Зависна територија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зависни територии)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на зависните територии во светот
   АВС
   ДАН
   НЗЛ
   НОР
   ВБР
   САД
   ФРА
   ХОЛ
   ЧИЛ

Зависна територија или зависност е територија без целосна политичка независност од некоја држава.

Африка[уреди | уреди извор]

Америка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]