Нова Каледонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Каледонија
Nouvelle-Calédonie
Знаме Грб
ХимнаМарселеза
Главен град
(и најголем)
Нумеа
Службен јазик француски јазик
Уредување Прекуморска територија на Франција
 •  Претседател Емануел Макрон
 •  Претседател на влада на Нова Каледонија Филипе Гермаин
Прекуморски регион на Франција уште од 1853 
Површина
 •  Вкупна 18,575 км2 (154-та)
Население
 •  проценка за 2009 г. 249.000[1] (178-ма)
 •  Попис 2004 230.789[2] 
 •  Густина 13 жит/км2 (200-та)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно US$8.82 милијарди[3] (н/п)
 •  По жител US$36,376 [3] (н/п)
Часовен појас (UTC+11)
НДД .nc
Повик. бр. 687

Нова Каледонија (француски: Nouvelle-Calédonie) е прекуморски регион на Франција која се наоѓа во Меланезија во Океанија. Таа е составена од неколку острови. Вкупната површина на Нова Каледонија е 18.575 квадратни километри со вкупно население од 249.000 жители според пописот во 2009 година. Главен град на Нова Каледонија е Нумеа и официјален јазик е францускиот. Уште откако ООН ја вметна Нова Каледонија во листата на независни држави, во Нова Каледонија има дебата за тоа дали да биде државата независна и да се одржи референдум помеѓу 2014 и 2019 година.[4]

Топографска карта на Нова Каледонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Boyer, S.L. & Giribet, G. (2007): A new model Gondwanan taxon: systematics and biogeography of the harvestman family Pettalidae (Arachnida, Opiliones, Cyphophthalmi), with a taxonomic revision of genera from Australia and New Zealand. Cladistics 23(4): 337-361. doi:10.1111/j.1096-0031.2007.00149.x

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. (француски) Institut de la statistique et des études économiques de Nouvelle-Calédonie (ISEE). „Bilan Economique et Social 2008 (on page 11)“. http://www.isee.nc/pe/bilan2008/bilan2008.pdf. посет. 14 септември 2009 г. 
  2. (француски) INSEE, Government of France. „Recensement général de la population en Nouvelle-Calédonie - 2004“. http://www.insee.fr/fr/ppp/ir/accueil.asp?page=rpnc04/synt/synthese.htm. посет. 24 јуни 2007 г. 
  3. 3,0 3,1 (француски) Institut de la statistique et des études économiques de Nouvelle-Calédonie (ISEE). „Chiffres clés“. http://www.isee.nc/chiffresc/chiffresc.html#pib. посет. 4 ноември 2008 г. 
  4. "Regions and territories: New Caledonia", BBC News, 11 декември 2008

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]