1966

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1966 во разни календари
Грегоријански календар1966
MCMLXVI
Ab urbe condita2719
Ерменски календар1415
ԹՎ ՌՆԺԵ
Асирски календар6716
Бахајски календар122–123
Балиски календар1887–1888
Бенгалски календар1373
Берберски календар2916
Будистички календар2510
Бурмански календар1328
Византиски календар7474–7475
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4662 или 4602
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4663 или 4603
Коптски календар1682–1683
Етиопски календар1958–1959
Еврејски календар5726–5727
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2022–2023
 - Сачка ера1887–1888
 - Кали-југа5066–5067
Холоценски календар11966
Игбоански календар966–967
Ирански календар1344–1345
Исламски календар1385–1386
Јапонски календарШова 41
(昭和41年)
Јавански календар1897–1898
Џуче-календар55
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4299
Мингуо-календарТајван 55
民國55年
Нанакшахи498
Тајландски сончев календар2509
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2092 или 1711 или 939
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
2093 или 1712 или 940

1966 (MCMLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1966 година од новата ера, 966. од вториот милениум, 66. од XX век и седма од 1960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7474 и 7475 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6716 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5726 и 5727 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2719.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1966 година се протега во 4602 и 4603, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4662 и 4663 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2509. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1385 и 1386 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

Февруари[уреди | уреди извор]

Март[уреди | уреди извор]

Април[уреди | уреди извор]

Мај[уреди | уреди извор]

Јуни[уреди | уреди извор]

Јули[уреди | уреди извор]

Август[уреди | уреди извор]

Септември[уреди | уреди извор]

Боцвана стекна независност од Обединетото Кралство на 30 септември

Октомври[уреди | уреди извор]

Ноември[уреди | уреди извор]

Декември[уреди | уреди извор]

Непознати дати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

Ивица Дачиќ
Кристијан Керн
Патрик Демпси
Лена Филипсон
Рејн Вилсон
Ромарио

Февруари[уреди | уреди извор]

Рик Естли
Сара Монтаги
Сидни Крафорд
Ричел Драч
Били Зејн
Теа Леони

Март[уреди | уреди извор]

Зак Снајдер
Мајкл Ирвин
Мајкл Империоли

Април[уреди | уреди извор]

Крис Еванс
Робин Рајт
Саманта Фокс
Џефри Ден Морган
Фил Туфнел

Мај[уреди | уреди извор]

Стивен Болдвин
Дариус Ракер
Грег Вајс
Џенет Џексон
Х. Џон Бенџамин
Хелена Бонам Картер

Јуни[уреди | уреди извор]

Емануел Сење
Џеј-Џеј Ејбрамс
Џон Кјузак
Мајк Тајсон
Басуки Чахаја Пурнама

Јули[уреди | уреди извор]

Бријан Посен
Памела Адлон
Даглас ТенНејпел
Тамсин Грег
Енрике Пења Нието
Тим Браун
Ричард Стивен Хорвиц

Август[уреди | уреди извор]

Податотека:Wikimania 2016 — Press conference with Jimmy Wales and Katherine Maher 01 (cropped).jpg
Џими Велс
Хали Бери
Мет Мајеларо
Родни Мулен
Енрико Лета

Септември[уреди | уреди извор]

Салма Хајек
Тоби Џонс
Adam Sandler
Марија Каналс Барера

Октомври[уреди | уреди извор]

Дејвид Камерон
Лук Пери
Мери Елизабет МекГлин
Џон Фавро
Стив Валентин
Роман Абрамович

Ноември[уреди | уреди извор]

Дејвид Швимер
Венсан Касел
Гарсел Бове
Енди Мерил

Декември[уреди | уреди извор]

Фред Армисен
Патриша Кас
Кифер Сатерленд
Дидрих Бајдер

Починати[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

Винсент Ауриол
Ханес Колехмајнен
Абубакар Тафава Балева

Февруари[уреди | уреди извор]

Бастер Китон
Френк Мерил

Март[уреди | уреди извор]

Frits Zernike
Néstor Guillén

Април[уреди | уреди извор]

Ивлин Во
Абдул Салам Ариф

Мај[уреди | уреди извор]

Максимилијано Ернандес Мартинес
Венсеслау Брас

Јуни[уреди | уреди извор]

Ед Вин

Јули[уреди | уреди извор]

Монтгомери Клифт

август[уреди | уреди извор]

Чарлс Витман
Висенте Колиндрес

Септември[уреди | уреди извор]

Хендрик Фервурд
Пол Рејно
Ерик Флеминг

Октомври[уреди | уреди извор]

Елизабет Арден

Ноември[уреди | уреди извор]

Стејнгримур Стејнтоурсон
Шон Томас О’Кели

Декември[уреди | уреди извор]

Волт Дизни
Хусин ел-Халиди

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chicago Bulls History, NBA.
 2. David C. Humphrey & David S. Patterson (eds), "January 31–March 8: The Honolulu Conference; Congressional Hearings on the War", Foreign Relations of the United States, 1964–1968, Volume IV, Vietnam, 1966, 1998.
 3. „DKW F102“. motorbase.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-09. Посетено на October 14, 2012.
 4. „1966: Harold Wilson wins sweeping victory“. BBC News. March 31, 1966.
 5. „NOAA.gov“. Посетено на October 6, 2014.
 6. Van Staaveren, Jacob (2002). Gradual Failure: The air war over North Vietnam 1965-1966. DIANE Publishing. стр. 163–4. ISBN 9781428990180.
 7. Aircraft Accident Report. West Coast Airlines, Inc DC-9 N9101. Near Wemme, Oregon Архивирано на 16 февруари 2008 г., Adopted:December 11, 1967.
 8. Извештај по повод демонстрациите против Виетнамската војна во Белград 1966
 9. „Solved: the mystery of how AIDS left Africa“. New Scientist: 20. November 3, 2007.
 10. „Wikipedia: 50 languages, 1/2 million articles“. Wikimedia Foundation. April 25, 2004. Посетено на April 10, 2009. The Wikipedia project was founded in January 2001 by internet entrepreneur Jimmy Wales and philosopher Larry Sanger. Quoted from the April 25, 2004, first-ever press release issued by the Wikimedia Foundation.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • 1966 на Ризницата ?