LIBRIS

Од Википедија — слободната енциклопедија

LIBRIS (од англ. Library Information System) е националниот обединет каталог на Кралската (национална) библиотека на Шведска.[1] Во него може да се пребараат преку 6,5 милиони наслови.[2]

Покрај библиографската евиденција (по една за секое дело), LIBRIS содржи и нормативна податотека за личности. Секое лице има свој запис со датум на раѓање, занимање и единствена назнака.

MARC-назнаката на за обединетиот каталог на Шведска гласи SE-LIBR, нормализирано: selibr.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „LIBRIS“. Nationalencyklopedin. Посетено на 27 јули 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |encyclopedia= (help) (шведски) (бара претплата)
  2. „Содржина на базата на LIBRIS“. Кралска библиотека. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 27 јули 2010. (англиски)
  3. Служба за развој на мрежи и MARC-стандарди на Конгресната библиотека (5 април 2011). „Пребарување по MARC-ознаки на бази на податоци на организации“. Конгресна библиотека. Посетено на 22 август 2012. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]