ISO 4217

Од Википедија — слободната енциклопедија

ISO 4217 е меѓународен стандард кој ги дефинира ознаките за валутите што се важечки според стандардите наМеѓународната организација за стандардизација (ИСО). Секоја валута се означува со код од три букви и трицифрен бројчен код[1].

ISO 4217 најмногу се користи во банкарството и воопшто во деловното работењеу, па во повеќето случаи курсната листа се објавува токму со тие кодови, затоа што тие се познати за поширок круг луѓе.

Првите две букви го претставуваат називот на земјата според стандардот ISO 3166, додека третата буква во повеќето случаи ја претставува првата буква од називот на валутата.

Пример

Ознаки на валутите[уреди | уреди извор]

со букви бројчена Назив на валутата
AFA 004 Авганистански авган
ALL 008 Албанија Албански лек
DZD 012 Алжир Алжирски динар
ADP 020 Андора Андорска пезета
AON 024 Анголска кванза
AZM 031 Азербејџан Азербејџански манат
ARS 032 Аргентина Аргентински пезос
AUD 036 Австралија Австралиски долар
ATS 040 Австрија Австриски шилинг
BSD 044 Бахами Бахамски долар
BHD 048 Бахреин Бахреински динар
BDT 050 Бангладеш Бангладешка така
AMD 051 Ерменија Ерменски драм
BBD 052 Барбадос Барбадоски долар
BEF 056 Белгија Белгиски франк
BMD 060 Бермуда Бермудски долар
BTN 064 Бутан Бутански нгултрум
BOB 068 Боливија Боливиски боливијано
BWP 072 Боцвана Боцванска пула
BZD 084 Белиз Долар на Белиз
SBD 090 Соломонски Острови Долар на соломонските острови
BND 096 Брунеј Брунејски долар
MMK 104 Мјанмар Мјанмарски киат
BIF 108 Бурунди Бурундски франк
BYR 112 Белорусија Белоруска рубља
KHR 116 Камбоџа Камбоџански ријал
CAD 124 Канада Канадски долар
CVE 132 Зеленортски ескудо
KYD 136 Кајмански долар
LKR 144 Шри Ланка Рупија на Шри Ланка
CLP 152 Чиле Чилеански пезос
CNY 156 Кина Кинески јуан
COP 170 Колумбија Колумбиски пезос
KMF 174 Комори Коморски франк
CRC 188 Костарика Костарикански колон
CUP 192 Куба Кубански пезос
CYP 196 Кипар Кипарска фунта
CZK 203 Чешка Чешка круна
DKK 208 Данска Данска круна
DOP 214 Доминиканска Република Доминикански пезос
SVC 222 Ел Салвадор Ел Салвадорски колон
ETB 230 Етиопија Етиопски бир
ERN 232 Еритреја Еритрејска накфа
EEK 233 Естонија Естонска круна
FKP 238 Фокландска фунта
FJD 242 Фиџи Фиџи долар
FIM 246 Финска Финска марка
FRF 250 Франција Француски франк
DJF 262 Џибути Џибутски франк
GMD 270 Гамбија Гамбиски даласи
DEM 280 Германија Германска марка
GHC 288 Гана Гански седи
GIP 292 Гибралтарска фунта
GRD 300 Грција Грчка драхма
GTQ 320 Гватемала Гватемалски кецал
GNF 324 Гвинеја Гвинејски франк
GYD 328 Гвајана Гвајана долар
HTG 332 Хаити Хаитски гурд
HNL 340 Хондурас Хондурашка лемпира
HKD 344 Хонг Конг Хонгконг долар
HUF 348 Унгарија Унгарска форинта
ISK 352 Исланд Исландска круна
INR 356 Индија Индиска рупија
IDR 360 Индонезија Индонезиска рупија
IRR 364 Иран Ирански ријал
IQD 368 Ирак Ирачки динар
IEP 372 Ирска Ирска фунта
ILS 376 Израел Нов израелски шекел
ITL 380 Италија Италијанска лира
JMD 388 Јамајка јамајски долар
JPY 392 Јапонија Јапонски јен
KZT 398 Казахстански тенџе
JOD 400 Јордански динар
KES 404 Кенија Кениски шилинг
KPW 408 Северна Кореја Севернокорејски вон
KRW 410 Јужна Кореја Јужнокорејски вон
KWD 414 Кувајт Кувајтски динар
KGS 417 Киргистан Киргистански сом
LAK 418 Лаос Лаоски кип
LBP 422 Либан Либанска фунта
LSL 426 Лесото Лесотски лоти
LVL 428 Летонија Летонски латс
LRD 430 Либерија Либериски долар
LYD 434 Либија Либиски динар
LTL 440 Литванија Литвански литас
LUF 442 Луксембуршки франк
MOP 446 Макао Макаошка Петака
MGF 450 Мадагаскар Малгашки франк
MWK 454 Малави Малависка квача
MYR 458 Малезија Малезиски рингит
MVR 462 Малдиви Малдивска рупија
MTL 470 Малта Малтешка лира
MRO 478 Мавританија Мавританска угја
MUR 480 Маврициус Маврициска рупија
MXN 484 Мексико Мексикански пезос
MNT 496 Монголија Монголски тугрик
MDL 498 Молдавија Молдавски леј
MAD 504 Мароко Марокански дирхам
MZM 508 Мозамбик Мозамбички метикал
OMR 512 Оман Омански ријал
NAD 516 Намибија Намибиски долар (Намибија долар)
NPR 524 Непал Непалска рупија
NLG 528 Холандски гулден
ANG 532 Холандски Антили Холандскоантилски гулден
AWG 533 Арубиски гулден
VUV 548 Вануату Вануатски вату
NZD 554 Нов Зеланд Новозеландски долар
NIO 558 Никарагва Никарагванска кордоба оро (златна кордоба)
NGN 566 Нигерија Нигериска наира
NOK 578 Норвешка Норвешка круна
PKR 586 Пакистан Пакистанска рупија
PAB 590 Панама Панамска балбоа
PGK 598 Папуа Нова Гвинеја Новогвинејска кина
PYG 600 Парагвај Парагвајски гварани
PEN 604 Перу Перуански нуево сол
PHP 608 Филипини Филипински пезос
PTE 620 Португалија Португалски ескудо
GWP 624 Гвинеја-Бисао Гвинеобисајски пезос
TPE 626 Источен Тимор Тиморски ескудо
QAR 634 Катар Катарски ријал
ROL 642 Романија Романска леа
RUB 643 Русија Руска рубља
RWF 646 Руанда Руандски франк
SHP 654 Света Елена Фунта на Света Елена
STD 678 Сао Томе и Принципе Саотомска добра
SAR 682 Саудиска Арабија Саудиски ријал
SCR 690 Сејшели Сејшелска рупија
SLL 694 Сиера Леоне Сиералеонски леоне
SGD 702 Сингапур Сингапурски долар
SKK 703 Словачка Словачка круна
VND 704 Виетнам Виетнамски донг
SIT 705 Словенија Словенечки толар
SOS 706 Сомалија Сомалиски шилинг
ZAR 710 Јужноафриканска Република Јужноафрикански ранд
ZWD 716 Зимбабве Зимбабвејски долар
ESP 724 Шпанија Шпанска пезета
SDP 736 Судан Суданска фунта
SDD 736 Судан Судански динар
SRG 740 Суринам Суринамски гулден
SZL 748 Свазиленд Свазилендски лилангени
SEK 752 Шведска Шведска круна
CHF 756 Швајцарија Швајцарски франк
SYP 760 Сирија Сириска фунта
THB 764 Тајланд Тајландски бат
TOP 776 Тонга Тонгоанска паанга
TTD 780 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго долар
AED 784 Обединети Арапски Емирати ОАЕ дирхам
TND 788 Тунис Туниски динар
TRL 792 Турција Турска лира
TMM 795 Туркменистан Туркменистански манат
UGX 800 Уганда Угандски шилинг
MKD 807 Македонија Македонски денар
EGP 818 Египет Египетска фунта
GBP 826 Обединето Кралство и северна Ирска Британска фунта
TZS 834 Танзанија Танзаниски шилинг
USD 840 САД Американски долар
UYU 858 Уругвај Уругвајски пезос
UZS 860 Узбекистан Узбекистански сум
VEB 862 Венецуела Венецуелски боливар
WST 882 Самоа Самоанска тала
YER 886 Јемен Јеменски ријал
ZMK 894 Замбија Замбиска квача
TWD 901 Тајван Нов тајвански долар
TWD 901 Тајван Тајвански долар
GHS 936 Гана Гански седи
VEF 937 Венецуела Боливиски фуерте (Bolivar Fuerte)
SDG 938 Судан Суданска фунта
UYI 940 Уругвај Уругвајски пезос (en Unidades Indexadas)
RSD 941 Србија Српски динар
MZN 943 Мозамбик Мозамбиски метикал
AZN 944 Азербејџан Азербејџански манат
RON 946 Романија Романска леа
CHE 947 Швајцарија WIR Euro
CHW 948 Швајцарија WIR Франк
TRY 949 Турција Турска нова лира
XAF 950 ЦФА франк BEAC
XCD 951 Источнокарипски долар
XOF 952 Западноафрикански франк (ЦФА франк БЦЕАО)
XPF 953 ЦФП франк
XBA 955 Bond Markets Units European Composite Unit (EURCO)
XBB 956 Европска монетарна единица (E.M.U.-6)
957 XBC European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
958 XBD European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
XAU 959 Злато (една трој унца)
XDR 960 Специјални права на влечење (SDR, ММФ)
XAG 961 Сребро (една трој унца)
XPD 964 Паладиум (една трој унца)
XPT 962 Платина (една трој унца)
XTS 963 Код наменет за експериментални намени
XPD 964 Паладиум (една трој унца)
SRD 968 Суринам Суринамски долар
MGA 969 Мадагаскар Малгашки аријари
COU 970 Колумбија Unidad de Valor Real
AFN 971 Авганистан Авганистански авган
TJS 972 Таџикистан Таџикистански сомони
AOA 973 Ангола Анголска нова кванза
BYR 974 Белорусија Белоруска рубља
BGN 975 Бугарија Бугарски лев
CDF 976 Демократска Република Конго Франк на Демократска Република Конго
BAM 977 Босна и Херцеговина Босанскохерцеговска конвертибилна марка
EUR 978 Евро
MXV 979 Mexican Unidad de Inversion (UDI)
UAH 980 Украина Украинска гривна
GEL 981 Грузија Грузиски лари
AOR 982 Анголска кванза реал
BOV 984 Боливски мвдол
PLN 985 Полска Полска злота
BRL 986 Бразил Бразилски реал
CLF 990 Чиле Унидад де фоменто (Чиле)
USN 997 Американски долар (Next day)
USS 998 Американски долар (Same day)
XXX 999 Код наменет за трансакции во кои не е вклучена никаква валута

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на сите активни ISO 4217 кодови, Меѓународна организација за стандардизација