Свети Мартин (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Заедница Свети Мартин
Collectivité de Saint-Martin
ХимнаLa Marseillaise
Главен град
(и најголем)
Мариго
Службен јазик француски
Народности  мулати, црнци, местици, Европејци, Индијци[1]
Уредување зависна територија
 -  Претседател на Франција Никола Саркози
 -  Префект Жак Симонет
 -  Претседател на територијалниот совет Франц Гумбс
прекуморска заедница на Франција
 -  Поделба меѓу Франција и Холандија 23 март 1648 
 -  како посебна заедница 15 јули 2007 
Површина
 -  Вкупна 53,2 км2 (нема ранг)
 -  Вода (%) незначително
Население
 -  Попис 1 јануари 2008 36,661[2] 
 -  Густина 675 жит/км2 (нема ранг)
ИЧР (2003) n/a (нема ранг) (n/a)
Валута Евро () (EUR)
Часовен појас (UTC-4)
НДД .mf е назначен, но се користат .fr и .gp.
Повик. бр. 590

Свети Мартин (француски: Saint-Martin) или официјално Заедница Свети Мартин (Collectivité de Saint-Martin) е прекуморска територија на Франција која се наоѓа во Карипското Море. Француски Свети Мартин го зазема северниот дел од островот Свети Мартин, додека јужниот дел е од холандски Свети Мартин. Заедницата е основана на 15 јули 2007,[3] има вкупна површина од 53,2 км² и вкупно население од 36.661 жители (2008). Главен град е Мариго.

Карта на Свети Мартин, холандски и француски дел.

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Saint Martin (France).