Википодатоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википодатоци
Wikidata
Лого на Википодатоци
Wikidata mk.png
Главната страница на Википодатоци на македонски јазик
Адреса база на знаења, вики
Достапно на повеќејазично
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач Викимедиина заедница
Мрежно место www.wikidata.org
Комерцијално не

Википодатоци (англиски: Wikidata) — проект за соработно уредување на база на податоци за Википедија. Проектот го започнала Викимедија Германија со намера да овозможи заеднички извор на извесни видови податоци како датуми на раѓање, класа на заверени податоци, што ќе се користат на сите јазични изданија на Википедија.[1] Ова е прв нов проект на Фондацијата Викимедија од 2006 наваму.[2]

Разработката на проектот е поддржана со приложени средства од Аленовиот институт за вештачка интелигенција, Фондацијата Гордон и Бети Мур и Google, Inc., во вкупен износ од 1,3 милиони евра.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Револуција во податоците на Википедија“. Викимедија Германија. 30 март 2012. архивирано од изворникот на 11 септември 2012 г.. http://www.webcitation.org/6AbXpDAbW. посет. 11 септември 2012 г.  (англиски)
  2. Рот, Метју. „Податочната револуција на Википедија“, Фондација Викимедија, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)
  3. Диксон, Бунсри. „Пол Ален вложи во обемен проект за подобрување на Википедија“, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)
  4. Перез, Сара. „Новиот голем потфат на Википедија: Википодатоци, машински-читлива, кориснички-уредлива база на податоци финансирана од Google, Пол Ален и други“, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]