Ниуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Niuē Fekai
Знаме Грб
ХимнаГосподе на небесата
Ko e Iki he Lagi
Местоположба на Ниуе
Главен градАлофи
Службен јазик ниуеански јазик, англиски јазик
Демоним Ниуеец
Уредување уставна монархија
 •  Шеф на држава Елизабета II
 •  Премиер Токе Талаги
Основана
 •  Уставен акт 19 октомври 1974 
Површина
 •  Вкупна 260 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 1.398[1] (218)
 •  Густина 5.35 жит/км2 (н/п)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $7.6 милиони (н/п)
Валута Новозеландски долар (постои и неофицијален ниуеански долар) (NZD)
Часовен појас (UTC-11)
Се вози на лево
НДД .nu
Повик. бр. 683

Ниуе е островска држава во Океанија. Често Ниуе се нарекува како „Карпа на Тихиот Океан“ и месното население ја нарекува државата „карпата“. Ниуе е самоуправувачка држава во сојуз со Нов Зеланд и нема потполна независност. На чело на државата е Елизабета II како монарх на Велика Британија и англискоговорните држави. Ниуе се наоѓа на 2.400 километри од Нов Зеланд помеѓу Тонга, Самоа и Куковите Острови. Голем дел од населението се Полинезијци. Главен град на Ниуе е Алофи, има вкупна површина од 260 км2 со вкупно население од 1.398 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Физичка карта на Ниуе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ниуе“. Светска книга на факти. Централна разузнавачка агенција. Архивирано од изворникот на 2018-12-31. Посетено на 20 јули 2009. (англиски)

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Hekau, Maihetoe & al., Niue: A History of the Island, Сува: Институт за тихоокеански студии (УСП) и влада на Ниуе, 1982 [нема ISBN]
  • Тригир, Едвард, „Ниуе: или Дивјачки Остров“ Архивирано на 26 јуни 2010 г., The Journal of the Polynesian Society, том. 2, март 1893, стр. 11–16 (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Влада
Општо
Патување

Координати: 19°03′S 169°55′W / 19.050° ЈГШ; 169.917° ЗГД / -19.050; -169.917