Фондација Викимедија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фондација Викимедија
Wikimedia Foundation, Inc.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
Лого на фондацијата
Тип 501(c)(3) charitable organization
Основана Сент Питерсберг, САД.
20 јуни 2003 (2003-06-20)
Седиште Сан Франциско, Калифорнија
САД
Кадар Кет Волш, Претседател на одборот
Џими Велс, Почесен претседател[1]
Sue Gardner, Executive Director
Опслужувано подрачје Цел свет
Задршка Слободна, отворена содржина, вики интернет-проекти
Метод Википедија, Викиречник, Викицитат, Викикниги (вклучително Wikijunior), Викиизвор, Заедничка ризница, Викивидови, Викивести, Викиуниверзитет, Викимедија инкубатор и МетаВики
Приход $5,032,981 (2007–2008)[2]
Доброволци 350.000 (2005)[3]
Вработени 27 (податок од јуни 2009)[4]
Мреж. место wikimediafoundation.org

Фондацијата Викимедија (англиски: Wikimedia Foundation Inc.) е организацијата покровител на Википедија, Викиречник, Викицитат, Викикниги, Викиизвор, In Memoriam 9/11, Заедничка ризница, Викивидови, Викивести, и Nupedia (затворен проект). Фондацијата е непрофитна организација регистрирани по законите на Флорида, САД. Нејзиното постоење е официјално обзнането од страна на поранешниот извршен директор на Бомис и соосновач на Википедија Џими Велс на 20 јуни 2003 [1].

Локален огранок на Викимедија во Македонија е Викимедија Македонија.

Локални ограноци[уреди | уреди извор]

Карта на која со сина боја се прикажани земјите каде има формирано локален огранок на фондацијата.

Викимедија проектите се на меѓународно ниво. Викимедија гради меѓународна мрежа на ограноци преку која ги подржува своите проекти.

Локалните ограноци се самостојни организации кои ги споделуваат целите на Викимедија фондацијата и истите ги подржуваат на територијата на земјата во која се регистрирани.

Локалните ограноци се самостојни и правно немаат контрола ниту пак било каква одговорност за веб-страните на Викимедија Фондацијата и обратно.

Земја Назив URL Формирани на
 Аргентина Викимедија Аргентина wikimedia.org.ar 02015-01-01 Грешка: 2007 септември 1

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Австралија Викимедија Австралија wikimedia.org.au 02015-01-01 Грешка: 2008 март 1

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Австрија Викимедија Австрија wikimedia.at 02015-01-01 Грешка: 2008 февруари 26

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Чешка Викимедија Чешка wikimedia.cz 02008-03-06March 6, 2008
 Данска Викимедија Данска wikimedia.dk 02009-07-03July 3, 2009
 Франција Викимедија Франција wikimedia.fr 02004-10-23October 23, 2004
 Германија Викимедија Германија wikimedia.de 02004-06-13June 13, 2004
 Хонгконг Викимедија Хонг Конг, 香港維基媒體協會 wikimedia.hk 02008-03-01March 1, 2008
 Унгарија Викимедија Унгарија wiki.media.hu 02008-09-27September 27, 2008
 Индонезија Викимедија Индонезија wikimedia.or.id 02015-01-01 Грешка: 2008 октомври 7

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Израел Викимедија Израел il.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2007 јуни 26

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Италија Викимедија Италија wikimedia.it 02015-01-01 Грешка: 2005 јуни 17

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Македонија Викимедија Македонија mk.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2009 септември 21

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Холандија Викимедија Холандија nl.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2006 март 27

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Норвешка Викимедија Норвешка no.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2007 јуни 23

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Полска Викимедија Полска pl.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2005 ноември 18

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Португалија Викимедија Португалија wikimedia.pt 02015-01-01 Грешка: 2009 јули 3

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Русија Викимедиа Русија wikimedia.ru 02015-01-01 Грешка: 2008 мај 24

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Србија Викимедија Србија rs.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2005 декември 3

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Шведска Викимедија Шведска se.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2007 декември 11

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Швајцарија Викимедија Швајцарија wikimedia.ch 02015-01-01 Грешка: 2006 мај 14

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Тајван Викимедија Тајван, 中華民國維基媒體協會 wikimedia.tw 02015-01-01 Грешка: 2007 јули 4

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Украина Викимедија Украина wikimedia.org.ua 02015-01-01 Грешка: 2009 јули 3

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Обединето Кралство Викимедија Обединето Кралство uk.wikimedia.org 02015-01-01 Грешка: 2009 јануари 12

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

 Њујорк Викимедија Њујорк Сити 02015-01-01 Грешка: 2009 јануари 12

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cbrown1023. „Board of Trustees“. Wikimedia Foundation. архивирано од оригиналот на 15 јануари 2008. http://wikimediafoundation.org/w/index.php?title=Board_of_Trustees&oldid=24547. конс. 19 јануари 2008. 
  2. „Финансиски извештај“. Wikimedia Foundation. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/foundation/4/4c/Wikimedia_20072008_fs.pdf. конс. 5 јули 2009. 
  3. (француски) Open for business (2007), Jaap Bloem & Menno van Doorn (trad. Audrey Vuillermier), éd. VINT, 2007 (ISBN 978-90-75414-20-2), стр. 93. No official number available since 2006
  4. „Key Facts“. Wikimedia Foundation. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/foundation/f/f7/WP_Key_Facts_september_09.pdf. конс. 7 ноември 2009. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]