Балеарски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балеарски Острови
Illes Balears
Islas Baleares
Автономна заедница
Flag of the Balearic Islands
Знаме
Coat-of-arms of the Balearic Islands
Грб
Химна: Ла Балангуера
Местоположба на Балеарските Острови
Местоположба на Балеарските Острови
Координати: 39°30′ СГШ 3°00′ ИГД / 
Држава Шпанија
Главен град Палма де Мајорка
Управа
 • Претседател Хозе Рамон Бауца (СП)
Површина
 • Вкупна 4.992 km2 (1,927 sq mi)
Ранг 17-та (1,0% од земјата)
Население (2010)
 • Вкупно 1.106.049
 • Густина 220/km2 (570/sq mi)
 • Ранг по нас. 14-та (2.3% од земјата)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166-2 IB
Повикувачки број +34 971
Службени јазици каталонски и шпански
Парламент 59 пратеници
Конгрес 8 пратеници (од вкупно 350)
Сенат 6 сенатори (од вкупно 264)
Мреж. место Официјален веб портал

Балеарските Острови или Балеари (шпански: Islas Baleares/Baleares; каталонски: Illes Balears/Balears) е автономна заедница на Шпанија која се наоѓа на островите во Средоземно Море. Архипелагот се состои од следните острови:

Главен град е Палма де Мајорка (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. Официјални јазици се каталонски и шпански.