Прејди на содржината

1941

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1941 во разни календари
Грегоријански календар1941
MCMXLI
Ab urbe condita2694
Ерменски календар1390
ԹՎ ՌՅՂ
Асирски календар6691
Бахајски календар97–98
Балиски календар1862–1863
Бенгалски календар1348
Берберски календар2891
Будистички календар2485
Бурмански календар1303
Византиски календар7449–7450
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4637 или 4577
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4638 или 4578
Коптски календар1657–1658
Етиопски календар1933–1934
Еврејски календар5701–5702
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1997–1998
 - Сачка ера1862–1863
 - Кали-југа5041–5042
Холоценски календар11941
Игбоански календар941–942
Ирански календар1319–1320
Исламски календар1359–1360
Јапонски календарШова 16
(昭和16年)
Јавански календар1871–1872
Џуче-календар30
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4274
Мингуо-календарР. Кина 30
民國30年
Нанакшахи473
Тајландски сончев календар2484
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
2067 или 1686 или 914
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
2068 или 1687 или 915

1941 (MCMXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1941 година од новата ера, 941. од вториот милениум, 41. од XX век и втора од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7449 и 7450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5701 и 5702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2694.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1941 година се протега во 4577 и 4578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4637 и 4638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2484. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1359 и 1360 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1941 на Ризницата ?