Прејди на содржината

Меланезија

Координати: 9°S 160°E / 9° ЈГШ; 160° ИГД / -9; 160
Од Википедија — слободната енциклопедија

9°S 160°E / 9° ЈГШ; 160° ИГД / -9; 160

Меланезија (во средината) во рамките на Океанија.

Меланезија — регион во Океанија кој се протега од западниот крај на Тихиот Океан до Фиџи. Овој регион ги опфаќа повеќето острови северно и североисточно од Австралија. Името „Меланезија“ или во превод „црни острови“ за првпат бил употребен во 1832 од страна на Жил Димон Дирвил.

Од XIX век па навака, следните острови и островски групи се сметаат за дел од Меланезија:

Норфолшкиот Остров и Ротума културно и етхолошки се сметаат за Полинезија, додека само во географска смисла се дел од Меланезија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „IRJA.org“. Архивирано од изворникот на 2008-07-25. Посетено на 2010-07-10.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]