Теруел (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Теруел
Покраина
Сиера Караскоса со карпената формација Гереро Романо близу Бордон
Сиера Караскоса со карпената формација Гереро Романо близу Бордон
Знаме на Покраина ТеруелГрб на Покраина Теруел
Местоположба на покраината Теруел во Шпанија
Местоположба на покраината Теруел во Шпанија
ДржаваШпанија
Автономна заедницаАрагон Арагон
ПрестолнинаТеруел
Површина
 • Вкупна14.809 км2 (5,718 ми2)
Ранг10.
 2.93% од Шпанија
Население (2018)
 • Вкупно134,572
 • Ранг49.
 • Густина0,0.091/км2 (0,024/ми2)
ДемонимTurolense; Теруелец

Теруел (каталонски:Терол) - покраина во Арагон, на североистокот на Шпанија. Главниот град е Теруел.

Таа граничи со покраините Тарагона, Кастељон, Валенсија (вклучувајќи ја и неговата ексклава Ринкон де Адемуз), Куенка, Гвадалахара и Сарагоса. Областа на покраината е 14.809 км2. Нејзиното население е 134.572 (2018), од кои околу една четвртина живеат во главниот град, а густината на нејзината популација е 9,36 / км2. Содржи 236 општини, од кои повеќе од половината се села со под 200 лица.

Теруел е најстудената покраина во Шпанија. Каламоча, е град со најниски забележани температури, со температури до -30 степени

Географија[уреди | уреди извор]

Оваа покраина се наоѓа во планинската област Система Иберико. Главните планински масиви во покраината Теруел се Сиера де ла Вирген, Сиера де Санта Круз, Сиера де Кукалин, Сиера де Сан Хуст, Сиера Караскоса, Сиера Менера, Сиера Паломера, Сиера де Хаваламбре, Сиера де Гудар, Сиера де Албарасин и Монтес Универзалес, меѓу другите.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Следниве комарки во Арагон се наоѓаат во покраината Теруел:

 • Бахо Мартин
 • Хилока
 • Куенкас Минерас
 • Андора-Сиера де Аркос
 • Бахо Арагон
 • Комунидад де Теруел
 • Маестразго
 • Сиера де Албарасин Комарка
 • Гудар-Хаваламбре
 • Матаранија

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

 • Луис Буњел, филмски режисер од Каланда
 • Гаспар Санц, музички композитор од Каланда
 • Антон Гарсија Абрил, музички композитор
 • Пабло Серано, вајар од Кривиљен
 • Луис Мила, пензиониран фудбалер кој играл за Теруел, Барселона и Реал Мадрид
 • Давид Сивера, пејач на лесна музика
 • Федерико Хименес Лосантос, автор, новинар и водител на радио
 • Мануел Писаро Морено, стопанственик, политичар и правник

Надворешни врски[уреди | уреди извор]