Села во Ниуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Ниуе со општински граници

Ниуе административно се дели на 14 села (општини). Главниот град Алофи се состои од две села-општини - Алофи Север и Алофи Југ. Секое село има свој селски совет на чие чело стои претседател. Селата играат улога и на изборни подрачја. Секое село има по еден пратеник во Собранието на Ниуе.[1]

Во табелата селата се прикажани со бројот на жители и нивната површина. Во некои селски општини влегуваат и помали селца.

Селата Алофи Север и Алофи Југ заедно го образуваат главниот град Алофи (нас. 614). На табелата селата се наведени по редослед од лево кон десно.

Бр. Село Население
(Попис 2001)
Површина[2]
км²
Густина
(км−2)
Моту (историско племенско подрачје на северот)
1 Макефу 87 17,13 5,1
2 Туапа 129 12,54 10,3
3 Намукулу 14 1,48 9,5
4 Хикутаваке 65 10,17 6,4
5 Тои 31 4,77 6,5
6 Муталау 133 26,31 5,1
7 Лакепа 88 21,58 4,1
8 Лику 73 41,64 1,8
Тафити (историско племенско подрачје на југот)
9 Хакупу 227 48,04 4,7
10 Ваиеа 62 5,40 11,5
11 Авателе 150 13,99 8,9
12 Тамакаутога 140 11,93 11,7
13 Алофи Југ 358 46,48 13,2
14 Алофи Север 256
Ниуе 1788 261,46 6,8

Наводи[уреди | уреди извор]