Скопје: Култура, 1964.
  5. Šandor Petefi, Sloboda i ljubav. Beograd: Rad, 1969, стр. 73-74.
  6. DISCOGS, The Cassandra Complex ‎– Grenade (пристапено на 16.8.2021)