1917

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1917 г.  во други календари
Грегоријански календар 1917
MCMXVII
Ab urbe condita 2670
Асирски календар 6667
Бахајски календар 73–74
Бенгалски календар 1324
Берберски календар 2867
Будистички календар 2461
Бурмански календар 1279
Византиски календар 7425–7426
Еврејски календар 5677–5678
Ерменски календар 1366
ԹՎ ՌՅԿԶ
Етиопски календар 1909-1910
Игбоански календар 917–918
Ирански календар 1295–1296
Исламски календар 1335–1336
Јапонски календар Таишо 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙辰年月日
(4553/4613)
— до —
丁巳年月日
(4554/4614)
Коптски календар 1633–1634
Корејски календар 4250
Календар Мингуо Република Кина 6
民國6年
Селевкидски календар 2228–2229
Тајландски сончев календар 2460
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1973–1974
 - Шака самват 1839–1840
 - Кали југа 5018–5019
Француски револуционерен календар CXXVCXXVI
125–126
Холоценски календар 11917
Џуче-календар 6

1917 (MCMXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1917. година од новата ера, 917. од вториот милениум, 17. од 20 век и осма од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7425 и 7426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5677 и 5678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2670.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1917. година се протега во 4553 и 4554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4613 и 4614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2460. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1335 и 1336 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: