Прејди на содржината

Југозапад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југозапад на компас

Југоизапад (крат. ЈЗ, меѓун. СW од англ. Southwest) е споредна страна на светот што се наоѓа помеѓу југ и запад.[1] Таа е спротивна на североисток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. југозапад - Дигитален речник на македонскиот јазик