Војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Војна

Александар III МакедонскиАлександар СуворовТенк Т-34

Воена историја по доба
Портал „Војна“  

Војна е вооружен судир на две или повеќе држави и/или други општествени групи. Таа се одвива на еден или повеќе фронтови, а завојуваните страни обично држат одредена територија која можат да ја одржат или загубат.

Во последно време, за војната се користат алтернативни еуфемистички изрази како: конфликт, вооружен судир, непријателства и слично.

Видови војни[уреди | уреди извор]

Војните можат да се поделат:

  • според опфатот: на граѓански, меѓудржавни, регионални и светски
  • според карактерот на војната: ослободителни, одбранбени, граѓански, герилски, империјалистички, колонијални, верски
  • според карактерот на воените средства: на тотални и ограничени
  • според типот на оружјето: конвенционални и нуклеарни
  • според мобилноста: маневарски и позициски.Шаблон:Link FA