Средна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Средна Америка.

Средна Америка — централниот географски регион на Америка. По варијабилна дефиниција, регионот се простира на јужниот дел од континентот Северна Америка.

Физичка географија[уреди | уреди извор]

Физичкогеографски, Средна Америка е тенок провлак на јужниот дел од Северна Америка, протегајќи се од Техуантепечкиот Провлак во Мексико, па југоисточно до Панамскиот Провлак, каде се поврзува со колумбиските тихоокеански низини во северозападна Јужна Америка. Средна Америка има површина од 523.000 км2]]. Тихиот Океан лежи на југозапад, Карипското Море лежи на североисток и Мексиканскиот Залив лежи на север.

Средна Америка и Карипското Плато.

Поголем дел од Средна Америка се наоѓа на Карипското Плато. Регионот е геолошки активен, со повремени вулкански ерупции и земјотреси. Во 1931 и 1972, земјотресите ја уништија Манагва, главниот град на Никарагва. Плодните почви од вулканска лава во земјоделски продуктивните планински области се основната дејност на тамошното население.

Општествена географија[уреди | уреди извор]

Геополитички, Средна Америка традиционално се состои од следните земји:

Континентални држави
Островски земји

Според горната дефиниција, Средна Америка во 2006 има вкупно население од 39,267,000 жители. Целосно или делумно, Мексико е вклучено во Средна Америка под различни дефиниции. Обединетите Нации го вклучуваат Мексико во неговиот подрегион на Средна Америка, дефиниран како сите копнени држави на Северна Америка јужно од САД. Некои географи тука ги вклучуваат и југоисточните мексикански држави Кампече, Чијапас, Кинтана Ро, Табаско и Јукатан. Европската Унија не ги вбројува Белиз и Мексико во оваа дефиниција.

Панамскиот Канал, 77-километарски канал низ Панамскиот Провлак, ги поврзува Карипското Море од Атлантскиот Океан со Тихиот Океан. Иако физичкогеографски е трансконтинентална нација, само Панама (вклучувајќи го сегментот источно од Панамскиот Канал) често е сметана за дел на Северна Америка.

Историја[уреди | уреди извор]

Главна статија:Историја на Средна Америка.

Порано постоела нација на Средна Америка во раниот XIX век која се состоела од сегашните нации Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор, Никарагва и Костарика (и дел од современата мексиканска држава Чијапас). Овој состав од територии понекогаш бил познат како Обединетите Провинции на Средна Америка или Федерална Република на Средна Америка.

Во Средна Америка жиевеат околу 191 милин жители. Населението, главно, е разместено во континентално-приморските земјии во островските држави на Големите Антили. Во другите островски држави големината на територијата и бројот на населението се незначителни и се движат од неколку илјади до неколку стотини илјади.

држава главен град површина (км2) население
проценка на ООН
 Антигва и Барбуда Сент Џон 442 85.632
 Бахами Насау 13.878 330.000
 Барбадос Бриџтаун 431 279.000
 Белиз Белмопан 22.966 322 000
 Гренада Сент Џорџ 344 110.000
 Гватемала Гватемала 108.890 13.276.517
 Доминика Розо 754 72.660
 Доминиканска Република Санто Доминго 48.730 9.378.818
 Ел Салвадор Сан Салвадор 21.040 7.100.000
 Јамајка Кингстон 10.991 2.804.332
 Костарика Сан Хосе 51.100 4.608.426
 Куба Хавана 110.861 11.451.652
 Мексико Мексико 1.972.550 112.322.757
 Никарагва Манагва 130.373 5.891.199
 Панама Панама 75.517 3.405.813
 Свети Кристофер и Невис Бастер 261 42.696
 Света Луција Кастри 620 173.765
 Свети Винцент и Гренадини Кингстаун 389 120.000
 Тринидад и Тобаго Порт оф Спејн 5.128 1.305.000
 Хаити Порт о Пренс 27.751 10.033.000
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Хондурас Тегусигалпа 112.492 7.810.848

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]