1981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1981 г.  во други календари
Грегоријански календар 1981
MCMLXXXI
Ab urbe condita 2734
Асирски календар 6731
Бахајски календар 137–138
Бенгалски календар 1388
Берберски календар 2931
Будистички календар 2525
Бурмански календар 1343
Византиски календар 7489–7490
Еврејски календар 5741–5742
Ерменски календар 1430
ԹՎ ՌՆԼ
Етиопски календар 1973-1974
Игбоански календар 981–982
Ирански календар 1359–1360
Исламски календар 1401–1402
Јапонски календар Период Шова 56
(56年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚申年月日
(4617/4677)
— до —
辛酉年月日
(4618/4678)
Коптски календар 1697–1698
Корејски календар 4314
Календар Мингуо Република Кина 70
民國70年
Селевкидски календар 2292–2293
Тајландски сончев календар 2524
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2037–2038
 - Шака самват 1903–1904
 - Кали југа 5082–5083
Француски револуционерен календар CLXXXIXCXC
189–190
Холоценски календар 11981
Џуче-календар 70

1981 (MCMLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1981. година од новата ера, 981. од вториот милениум, 81. од 20 век и втора од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7489 и 7490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5741 и 5742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2734.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1981. година се протега во 4617 и 4618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4677 и 4678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2524. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1401 и 1402 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: