Папуа (покраина)

Координати: 4°12′53″S 137°56′39″E / 4.21472° ЈГШ; 137.94417° ИГД / -4.21472; 137.94417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Папуа
Provinsi Papua
Покраина
Знаме на ПапуаАмблем на Папуа
Амблем
Гесло: „Карја Свадаја“ (санскрит)
(„Труд со сопствени сили“)
Местоположб на покраината Папуа во Индонезија
Местоположб на покраината Папуа во Индонезија
Координати (Џајапура): 2°32′S 140°43′E / 2.533° ЈГШ; 140.717° ИГД / -2.533; 140.717
ЗемјаИндонезија Индонезија
Админ. цент.Џајапура
Управа
 • УправникЛукас Енембе[1]
Површина
 • Вкупна319.036,05 км2 (12,318,051 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно2.833.381
 • Густина0,089/км2 (0,23/ми2)
Демографија
 • НародностиПапуанци, Меланезијци (вкл. Ајтињо, Аефак, Асмат, Агаст, Дани, Ајамару, Мандаканци, Бијаци, Серуи), Јаванци, Буги, Мандарци, Минангкабау, Батаци, Минахасци, Кинези.
 • Вероисповедпротестанти (65,48%), католици (17,67%), муслимани (15,89%), хиндуисти (0,09%), будисти (0,05%)
 • Јазицииндонезиски (службен), 269 домородни папуански и австронезиски јазици[2]
Часовен појасEIT (UTC+09)
Мреж. местоpapua.go.id

Папуа (индонезиски: Papua), порано: Иријан Џаја (Irian Jaya) — најголемата покраина на Индонезија која го опфаќа најголемиот дел на западната половина од островот Нова Гвинеја и околните острови (видете Западна Нова Гвинеја). Административен центар е градот Џајапура. Во 2003 г., западниот дел од покраината објавила посебна управа и покраина наречена Западна Папуа. Легалноста на таа објава била оспорена и тоа резултирало конфликт, кој во почетокот на 2007 г. е разрешен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lukas-Klemen, Gubernur dan Wakil Gubernur Papua Terpilih“. 13 февруари 2013.
  2. Gordon, Raymond G., Jr. (2005). „Languages of Indonesia (Papua)“. Ethnologue: Languages of the World. Посетено на 2009-03-15.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Екологија
Покраината Папуа (темнозелено) со обласните граници, Западна Папуа (светлозелено)

4°12′53″S 137°56′39″E / 4.21472° ЈГШ; 137.94417° ИГД / -4.21472; 137.94417{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница