Прејди на содржината

Канарски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канарски Острови
Islas Canarias
Знамето на Канарските Острови Грбот на Канарските Острови
(Детално) (Детално)
местоположбата на Канарските Острови
службен јазик Шпански
Главен град Санта Крус де Тенерифе
Лас Палмас

Канарските Острови (шпан. Islas Canarias) 28.03° СГШ 15.35° ЗГД претставуваат африкански архипелаг во Атлантскиот Океан под управа на Шпанија. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100 км од африканскиот брег.

Канарските Острови имаат статус на автономна област на Шпанија. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: Санта Крус де Тенерифе и Лас Палмас де Гран Канарија. Канарските Острови како дел од Шпанија припаѓаат на ЕУ, но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.

Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските Острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн. На островот Тенерифе е планината Теиде кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.