Прејди на содржината

Хорн

Координати: 52°39′N 5°4′E / 52.650° СГШ; 5.067° ИГД / 52.650; 5.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорн
општина
Знаме на ХорнГрб на Хорн
Местоположба на Хоорн на општинска карта на Северна Холандија
Локација во Северна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈан Нивенбург (Партија на Трудот)
Површина[2]
 • Вкупна53,25 км2 (2,056 ми2)
 • Земјишна20,25 км2 (782 ми2)
 • Вода33,00 км2 (1,300 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999998999999−1 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно72.707
 • Густина3.590/км2 (9,300/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1620–1628, 1689, 1695
Повик. бр.0229
Мреж. местоhoorn.nl
Dutch Topographic map of Hoorn (town), March 2014
The Hoofdtoren (The Head Tower), viewed from the waterfront
This is in the old city centre, where the port used to be. Most of the old port disappeared with the building of the Afsluitdijk

Хорн [ˈɦoːr(ə)n]  ( слушни) е општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Таа се наоѓа на Маркермер, на 35 километри северно од Амстердам, а градските права градот ги стекнал во 1357 година. Хорн имал 72707 жители во 2017 година. Областа на општината е 53.25 км2 (20.56 sq mi), од кои 33.00 км2 (12,74 sq mi) се состои од вода, главно Маркермер. Општината се состои од следните села и / или области: Блокер, Хорн, Цвааг и делови на Бангерт и Де Халк.

Кејп Хорн, нај јужната точка на Америка, била именуван по градот од страна на Вилем Шутен, кој го опкружувала во 1616 година. По овој град, исто така, се именувани Островите Хорн на француската прекуморска колективост на Валис и Футуна во Океанија.

  1. „Samenstelling“ [Members] (холандски). Gemeente Hoorn. Архивирано од изворникот на 2014-03-10. Посетено на 10 март 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 1625HV“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Архивирано од изворникот на 21 септември 2013. Посетено на 10 март 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.