1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1985 г.  во други календари
Грегоријански календар 1985
MCMLXXXV
Ab urbe condita 2738
Асирски календар 6735
Бахајски календар 141–142
Бенгалски календар 1392
Берберски календар 2935
Будистички календар 2529
Бурмански календар 1347
Византиски календар 7493–7494
Еврејски календар 5745–5746
Ерменски календар 1434
ԹՎ ՌՆԼԴ
Етиопски календар 1977-1978
Игбоански календар 985–986
Ирански календар 1363–1364
Исламски календар 1405–1406
Јапонски календар Период Шова 60
(60年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲子年月日
(4621/4681)
— до —
乙丑年月日
(4622/4682)
Коптски календар 1701–1702
Корејски календар 4318
Календар Мингуо Република Кина 74
民國74年
Селевкидски календар 2296–2297
Тајландски сончев календар 2528
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2041–2042
 - Шака самват 1907–1908
 - Кали југа 5086–5087
Француски револуционерен календар CXCIIICXCIV
193–194
Холоценски календар 11985
Џуче-календар 74

1985 (MCMLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1985. година од новата ера, 985. од вториот милениум, 85. од 20 век и шеста од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7493 и 7494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5745 и 5746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2738.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1985. година се протега во 4621 и 4622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4681 и 4682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2528. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1405 и 1406 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: