Сеута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сеута (шпански: Ceuta) e автономен град во Шпанија е една од шпанските ексклави кои се наоѓаат на брегот на Северна Африка. Зафаќа површина од 28 км² и има 76.000 жители.

Политички статус[уреди | уреди извор]

Градот се граничи со Мароко, со што таа држава полага право над градот. Се повикува на барање градот да биде под нејзина контрола, слично како во случајот со Гибралтар се наоѓа на шпанска територија, а е под британска контрола. Меѓутоа Владата на Шпанија и шпанскиот народ не се согласуваат, велејќи дека Сеута и Мелиља отсекогаш биле и ќе бидат шпанска територија.