Норфолшки Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норфолшки остров
Norfolk Island
Norfuk Ailen
Знаме Грб
Гесло"Inasmuch"
ХимнаGod Save the Queen / неофицијално Питкернска химна
Главен градКингстон
Најголем град Бернт Пајн
Службен јазик англиски јазик, норфушки јазик[1][2]
Уредување Самоуправна територија
 •  Шеф на држава Елизабета II
 •  Администратор Овен Велш
 •  Главен министер Андре Невил Нобс (2007-)
Самоуправување
 •  Норфолшки акт 1979 
Површина
 •  Вкупна 34,6 км2 (227th)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 2.141[3] 
 •  Густина 61.9 жит/км2 
Валута Австралиски долар (AUD)
Часовен појас NFT (норфолшко време) (UTC+11:30)
Се вози на лево
НДД .nf
Повик. бр. 6723

Норфолшкиот остров или само Норфолк (норфолшки: Norfuk Ailen) е мал остров во Океанија помеѓу Австралија, Нов Зеланд и Нова Каледонија. Задно со двата соседни острови, тие ја формираат територијата која е под управа на Австралија. Норфолшкиот бор е симбол за земјата, кој е и на знамето на територијата. Главен град е Кингстон и службени јазици се англискиот и норфолшкиот јазик.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот првобитно бил населен од источните Полинезијци. Со доаѓањето на Британците (прв бил капетанот Џејмс Кук во 1774 година.), островот станал казнена колонија, кратко време и војна база. Околу половина од денашното население се потомци на доселеници од Питкернските острови, кои тука се преселиле поради големата пренаселеност во 1856 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Anderson, Atholl J., The Prehistoric Archaeology of Norfolk Island, Southwest Pacific, Canberra, Australian National Museum, 2001.
  • Andrew Kippis, The Life and Voyages of Captain James Cook, Westminster 1788, Reprint London and New York 1904, pp. 246 ff

History of penal settlements:

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. The Dominion Post, April 21, 2005 (page B3)
  2. The Daily Telegraph, Save our dialect, say Bounty islanders, retrieved April 6, 2007
  3. Norfolk Island, The World Factbook, CIA. Accessed 14 April 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Влада
Општо
Travel

Координати: 29°2′S 167°57′E / 29.033° ЈГШ; 167.950° ИГД / -29.033; 167.950