Нова Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Гвинеја
Географија
МестоМеланезија
Координати5°30′S 141°00′E / 5.500° ЈГШ; 141.000° ИГД / -5.500; 141.000Координати: 5°30′S 141°00′E / 5.500° ЈГШ; 141.000° ИГД / -5.500; 141.000
АрипелагМалајски Архипелаг
Површина786.000 км2
Подреденост по површина2nd
Највисока котаПунчак Џаја
Управување
ПокраиниПапуа
Западна Папуа
ProvincesЦентрална
Симбу
Источни гори
Источен Сепик
Енга
Заливна
Маданг
Моробе
Оро
Јужни Гори
Западна
Западни Гори
Западен Сепик
Милне Беј
Округ на националниот главен град
Демографија
Население~ 7.5 милиони (2005)
Густина на население8 /km2 (21 /sq mi)
Етнички групиПапуанци и Австронезиски народи


Нова Гвинеја или Папуа е втор најголем остров во светот по Гренланд. Нова Гвинеја има вкупна површина од 786.000 километри квадратни. Островот се наоѓа во југозападниот Тихи Океан и географски се наоѓа во источниот дел од Малајскиот Архипелаг, со кој понекогаш се вклучуваат во поголемиот Индоавстралиски Архипелаг.[1]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Политичка поделба на островот.

Островот е поделен на грубо кажано два еднакви дела во правец север-југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wallace, Alfred Russell (1863). „On the Physical Geography of the Malay Archipelago“. конс. 30 November 2009. ; Wallace, Alfred Russel (1869). The Malay Archipelago. London: Macmillan and Co. стр. 2. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]