1919

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1919 г.  во други календари
Грегоријански календар 1919
MCMXIX
Ab urbe condita 2672
Асирски календар 6669
Бахајски календар 75–76
Бенгалски календар 1326
Берберски календар 2869
Будистички календар 2463
Бурмански календар 1281
Византиски календар 7427–7428
Еврејски календар 5679–5680
Ерменски календар 1368
ԹՎ ՌՅԿԸ
Етиопски календар 1911-1912
Игбоански календар 919–920
Ирански календар 1297–1298
Исламски календар 1337–1338
Јапонски календар Таишо 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊午年月日
(4555/4615)
— до —
己未年月日
(4556/4616)
Коптски календар 1635–1636
Корејски календар 4252
Календар Мингуо Република Кина 8
民國8年
Селевкидски календар 2230–2231
Тајландски сончев календар 2462
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1975–1976
 - Шака самват 1841–1842
 - Кали југа 5020–5021
Француски револуционерен календар CXXVIICXXVIII
127–128
Холоценски календар 11919
Џуче-календар 8

1919 (MCMXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1919. година од новата ера, 919. од вториот милениум, 19. од 20 век и последна од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7427 и 7428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5679 и 5680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1919. година се протега во 4555 и 4556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4615 и 4616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1337 и 1338 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: