Прејди на содржината

Нова Каледонија

Координати: 20°59′31″S 165°01′12″E / 20.992° ЈГШ; 165.02° ИГД / -20.992; 165.02
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Каледонија
Nouvelle-Calédonie
Знаме Грб
ХимнаМарселеза
Местоположба на Нова Каледонија
Главен град
(и најголем)
Нумеја
Службен јазик француски
Уредување Прекуморска територија на Франција
 •  Претседател Емануел Макрон
 •  Претседател на влада на Нова Каледонија Филипе Гермаин
Прекуморски регион на Франција уште од 1853 
Површина
 •  Вкупна 18,575 км2 (154-та)
Население
 •  проценка за 2009 г. 249.000[1] (178-ма)
 •  Попис 2004 230.789[2] 
 •  Густина 13 жит/км2 (200-та)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно US$8.82 милијарди[3] (н/п)
 •  По жител US$36,376 [3] (н/п)
Часовен појас (UTC+11)
НДД .nc
Повик. бр. 687

20°59′31″S 165°01′12″E / 20.992° ЈГШ; 165.02° ИГД / -20.992; 165.02

Нова Каледонија (француски: Nouvelle-Calédonie) е прекуморски регион на Франција која се наоѓа во Меланезија во Океанија. Таа е составена од неколку острови. Вкупната површина на Нова Каледонија е 18.575 квадратни километри со вкупно население од 249.000 жители според пописот во 2009 година. Главен град на Нова Каледонија е Нумеја и службен јазик е францускиот. Уште откако ООН ја вметна Нова Каледонија во списокот на независни држави, во Нова Каледонија има дебата за тоа дали да биде државата независна и да се одржи референдум помеѓу 2014 и 2019 година.[4]

Топографска карта на Нова Каледонија.
  • Boyer, S.L. & Giribet, G. (2007): A new model Gondwanan taxon: systematics and biogeography of the harvestman family Pettalidae (Arachnida, Opiliones, Cyphophthalmi), with a taxonomic revision of genera from Australia and New Zealand. Cladistics 23(4): 337-361. doi:10.1111/j.1096-0031.2007.00149.x
  1. (француски) Institut de la statistique et des études économiques de Nouvelle-Calédonie (ISEE). „Bilan Economique et Social 2008 (on page 11)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-11-13. Посетено на 2009-09-14.
  2. (француски) INSEE, Government of France. „Recensement général de la population en Nouvelle-Calédonie - 2004“. Посетено на 2007-06-24.
  3. 3,0 3,1 (француски) Institut de la statistique et des études économiques de Nouvelle-Calédonie (ISEE). „Chiffres clés“. Архивирано од изворникот на 2013-07-13. Посетено на 2008-11-04.
  4. "Regions and territories: New Caledonia", BBC News, 11 декември 2008

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]