ГНУ-ова лиценца за слободна документација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ГНУ-ова лиценца за слободна документација
GNU Free Documentation License
GFDL Logo.svg
Лого на ГЛСД
Автор Фондација за слободна програмска опрема
Верзија 1.3
Издавач Фондација за слободна програмска опрема
Издадено тековна верзија:
3 ноември 2008
Складна со ДНСПО да, без неменливи делови
Одобрена од ФСПО да
Складна со ОЈЛ не
Копилефт да

ГНУ-овата лиценца за слободна документација или ГЛСД (GNU Free Documentation License, GFDL) е „копилефт“ лиценца за слободна содржина, создадена од Фондацијата за слободна програмска опрема во рамки на проектот ГНУ. Таа е двојник на ГНУ-овата општа јавна лиценца која се односи на пишани творби. Актуелната лиценца е под верзија 1.2, а официјалниот текст може да се прегледа на http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.

Поврзано[уреди | уреди извор]