Лас Палмас (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лас Палмас
Provincia de Las Palmas
Покраина
Грб на Лас Палмас
Мапа на Шпанија со Лас Палмас
Мапа на Шпанија со Лас Палмас
CountryШпанија
Autonomous communityКанарски Острови
CapitalГран Канарија
Површина
 • Вкупна4.066 км2 (1,570 ми2)
РангRanked 46th
Население (2018)
 • Вкупно1,109,175
 • РангRanked 12th
 • Густина0,00.027/км2 (0,00.071/ми2)
Official language(s)Шпански
ParliamentCortes Generales
Бандама Калдера
Црквата Сан Хуан Баутиста
Ботаничка градина во Аруас

Покраина Лас Палмас ( /l ɑː s Стр ɑː Л М ə / таа, UK : / p ɑː m ə / таа ; шпански: Provincia de Las Palmas ) е покраина во Шпанија, која се состои од источниот дел на автономната заедница на Канарските Острови .

Во 1927 година, Покраината Канарски Острови била поделена на две покраини: Лас Палмас и Санта Круз де Тенерифе. Во 1982 година, двете покраини станале дел од новоформираната автономна заедница на Канарските Острови.

Географија[уреди | уреди извор]

Состав[уреди | уреди извор]

Покраината Лас Палмас во рамките на Канарските Острови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]