Конгресна библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конгресна библиотека
Library of Congress
Logo

Seal
Карта
Основана1800
МестоВашингтон, САД
ОграноциN/A
Фонд
Обем21.814.555 каталогизирани книги

11,701,147 книги , инкунабили (книги пред 1501), стрипови, микрофилми and 109,029,796 посебни збирки

142,544,498 [1]
Пристап и употреба
ОбртБиблиотеката јавно не циркулира
Опслужува535 членови на Американскиот конгрес
Други информации
Буџет$613,496,414[1]
ДиректорЏејмс Х. Билингтон
Кадар3,624 [1]
Службена страницаhttp://www.loc.gov
Карта


Конгресната библиотека (англ. Library of Congress) — национална библиотека на САД. Се наоѓа во Вашингтон и е една од најголемите бибилиотеки во светот, како и најстарата културна институција во САД. Содржи повеќе од 30 милиони книги, на околу 470 јазици, повеќе од 58 милиони ракописи, преку 6.000 стрипови, 500.000 микрофилми,[2]Освен ова, околу 5 милиони мапи и нотни записи. Со библиотеката раководи конгресен библиотекар.

Библиотеката била основана во 1800 година со цел да ги задоволува потребите на Конгресот, чија зграда се поместила во текот на 19 век. Во времето на Британско-американската војна (1812-1815) објектот бил уништен, а по војната Томас Џеферсон продал точно 6.487 книги на библиотеката и таа продолжила да работи во 1815 година.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]