Бонер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бонер
Boneiru, Bonaire
Знаме Грб
Химна"Tera di Solo y suave biento"
Главен град
(и најголем)
Кралендајк
12°15′ СГШ 68°28′ ЗГД / 
Службен јазик холандски, папименто, англиски[1]
Уредување
 •  Гувернер Глен Тоде
уставна монархија во рамките на Кралство Холандија 
Површина
 •  Вкупна 294 км2 
Население
 •  Попис 2006 14,006 
 •  Густина 49 жит/км2 
Валута американски долар (USD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Се вози на десно
Повик. бр. 599

Бонер (холандски: Bonaire, папименто: Boneiru) е остров во јужниот дел од Карипското Море. Административно, Бонер е јавно тело во рамките на Кралството Холандија,[2] заедно со ненаселениот помал остров Мал Бонер. Заедно со Аруба и Курасао, ги формираат островите наречени ABC.

Со распадот на Холандските Антили на 10 октомври 2010, Аруба, Курасао, Холандија и Свети Мартин станале уставни држави на Кралството Холандија, додека Бонер, Саба и Свети Евстахиј добиле статус на јавни тела, нешто како специјални општини.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tijdelijke wet officiële talen BES“ (на dutch). wetten.nl. http://wetten.overheid.nl/BWBR0028827/geldigheidsdatum_24-10-2010. посет. 24 октомври 2010 г. „Artikel 2: De officiële talen zijn het Engels, het Nederlands en het Papiamentu. (англиски: Article 2: The official languages are English, Dutch and Papiamentu)“ 
  2. (холандски) „Wet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba
    (Law on the public bodies of Bonaire, Sint Eustatius and Saba)“
    . Dutch Government. http://www.eerstekamer.nl/wetsvoorstel/31954_wet_openbare_lichamen. посет. 14 октомври 2010 г.
     
  3. Staff reporter. „Agreement on division of Netherlands Antilles“, Government.nl, 13 февруари 2007 (посет. 21 јануари 2008 г).
  4. „Antillen opgeheven“ (на dutch). http://nos.nl/artikel/95861-antillen-opgeheven-op-10102010.html. посет. 29 јануари 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Влада