Валис и Футуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Територија на островите Валис и Футина
Territoire des îles Wallis et Futuna
Знаме Грб
Геслон/п
ХимнаМарселеза
Главен град
(и најголем)
Мата-Уту
13°17′ ЈГШ 176°11′ ЗГД / 
Службен јазик француски
Вернакуларни футунски, увејски
Народности  полинезици[1]
Уредување
 •  Претседател на Франџија Никола Саркози
 •  Управник Филип Паолантони
 •  Претседател на собрание Виктор Бријал
 •  Кралеви
(традиционално три)
Капилиеле Фаупала[2]
Петело Викена
Висесио Моелику
независна (прекуокеанска територија) 
Површина
 •  Вкупна 264 км2 (211)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 15.289[1] (220)
 •  Попис јули 2008 13.484[3] 
 •  Густина 57.9 жит/км2 (125)
БДП (номинален) проценка за 2005 г.
 •  Вкупно US$188 милиони[4] (not ranked)
 •  По жител US$12.640[4] (нерангирана)
Часовен појас (UTC+12)
НДД .wf
Повик. бр. 681

Валис и Футуна или официјално Територија на Валис и Футуна (футунски: Uvea mo Futuna) е прекуокеанска француска територија во Тихиот Океан. Државата е составена од три главни вулкански острови и поголем број помали островчиња. Островите се:

Наводи[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]