Клипертон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клипертон

Островот Клипертон (француски: Île de Clipperton or Île de la Passion; шпански: Isla de la Pasión) се наоѓа во Тихиот Океан околу 1000 километри југозападно од Мексико. Тоа е ненаселен атол, 8 км во дијаметар и 1,6 км². Највисоката точка на островот, поранешниот вулкан, е 27 метри.

Островот Клипертон припаѓа на Франција. Во минатото островот владеел со Мексико. Администрацијата е под надлежност на Високиот комесар на Француска Полинезија, иако островот не припаѓа на оваа територија. Овој остров бил откриен од Фердинанд Магелан во 1521 година. Името го добил по пиратот Џон Клипертон, кој го користел островот како база во 18 век.

Островот е непогоден за човечкиот живот поради ретките ресурси. На него има броен животински свет. Меѓу нив има 11 милиони ракови и многу птици.