Мата Хари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мата Хари
Мата Хари на разгледница од 1906 година
Роден(а)Маргарета Гертруда Зеле
7 август 1876(1876-08-07)
Леуварден, Холандија
Починал(а)15 октомври 1917(1917-10-15) (возр. 41)
Венсен, Париз, Франција
Причина за смртУбиена со стрелање
НационалностХоланѓанка
СопружникРудолф Џон Маклеод (1895–1906) (разведени)
ДецаНорман-Џон Маклеод
Жан-Луис Маклеод

Мата Хари, со вистинско име Гертруд Маргарет Целе, (1876-1917)

Познатата германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.

Мата Хари била позната танчерка која на сцените предизвикувала одушевување. Како артистка контактирала со многу истакнати личности и дознавала тајни што им ги пренесувала на германските агенти.