Саба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саба
Saba
Знаме
Гесло"Remis Velisque" (латински)
Химна"Saba you rise from the ocean"
Главен град
(и најголем)
Ботом
17°38′ СГШ 63°14′ ЗГД / 
Службен јазик холандски
Признаени регионални јазици англиски[1]
Уредување
 •  Гувернер Џонатан Џонсон
уставна монархија дел од Кралство Холандија 
Површина
 •  Вкупна 13 км2 
Население
 •  Попис 2010 2,000 
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Повик. бр. 599

Саба е остров во Карипското Море и јавно тело на Кралството Холандија. Лежи на 26 км северозападно од Свети Евстахиј, со кого ги сочинуваат Малите Антили. Има површина од 13 км² и, всушност, е врв на изгаснатиот вулкан Маунт Синери. Бил населен од Холанѓаните во 1632 година, но неговата непристапност и острина му оневозможиле да стане економски важен и често бил седиште на пиратите. Најважна економска гранка е туризмот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Англискиот може да се користи при коминикација со владата.
    „Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba“ (на dutch). wetten.nl. http://wetten.overheid.nl/BWBR0028063/tekst_bevat_taal%2Bin%2Bhet%2Bbestuurlijk%2Bverkeer/geldigheidsdatum_01-01-2011. посет. 1 јануари 2011 г. 
  2. Британика Еницклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, книга 8, стр. 141

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]