Ѓорѓи Крстевски (писател)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѓорѓи Крстевски (1981, Скопје, Македонија) е македонски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Крстевски е роден во 1981 година, во Скопје. Дипломирал руски јазик книжевност на Филолошкиот факултетБлаже Конески” при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Крстевски е автор на една самостојна збирка раскази: “Обични и необични приказни” (“Темплум”, 2011), додека претходно, во 2005 година, заедно со уште двајца автори, ја објавил збирката кратки раскази “Не сакам да ви кажам ништо”. Покрај со пишување, Крстевски активно се занимава со преведување од руски, англиски, српски и хрватски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ѓорѓи Крстевски, Обични и необични приказни, Скопје: Темплум, 2011.