Нова Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Гвинеја
Географија
Место Меланезија
Координати 5°30′ ЈГШ 141°00′ ИГД / 
Архипелаг Малајски Архипелаг
Површина 786.000 км2
Ранг 2nd
Најв. точка Пунчак Џаја
Управа
Покраини Папуа
Западна Папуа
Provinces Централна
Симбу
Источни гори
Источен Сепик
Енга
Заливна
Маданг
Моробе
Оро
Јужни Гори
Западна
Западни Гори
Западен Сепик
Милне Беј
Округ на националниот главен град
Демографија
Население ~ 7.5 милиони (2005)
Густина 8 /км2
Народности Папуанци и Австронезиски народи

Нова Гвинеја или Папуа е втор најголем остров во светот по Гренланд. Нова Гвинеја има вкупна површина од 786.000 километри квадратни. Островот се наоѓа во југозападниот Тихи Океан и географски се наоѓа во источниот дел од Малајскиот Архипелаг, со кој понекогаш се вклучуваат во поголемиот Индоавстралиски Архипелаг.[1]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Политичка поделба на островот.

Островот е поделен на грубо кажано два еднакви дела во правец север-југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wallace, Alfred Russell (1863). „On the Physical Geography of the Malay Archipelago“. http://web2.wku.edu/~smithch/wallace/S078.htm. посет. 30 ноември 2009 г. ; Wallace, Alfred Russel (1869). The Malay Archipelago. London: Macmillan and Co. стр. 2. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]