Ризница (Викимедија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ризница
Wikimedia Commons
Лого на Викимедија Ризницата
URL commons.wikimedia.org
Комерцијална?Не
Тип на место Складиште на мултимедијални податотеки
РегистрацијаИзборна (задолжителна за подигнување на податотеки)
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач заедницата на Викимедија
Пуштена7 септември 2004

Ризница (или Викимедиина ризница; англиски: Wikimedia Commons) е складиште на слободни слики, звуци, видеоснимки и други мултимедијални податотеки.[1] Таа е проект на Фондацијата Викимедија, а податотеките што се подигнати на Ризницата може да се користат од сите проекти на Викимедија[2] на сите јазици, односно Википедија, Викикниги, Викиизвор и Викивести, или за преземање и користење на друго место, бидејќи целата содржина е или во јавна сопственост или е издадена под слободни лиценци како ГНУ-овата лиценца за слободна документација.[3]

Во јануари 2008, Ризницата содржела повеќе од 2 милиони мултимедијални податотеки, додека на крајот од 2012 година 15 милиони.

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|2}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Главната страница на Ризницата на македонски
  • Главната страница на Ризницата на англиски
  • Mayflower Архивирано на 17 јуни 2007 г., галериски пребарувач за Ризницата
    1. Endres, Joe, "Wiki websites wealth of information." International News on Fats, Oils and Related Materials : INFORM. Champaign, Illinois: May 2006. Vol. 17, Iss. 5; pg. 312, 1 pgs. Source type: Periodical ISSN: 08978026 ProQuest document ID: 1044826021 Text Word Count 746 Document URL: Proquest URL ProQuest (subscription); посетена на 6 август 2007
    2. „Embedding Commons' media in Wikimedia projects“. Wikimedia Commons.
    3. Twist, Jo (20 ноември 2005). „Open media to connect communities“. BBC News.