Риоха

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ла Риоха)
Прејди на: содржини, барај

Риоха (шпански: La Rioja) е автономна заедница и покраина на северот на Шпанија. Главен град е Логроњо. Се граничи со Баскија и Навара на север, со Кастилја и Леон на запад и Арагон на југ. Зафаќа површина од 5.045 км² и има 310.000 жители.