2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2004 г.  во други календари
Грегоријански календар 2004
MMIV
Ab urbe condita 2757
Асирски календар 6754
Бахајски календар 160–161
Бенгалски календар 1411
Берберски календар 2954
Будистички календар 2548
Бурмански календар 1366
Византиски календар 7512–7513
Еврејски календар 5764–5765
Ерменски календар 1453
ԹՎ ՌՆԾԳ
Етиопски календар 1996-1997
Игбоански календар 1004–1005
Ирански календар 1382–1383
Исламски календар 1424–1425
Јапонски календар Хеисеи 16
(16年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸未年月日
(4640/4700)
— до —
甲申年月日
(4641/4701)
Коптски календар 1720–1721
Корејски календар 4337
Календар Мингуо Република Кина 93
民國93年
Селевкидски календар 2315–2316
Тајландски сончев календар 2547
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2060–2061
 - Шака самват 1926–1927
 - Кали југа 5105–5106
Француски револуционерен календар CCXIICCXIII
212–213
Холоценски календар 12004
Џуче-календар 93

2004 (MMIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 2004. година од новата ера, 4. од третиот милениум, 4. од 21 век и петта од 2000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7512 и 7513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5764 и 5765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2004. година се протега во 4640 и 4641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4700 и 4701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1424 и 1425 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]