Вашингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вашингтон
Washington, D.C.
DCmontage2.jpg
Официјално знаме на Вашингтон
Знаме
Официјален грб на Вашингтон
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Вашингтон
Локација на Вашингтон, во однос на државите Мериленд и Вирџинија
Координати

Erioll world.svg 38°53′42.4″N, 77°02′12.0″W

Часовен појас
- лето
EST -5
EDT -4
Општи податоци
Име
- изворно
Вашингтон
  Washington, D.C.
Прекар DC, The District
Мото
- изворно
Правда за сите
  Justitia Omnibus (Justice for All)
Основан 16 јули, 1790
Повикувачки број 202
Портал www.dc.gov
Управа
Земја САД САД
Федерален округ Колумбија
Градоначалник Адријан Фенти (Д)
Географија
Површина
- копно
- вода
177 km²
159
18
Надморска височина 0–125 m
Население
Население 581 530 (2006[1])
Густина 3 481 ж./km²

Вашингтон (анг: Washington, D.C.) е главен град на Соединетите Американски Држави. Името го добил по првиот Претседател на Соединетите Американски Држави. Се наоѓа во Федералниот округ Колумбија (District of Columbia односно „D.C.“), специјална област која не е сојузна држава. Градот и округот се наоѓаат на бреговите на реката Потомак и граничат со државите Вирџинија (на југозапад) и Мериленд (на север, исток и југ). Градот е испланиран и изграден кон крајот на XVIII век за да служи како главен град на државата, а федералниот округ е основан за да го одвојува главниот град од државите. Од 1800 година, Вашингтон e дом на сите три гранки на Владата на САД: Конгресот, Претседателот и Врховниот Суд. Градот исто така е дом и на Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд и Организацијата на американските држави. Бидејќи е дом на Претседателот и е значаен за политиката на САД, во градот многу групи одржуваат демонстрации и протести, најчесто во националниот парк, голем парк со многу споменици и музеи. Многуте споменици го прават Вашингтон популарно туристичко место.

Градот го добил името по Џорџ Вашингтон, првиот претседател на САД.


Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров