Бастер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бастер
City of Basseterre
Местоположба на Бастер
Местоположба на Бастер
Координати: 17°18′ СГШ 62°44′ ЗГД / 
Држава Свети Китс и Невис
Остров Свети Китс
Населен 1627
Површина
 • Вкупна 6,1 km2 (2,5 sq mi)
Надм. вис. 15 m (50 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 15,500
 • Густина 2.541/km2 (6.200/sq mi)
Часовен појас UTC-4 (UTC-4)

Бастер, со околу 15.500 население во 2000 година, е главниот град на Федерацијата на Свети Китс и Невис во Западните Инди. Географски гледано, пристаништето Бастер се наоѓа на на југ западниот брег на островот Сент Китс, и е еден од главните трговски депоа на Ливардските Острови. Градот лежи во рамките на парохијата на Сент Џорџ Бастер и јужниот дел на парохија на Сент Петер Бастер. Бастер е еден од најстарите градови во Источните Кариби.